V grobem je granola skupek sladkanih, fino zapečenih naravno zdravih in polnovrednih sestavin. Navadno so v ospredju kosmiči, nato pa se dodaja razično suho sadje, pa semena ali oreški. Suhe sestavine so nato premešane z nekaj maščobe (masla, sončničnega olja ali kokosovega olja) ter sladkane s enim izmed zdravih vrst sladil (kokosov sladkor, javorjev ali agavin sirup, med…).
Receptov je nešteto. Praktično si kombinacijo lahko sestaviš sam(a) iz sestavin, ki jih imaš že tako ali tako rad(a).
Granole sicer ne pečem redno, zagotovo pa se z njo poigram na približno dva meseca. Vsakokrat je drugačna in vedno slastna 🙂 Pa tako lepo diši medtem ko se peče v pečici…
Najraje jo jem kar samo – če jo pustim v večjih koščih jo grizljam namesto piškotov, če je bolj nadrobljena, pa si z njo napolnim skledico in hrustlajvo zapečene delce izpraznim pred televizjo ali računalnikom (ja, priznam, sem ena tistih, ki je zraven računalnika, čeprav se zavedam da to iz večih vidikov ni najbolj pametna ideja 😉 ).
Granola je odličen, zdrav in hranljiv zajtrk. Priliješ rahlo toplo ali hladno mleko ali kakav (mleko lahko nadomestiš tudi z rastlinkim napitkom), in že dobiš neverjetno hitro pripravljen in polnovreden zajtrk. Še boljša je granola v lončku jogurta (sploh gostega, grškega jogurta), z njo pa lahko dopolniš tudi goste sadne smoothije. Edino priporočilo, ki velja za karkoli od zgoraj naštetega pa je: granolo vedno dodaj na koncu ali postopoma, saj je njen čar v hrustjavosti, ki pa se razgubi, če granola predolgo stoji v mokrih sestavinah.
Zadnjič sem si jo noro zaželela. Granola namreč. Zato sem preprosto zmešala nekaj meni ljubih sestavin, ki jih imam praktično vselej na dosegu roke. Brezglutenske ovsene kosmiče (grobe oziroma velike, ne tiste fine, majcene, razdrobljene kosmičke), ki jih kupim v Kalčku, ajdovo kašo (uporabljam izključno tisto ‘zeleno’, najpogosteje od znamke Biotop), ekološke, z jabolčnim sokom sladkane brusnice (mmmm), sončnična ter bučna semena. Dodala sem še nekaj drugih sestavin, ki sem jh našla v shrambi ter seveda nekaj začimbic. Za preliv sem uporabila mešanico kokosovega olja, omamno sladkega javorjevega sirupa ter sončničnega masla. In kaj je sončnično maslo? Če si slučajno zamudil(a) mojo objavo pred nekaj dnevi, klikni tukaj (klik), kjer te čaka recept do namaza, ki me je v zadnjem tednu povsem zasvojil. Dodajam ga jogurtu, vroči ovseni kaši, rezinam jabolka in banan, z njim premažem palačinke… Tokrat pa sem ga uporabila še pri pripravi granole in verjamem, da je bila ravno zaradi te ‘malenkosti’ še toliko boljša.
Ohlajeno granolo sem namreč morala takoj poskusiti. Kar samo, za sladico 😉 Naslednje jutro sem k skledi granole postopoma prilivala hladno domače mandljevo mleko (in postopek polnjenja sklede še nekajkrat ponovila 🙂 ), jutri pa si jo bom privoščila še v meni ljubem kozjem jogurtu (kupujem ga v Hoferju saj je kremast in zelo gost, takšen kot je grški). Kako pa ti najraje ješ sladke zapečene kosmiče?
Sestavine:
- 100 g velikih ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
- 75 g ajdove kaše (zelene – beri zgoraj)
- 40 g ekoloških suhih brusnic (če so velike jih grobo sesekljaj)
- 20 g ekoloških rozin
- 20 g sončničnih semen
- 40 g bučnih semen
- 1 JŽ chia semen
- ščep cimeta
- ščepec kardamoma
- 65 g sončničnega masla (klik)
- 75 ml javorjevega sirupa
- 45 ml kokosovega olja
- ščep prave burbonske vanilije v prahu
- ščepec soli
Postopek:
Pečico segrej na 145 stopinj Celzija.
V skledi zmešaj vse suhe sestavine (kosmiče, ajdo, vsa semena in začimbe).
V kozici na nežnem ognju segrej olje, sončnični namaz, javorjev sirup, vanilijo in sol ter z metlico dobro premešaj. Tekoče sestavine prelij čez suhe in vse skupaj z žlico dobro premešaj.
Sestavine stresi na pekač, obložen s peki paprijem. S hrbtno stranjo žlice jih premaži po njem tako, da se sicer držijo skupaj, a so v enem sloju enakomerno razporejene po podlagi.
Peci približno 15-20 minut, medtem granolo s pomočjo spatule (ravne lopatke) enkrat obrni.
Ko se zlato zapeče je pripravljena. Naj te ne moti, če granola po peki še ni povsem suha, ter olje in sirup še rahlo brbotata. Vse skupaj se bo utrdilo, ko boš granolo povsem ohladil/a. Nato jo le še razdrobi na poljubno velike koščke in shrani v steklen kozarec.
p.s.: če kombinacija sestavin ni tvoja najljubša, ne skrbi. Na tej strani te čaka kar nekaj idej za pripravo domačih hrustljavih kosmičev, seveda pa si lahko izmisliš povsem svoj recept.