Zelena lazanja s šparglji in artičokami

Testenine niso le nekaj, kar skuham takrat ko nimam časa ali idej, pač pa jed, ki jo imam zelo rada. Obožujem peresnike, špagete, rezance… A le, če so ‘al dente’. Razkuhana pasta ima name ravno obraten učinek. Sploh mi ni všeč.

Testenine so tudi nekaj, kar lahko pripraviš na 1001 način. Že sam izbor je danes ogromen! Sama najpogosteje izberem brezglutenske (riževe ali ajdove), zelo okusna pasta pa je pripravljena tudi iz kamutove in pirine moke. Belih testenin ne jem. No, skoraj nikoli. Če že, pa ne doma.

Na tej strani lahko najdeš veliko zdravih receptov za pripravo testenin. To, da je pašta nezdrava, ter redilna ‘hitra’ hrana sploh ne drži. No, ni nujno da drži. Testenine so lahko izjemno zdrava, gurmanaska jed. Največ pa je seveda odvicno od omake oziroma sestavin s katerimi je pripravljena.

Če bi namesto bolonjske ali paradižnikove omake (ali celo že pripravljene, kupljene omake)  raje kaj drugega, kar pobrskaj tukajle in prperičana sem, da boš našel/našla recept zase!

Ker imam rada različne oblike in okuse testenin, je, logično, tudi lazanja jed zase. Je pa lazanja zagotovo tista, kar iz mastne, kalorične in ‘prazne’ hrane nekoliko težje narediš zdravo, a še vedno okusov bogato, pa še hranilno in zdravo različico. A se da. Mislim ,da sem do sedaj objavila le dva recepta za lazanjo, ker, ja, priznam, jo pripravljam res redko. Ne glede na vse, zahteva malce več časa (ali vsaj predpriprave), zato so obloženi testeni listi bolj primerni za kuhanje med vikendom ali pa na kak prost dan, kakršen je danes. Prva lazanja je s piščancem, šampinjoni in cvetačnim premazom (klik), druga je vegetarijanska bučna lazanja s špinačo in belim fižolom (klik).

Posebnost današnje lazanje je, da je povsem brez glutena, polna okusne zelenjave in še okusnejšega kozjega sirčka. Tokrat sem tudi prvič naredila bešamel. Do sedaj sem ga vedno kar izpustila oziroma nadomestila s kakšno drugo, zelenjavno kremo. Morda tudi zato, ker sem imela vedno občutek, da mi ne bo uspel, bo poln grudic (kar je zelooo neprijetno!), se bo prijel na posodo, bo preredek ali pregost. Tokrat sem poskusila. Pa še to s čisto prav posebnim receptom. Namesto masla sem uporabila kokosovo olje, namesto bele moke riževo, namesto mleka pa rižev napitek. Bešamel je uspel brez problema. Ha! Je pa res, da je za svilnat in ravno prav gost bešamel potrebno konstantno nekajminutno mešanje. Ne bo pretežko, kajne? 😉

Toplo ti priporočam, da tale recept čimprej preizkusiš ker verjamem, da ti ne bo žal. Četudi kakšne izmed sestavin nimaš ali ne maraš (na primer malce specifične vrste testenin ali pa kozjih mlečnih izdelkov), se ne sekiraj. Uporabi svojo najljubšo pašto, namesto kozje skute, jogurta in sira pa pač uporabi kravje. Naj kuhanje ne bo stresno, pač pa zabavno in kreativno 😉

Spodnje količine so primerne za dve osebi (3 lazanjine plošče na osebo).

Potrebuješ:

Za lazanjo…

  • 6 lazanjinih listov brez predprejšnjega kuhanja (iz riževe, lečine in grahove moke)
  • zelenjavni nadev
  • skutni nadev
  • nekaj žlic bešamela
  • 125 – 150 g naribanega kozjega sira
  • špinačni pesto za prilogo
This image has an empty alt attribute; its file name is 2-768x1024.jpeg

Za zelenjavni nadev…

  • 100 g pora
  • 300 g svežih špargljev
  • 1 srednje veliko bučko (cca. 100 g)
  • 200 g vloženih artičok
  • strok česna

Za skutni nadev…

  • 200 g kozje albuminska skute
  • 50 g gostega kozjega jogurta
  • sol

Za bešamel…

  • 50 g kokosovega olja
  • 20 g riževe moke
  • 250 ml riževega napitka
  • sol, poper in muškatni orešček

Za špinačni pesto…

  • 40 g sveže špinače
  • 10 g sveže bazilike
  • 35 g pinjol
  • 1 majhen strok česna (ali vsaj pol)
  • 1-2 Ž limoninega soka
  • 15 ml oljčnega olja
  • sol in poper

Postopek:

Za špinačni pesto…

Pinjole rahlo popraži na suhi ponvi ter na srednje visoki temperaturi. Vrzi jih v mešalnik, skupaj z oprano in osušeno špinačo in baziliko. Zmiksaj v pesto. Med miksanjem dodaj še strt ali fino nasekljan česen, limoni sok ter po občutku sol in poper. Zmiksaj. Na koncu med mešanjem postopoma vlivaj še olje. Poskusi in prilagodi okusu. Če ti je ljubše, je pesto lahko redkejši – preprosto dodaj več olja, limone.

Za skutni nadev…

Albuminsko skuto skupaj z jogurtom zmiksaj v manjšem mešalniku. Soli po okusu in postavi na stran.

Za zelenjavni nadev…

Česen drobno sesekljaj. Por tanko razreži, šparglje razreži na ne več kot centimetrske koščke. Vršičke postavi na stran. Splakni vložene artičoke. Osuši jih s kuhinjsko brisačko in nareži. Na majhne kockice nareži še bučko.

V ponev vlij žlico ali dve oljčnega olja. Dodaj por, ga malce posoli in na nizki temperaturi rahlo prepraži da uveni. Dodaj šparglje (razen vršičkov), malce posoli in zopet duši. Med mešanjem dodaj malce vode. Ko se oboje primerno zmehča, dodaj še bučko in jo kakšno minutko kuhljaj skupaj s porom, česnom in šparglji. Medtem segrej pečico na 200 stopinj. Čisto na koncu med zelenjavo vmešaj še narezane artičoke. Del nadeva preloži v višjo posodo, ga s paličnim mešalnikom zmiksaj in vmešaj nazaj med preostalo zelenjavo.

Za bešamel…

V kozici stopi kokosovo olje. Dodaj moko in z metlico na srednji temperaturi ves čas mešaj, dokler moka ni rahlo popražena. Nato postopoma dodajaj rižev napitek in pri tem ves čas mešaj z metlico, da ne nastanejo grudice. Na nižji temperaturi nekaj minut kuhaj in pri tem ves čas mešaj. Bešamel se bo sproti gostil. Ko bo ravno pravšnji (ne pretekoč in ne pregost), vmešaj sol, poper ter malce sveže naribanega muškatnega oreščka. Nato odstavi s štedilnika.

Za lazanjo…

Pekač dobro namaži z maslom (če imaš možnost s kozjim). Na dno pekača kapni nekaj bešamela* ter nanj eno zraven druge postavi dve plošči za lazanjo. Prelij z približno dvema žlicama bešamela, razmaži. Nato testenini premaži s tretjino skutnega premaza, nanj pa daj skoraj polovico nadeva**. Potresi z tretjino naribanega sira. Sledi plošča, bešamel, premaz, zelenjava in sir. Po dveh ponovitvah čez sir postavi ploščo, jo premaži z bešamelom ter skutnim namazom. Potresi s preostankom sira. Čez špargljeve vršičke kani nekaj olja in jih postavi na vrh lazanje.

Čez pekač položi (pazi, da se ne dotika vrha lazanje) alu folijo ter peci lazanjo toliko časa, kolikor piše na embalaži testenin. Jaz sem lazanjo pekla 40 minut. Od tega večino časa ohlapno pokrito, zadnjih nekaj minut pa odkrito, da se je sirček malce zapekel. V tem času sem čez sirček potresla še ščep suhega origana – obožujem ga!

Pred postrežbo jed nekoliko ohladi, tako se bo lazanja lažje in lepše rezala.


*bešamela je zagotovo nekoliko preveč, zato da se ne trudi porabiti vsega.

**tudi nadeva je veliko, pa čeprav sem jaz svoji lazanji bogato obložila. Nič hudega, odličen bo tudi pogret. Za večerjo ali naslednji dan ga lahko dodaš kuhanemu rižu ali pa, ja, hecno, krožniku špagetov 🙂

Preden zaključim z današnjo objavo še nekaj pomembnih informacij 🙂

Zadnje čase ugotavljam, kako pomembna je kvalitetna posoda. Ne le, da se hrana ne prismodi, posoda močno vpliva tudi na okus. Res! Zadnje čase večinoma uporabljam emajlirane posode Riess (več o njih si lahko prebereš tukaj – klik). Emajl je tako ali tako eden najbolj zdravih materialov za kuhanje, hrana v njem se peče in kuha enakomerno ter obdrži veliko več okusa kot kadar jo pripravljam v kakšni drugi posodi. Če veliko kuhaš, investiraj v dobro posodo. Se splača. Tale moje je sploh neuničljiva in zato praktično večna!

Testenine. Te, ki sem jih uporabila so zares enkratne. Morda se ti zdi da so špinačne, pa niso. Narejene so iz treh sestavin: riževe moke ter moke graha in zelene leče. Ne le da so za to bogate z beljakovinami brez glutena, temveč so malce debelejše, kar je super, saj nanje brez skrbi lahko naložiš večjo količino nadeva, pa se bo lazanja vseeno lepo rezala. Kupila sem jih v Kalčku, zato ni čudno, da so testenine po vrhu vsega tudi ekološke!

Kozje… Ker mi kravji mlečni izdelki ne naredijo najbolje, uporabljam kozje. So veliko okusnejši, vsebujejo manj laktoze (če imaš občutek da ti morda dela težave) in veliko več vitaminov. Ker pogosto dobivam vprašanja kje kupujem določene sestavine, naj povem, da kozji jogurt in sir navadno kupim v Hoferju (jogurt je zelo gost, skoraj kot grški, sirček pa ni trd, je malce mehkejši, čeprav je primeren tudi za rezanje hkrati pa se lepo topi – topli sendviči so z njim božanski!) , kozjo albuminsko skuto pa sem zdaj že nekajkrat kupila v pokriti tržnici v Kosezah, mislim da se prodajalna imenuje Biomax, albuminska skuta pa je iz ene izmed slovenskih kmetij.

Glede artičok. Svežih še ni, pa tudi če bi bile, imam pred njimi veliko strahospoštovanje. Ne znam niti ne upam se jih lotiti. Z veseljem bi se jih rada znala pripraviti, a dokler se ne javi kdo, ki bi me naučil (se javi kdo?; ), bom kupovala kar vložene. Navadno jih vzamem v kakšni izmed zdravih trgovinic, ker želim, da so brez dodatkov in namesto v pločevinki shranjene v kozarcu. Tokrat pa sem jih, tako kot skuto, kupila v Kosezah. V eni tamkajšnjih trgovinic z italijanskimi dobrotami jih namreč prodajajo na rifunzo. Kupiš jih toliko kot želiš. Vzela sem tri artičoke, skupaj z njihovimi peclji in pri pripravi nadeva uporabila vse. Artičoke res niso najcenejša stvar, zato je fino da jih lahko vzameš kolikor želiš. In tri cele artičoke so bile za tale nadev več kot dovolj.

In še pesto… Lazanjo seveda lahko postrežeš tudi brez kakršnihkoli dodatkov, za še več okusa, sočnosti in vitaminov pa sem se sama tokrat odločila za res hitro in enostavno narejen pesto. Zmiksala sem svežo ekološko pridelano špinačo iz kmetije Avšič, kjer sem kupila tudi sveže slovenske šparglje, baziliko (nekaj jo je obvezno moralo skočiti v pesto 😉 ) ter ene najboljših pinjol kar sem jih kdajkoli poizkusila. Izredno kvalitetne portugalske pinjole imajo. Tudi te so iz ekološke pridelave in so prijetno mehke izredno nežnega okusa in niti približno niso žarke, kot se to pri oreščkih in semenih hitro zgodi. Pestu sem dodala še vse ostale sestavine, ki jih potrebuje, ter ga sproti preizkušala. To svetujem tudi tebi! Vsak ima svoj okus, nekateri imajo radi večje količine česna, drugi soli ali kisline. Vedno (vsako stvar) poizkušaj preden zaključiš s pripravo! O, je pa del pesta običajno tudi sir (parmezan). Sama sem ta element izpustila. Parmezana nimam, kozjega sirčka pa sem imela ravno prav za lazanjo. In veš kaj? V pestu ga nisem prav nič pogrešala!

This image has an empty alt attribute; its file name is 37-768x1024.jpeg

Dodaj odgovor