
Prepričana sem, da nisem edina, ki obožuje sladke namaze. Nekateri prisegajo na čokoladne, drugi na sadne. Meni so všeč obojni. In ne le to, tudi takšni, brez kakava in brez sadja so odlični!
In namazi niso rezervirani zgolj za izboljšanje kosa kruha. Lahko jih dodajaš številnim jedem. Sladki so enkratni v kombinaciji s palačinkami (ali šmornom), raznimi pecivi, jutranjimi kašami ali kosmiči, pa kot preliv za sladoled. Zelenjavne pa lahko uporabiš namesto pesta pri pripravi testenin, kot dodatek rižotam, ribjim ali mesnim jedem, razredčene celo kot solatni preliv…

Sladke namaze lahko pripraviš zgolj iz sadja, slane pa le iz zelenjave. Namazi, ki ne temeljijo na sadju ali zelenjavi, so običajno pripravljeni iz mlečnih sestavin, na primer jogurta ali skute. Veganski pa predvsem iz oreščkov, stročnic, semen…
Iz indijskih oreščkov sem pred časom naredila res okusen vanilijev namaz (oz. nekakšno gosto omako, preliv), recept pa najdeš tukaj (klik). Iz mandljev lahko pripraviš krasen kavni namaz, ki se odlično obnese tudi kot preliv za peciva in palačinke (klik).
Spomladi prija čemažev namaz (klik), pa korenčkov s feto (klik), jesen kar kliče po kostanjevo medenem namazu (klik).
Pa namazi iz čičerike! Ti so sploh super. Poleg običajnega, klasičnega hummusa, čičeriki in tahiniju včasih dodam še kakšno okusno zelenjavico, kot je na primer buča, špinača ali rdeča pesa. Hitro pripravljeni in okusni so fižolovi namazi (iz belega, rjavega ali rdečega fižola), namaz lahko pripraviš tudi iz rdeče leče ali pa iz živahno rumenih mungovih polovičk (klik). Prav vsi, ki so pripravljeni iz stročnic, so po vrhu vsega še polni beljakovin.
Najhitreje narejen je zagotovo avokadov namaz (zgolj pretlačen in začinjen avoakdo). Nekaj receptov za kombinacije z njim najdeš tudi na tej strani, kot tudi nekaj idej za zdrave marmelade, takšne brez sladkorja in želatine. Pobrskaj 😉

Eden mojih najljubših sladkih namazov je hitro pripravljen in nadvse enostaven čokoladni, z osnovo iz sezamovih semen oz. tahinija (klik).
Prav tako sladkega (čeprav ne čokoladnega), pa sem naredila včeraj, ko sem v mešalniku do gladke zmesi miksala pražena sončnična semena, ki sem jim dodala sladek javorjev sirup in omamno dišeč cimet. Semena so polna antioksidantov, mineralov (npr. magnezija) in prava zakladnica E-vitamina.

V tujini, pa tudi pri nas, je verjetno eden najbolj priljubljenih namazov arašidov, oz. peanut butter. Tudi mandljevo, ki ga imajo čez mejo precej radi, pri nas že dobiva na veljavi. Meni arašidov ni všeč, verjetno zato, ker imam od majhnega precej slabe izkušnje z arašidi, všeč mi je mandljev, a ga za razliko od američanov ne morem jesti kar tako, po žlici.
Tudi sončnični je tak. Enako kot arašidov ali mandljev je namreč precej gost. Seveda lahko dodaš več olja in/ali sladila in ga s tem narediš bolj mazljivega, tekočega, a meni je všeč natanko takšen kot je v zapisanem receptu spodaj.
Morda bi ga res malce težje jedla povsem samega, po žlici, a že nekaj malega je dovolj dober razlog, da odprem lonček sladkega namaza. Že samo sočno, na rezine narezano jabolko je skupaj s cimetovo dobroto odlična, slastna in hranljiva malica. Skupaj z banano sem ga zmiksala v okusen smoothie, odlično je dopolnil vroče kosmiče, saj se je zaradi toplote prijetno razpustil. Poskusila sem ga v kombinaciji z ajdovimi palačinkami (mmm) in z njim močno ‘popravila’ okus dolgočasnega in pustega navadnega jogurta ter ga v hipu spremenila v pravo malo poslastico… Ja, očitno je, da me je namaz povsem zasvojil. Dokaz za to je zagotovo ta, da sem ga v zadnjem tednu pripravila že trikrat 🙂

Sestavine:
- 225 g sončničnih semen
- ščep vanilije
- ščepec soli
- 1 žlica cimeta (5g)
- 10 ml javorjevega sirupa
- 30 ml kokosovega olja
Postopek:
Pečico ogreja na 175 stopinj Celzija. Na raven pladenj, prekrit s peki papirjem, enakomerno razporedi sončnična semena in jih približno 15-20 minut nežano praži. Nekje na sredini jih enkrat malce premešaj.
Semena rahlo ohladi, nato jih stresi v mešalnik in nekaj časa (kar dolgo časa*) miksaj, dokler iz njih ne stane gosto maslo. Dodaj cimet, sol in sladilo** ter ponovno zmiksaj. Med miksanjem dolivaj še raztopljeno olje. Poskusi in prilagodi okusu in želji po gostoti namaza. Hrani v steklenem lončku v hladilniku.
*potreben je dober mešalnik in nekaj potrpljenja. V slabšem lahko miksanje traja tudi do 20 minut. Jaz sem za maslo potrebovala približno 5 minut, uporabila pa sem Nutribullet
**namesto javorjevega sirupa lahko uporabniš agavinega ali pa tekoči med

Sladek in gost namaz z ogromno E-vitamina odlično dopolnjuje vroče žitne kaše, saj se zaradi njihove toplote prijetno razpusti. Še enkart – če se ti zdi pregost, preprosto dodaj več olja ali javorjevega sirupa in ga tako nekoliko razredči.
Ker obožujem cimet (in če je le mogoče, vedno uporabljam celjonskega, saj je nepremerljivo boljšega okusa ter veliko kvalitetnejši ter pravzaprav edini pravi cimet), sem ga dodala kar precej. Seveda lahko količino zmanjšaš ali pa namesto cimeta uporabiš več vanilije. Pazi da bo ta res tista prava – 100% burbonska vanilija v prahu ali pa semena stroka vanilje.
In še en, dokaj pomemben podatek. Kokosovo olje se v hladilniku strdi. Zato lonček z namazom pred uporabo za nekaj časa postavi na sobno temperaturo. Tako bo bolj mazljiv. Postopek lahko prihitiš tako, da lonček postaviš v vročo kopel ali pa ga nežno pogreješ.
Seveda pa se lahko odločiš tudi za uporabo nevtralnega olja, kot je sončnično, kjer takšnega ‘problema’ ne bo. Meni je kokos ljubši, že zato, ker je njegov okus že sam po sebi rahlo sladek in se odlično prilega sladkemu namazu, poleg tega pa so sončnična olja običajno refenirana, kar ni najbolj zdrava izbira.

noro dobro zgleda! sama iščem slan preliv za na solato, tahini že delam, zanima pa me, ali bi lahko tudi sončnična semena naredila enako, se pravi samo semena, sol in olje?
Draga Kaja, hvala 🙂 Seveda, iz sončničnih semen lahko narediš zelo okusen dressing-preliv za solate, testenine… Sončnicam dodaj olje, limono, sol ter malo vode. Po želji začini: suha zelišča, na primer origano ali bazilika, če si bolj za ‘ostro’ pa lahko tudi kanček česna. Pred miksanje lahko sončnice namočiš, sploh če želiš aktivirati vse hranilne snovi, ki jih semena vsebujejo in olajšati njihovo absorbcijo. Lahko pa jih prej malce popražiš, da okrespiš njihov ‘oreščkast’ okus. Skratka- prilagodi svojim željam in okusu, poskušaj, igraj se. Verjamem, da ti bo kmalu uspelo pripraviti zdrav in hranilen, predvsem pa zelo okusen kremast preliv.