Pečen krompirček z redkvicami in šparglji v lečini solati z gorčičnim prelivom


Včasih nisem bila velika ljubiteljica krompirja, zdaj sem. Najraje imam sicer sladkega – tiste temno oranžne gomolje, narezanega na krhlje in pečenega v pečici. Sladki krompir pravzaprav ni pravi krompir, čeprav se tako imenuje.

A tudi povsem običajen krompir je zakon! Čez leto, navadno ob nedeljah, pripravljam pražen krompir in sicer na kombinaciji čebule in pora. Zelo rada imam tudi slan kuhan krompir, sploh če je zraven še kakšna fina, malce bolj barvita zelenjava. Kuhan je odličen v grenkih solatah, pozimi v radiču, spomladi v regratu.

Ko pa pride mlad krompirček – mmm… takrat se mi zares pocedijo sline. Najraje ga spečem v pečici. Čisto majhnega kar celega ali prerezanega na pol. Najpogosteje ga pečem skupaj z rožmarinom in grobo morsko soljo. Prej ga nikoli ne pokuham in mladega vedno pečem skupaj z lušino.

In ko sem zadnjič videla, da že prodajajo mlad slovenski krompir je takoj in brez pomisleka pristal v nakupovalni košarici. Na kmetiji Avšič, kjer kupujem ekološko zelenjavo, sem še isti dan vzela lep šopek domačih redkvic ter nekaj okusnih zelenih poganjkov – špargljev! Vse skupaj sem nato popekla v pečici, skupaj s mešanico začimb ter dobrim oljčnim oljem.

Štedilnik sem tokrat potrebovala le za kuhanje leče, ki sem jo pozneje dodala skledi pečene zelenjave. Najraje imam rjavo, umbrijsko lečo, saj tudi po kuhanju obdrži obliko, torej se ne razkuha. Pa še najokusnejša je!

Sveža zelišča pa so še nekaj, brez česar ne morem. Namesto česna sem tokrat uporabila kar malce svežega drobnjaka ki na našem vrtu že prav lepo uspeva za okras pa prve listke peteršilja. Pri Avšiču pa sem kupila lonček koprca. Koprc je začimba, ki omamno lepo diši. Poleti se na našem vrtu zaseje kar sam, a ga ni prav dosti. Tisto zelenje pa, ki vseeno pokuka na plan, s pridom uporabim, pa še pri sosedi ga poberem, sicer bi ga zavrgla – kakšna škoda!

Koprc je odlično zelišče za vse jedi ki vsebujejo kumare in je nepogrešljiv v grški tatziki omaki. Ni pa rezerviran le za to dvoje. Jajca, belo meso, ribe, juhe, solate in krompir. Vse te stvari so z dodatkom koprca še okusnejše.

Okus koprca je  Je pa koprc tudi zdravilno zelišče, pomaga predvsem pri bolečinah v želodcu,  slabi prebavi, menda pa tudi pri nespečnosti. Bolj znana so semen koprca (janeževa semena), ki so sestavina mešanice  vseh nežnih ‘otroških’ čajev.  S semeni lahko začiniš tudi krekerje, piškote in kruh, osebno pa z njimi najraje natrem meso skuše, sploh kadar jo pečem v pečici ali na žaru.

Seveda lahko recept pripraviš tudi brez koprca, a ti vseeno toplo priporočam, da nanj ne pozabiš, saj je razlika z njim očitna. Tudi sama sem bila previdna in z njim sprva nisem pretiravala. A medtem ko sem uživala v vsakem grižljaju v pečici pečene pomladne zelenjave, sem ga sproti pogumno dodajala.

Količine so za dva krožnika, ki predstavljata dve prilogi (priporočam da jo postrežeš ob pečenem piščancu). Če se mesu želiš ogniti, pa bo tole dovolj za en ravno pravšnji samostojni obrok.

Sestavine:

Za solato…

 • cca. 285 g mladega krompirja
 • cca. 10 mladih, čvrstih rdečih redkvic
 • cca. 15 tanjših špargljev
 • 50 g leče (teža velja za nekuhano lečo)
 • 1 zvrhana žlica začimbne mešanice
 • nasekljan drobnjak
 • nasekljan koprc
 • olje, sol in poper
 • gorčični preliv
 • peteršilj za okras (neobvezno)
This image has an empty alt attribute; its file name is 13-2-768x1024.jpg

Za začimbno mešanico…

 • 1 žlica suhega timijana ali origana (ali mešanice obojega)
 • 1 žlica mlete kumine
 • 1 žlica mletega koriandra
 • 1 žlica praženega sezama
 • 1/2 žlice suhe limonine lupinice*
 • 1/2 žlice sveže mletega črnega popra
 • sol

*ekološko suho limonino lupinico kupim v Sparu

Za gorčični preliv…

 • ½ drobno sesekljane šalotke
 • ½ JŽ grobozrnate gorčice
 • žlica limoninega soka (odvisno od kislosti. cca 7ml)
 • žlica jabolčnega kisa (cca. 10ml)
 • nekaj žlic oljčnega olja (cca. 35 ml)
 • sol in poper

Postopek:

Pečico segrej na 200 stopinj Celzija.

Za preliv z metlico v skledici zmešaj vse sestavine, poskusi in prilagodi okusu.

Za začimbno mešanico v skledici zmešaj vse zgoraj naštete sestavine.

Krompir operi in dobro osuši ali le skrtači. Prereži ga na polovico (večje na četrtino). Stresi v skledo, prilij olje ter potresi z začimbno mešanico. Dodaj še malce sveže mletega popra in soli in vse skupaj z rokami ali dvema žlicama dobro premešaj.

Krompir razporedi po pekaču, obloženem s peki papirjem in peci približno 20 minut.

Medtem skuhaj lečo, šparglje nareži na nekajcentimetrske delce, redkvice pa na četrtine ali debelejše rezine. Šparglje in redkvice natri z nekaj olja.

Obrni krompirček, ga potisni na eno stran pekača, na drugo pa dodaj šparglje in redkvice. Peci toliko časa, da se krompirček ni znotraj mehek, zunaj pa hrustljavo zapečen, šparglji in redkvice pa pečene, a še vedno malce na zob.

Pečeno zelenjavo zmešaj s kuhano in odcejeno lečo, drobnjakom, koprcem in pripravljenim prelivom. Okrasi s svežim peteršiljem.

Čas peke je odvisen od pečice, velikosti krompirja, debeline špargljev…

This image has an empty alt attribute; its file name is 15-768x1024.jpg

Dodaj odgovor