Pica iz riževe moke s papriko, šampinjoni in špinačo

Oh ta pica! Seveda jo imam tudi jaz rada, a jo naredim veliko premalokrat! In še takrat, ko se odločim zanjo, jo moram pripraviti kako drugače… na tej strani je res že kar nekaj receptov zanje, skoraj vsi so brez glutena (če ti je to morda pomembno) ali pa vsaj brez bele moke.

Ne vem katera pica oz. testo je bila moja najljubše, pa sem jih poskusila že veliko. Testo sem delala iz ajdove, kamutove in pirine moke, pico sem naredila celo iz celih ajdovih zrn, sladkega krompirja, iz kvinoje, iz rdeče leče…

Tako kot je bilo različno testo, so si bili različni tudi nadevi. Čeprav nisem vegetarjanka, pa pice vedno obložim ‘le’ z zelenjavo in v 95% s kakšnim finim sirom. Tu se odločim predvsem za kozjega, saj kravje mleko in moj želodec nista ravno najboljša prijatelja 🙂 Res da se kravji siri ali pa mocarela (kravja ali bivolja) veliko lepše topita, kozji sir pa po pečenju postane skorajda prozoren (sploh če ne uporabiš debelih kosov ampak sir naribaš), a meni nikoli ni v prvi vrsti videz jedi. No, seveda je fino, da te recept premami že na prvi pogled, a osebno sem večja zagovornica zdrave prehrane in polnih okusov, hkrati prisegam na sestavine, ki so mi blizu, zato se tudi tukaj ne bi predstavljala z nečim, kar sama ne bi pojedla ali se s sestavino lažje dela, zgolj zato, ker je pač lepše videti na fotografijah.

Današnja pica se ti skoraj gotovo ne zdi nek presežek. Testo je nekoliko bledo in zdi se, kot da je sira na pici le za okras. Pica je bela zaradi moke in se ne bi obarvala niti če bi jo pekla dlje časa (morda bi bila lepša le, če bi rob premazala z nekaj olivnega olja?), sira pa je povsem dovolj, oziroma ravno prav. Ker je kozji sir precej slan, še bolj pa je slana feta, ga več kot toliko ni potrebno.

Je pa sir zagotovo tisti, brez katere pica skoraj ne more biti prava pica. Sploh pa je sir odličen s kombinacijo sestavin, s katerimi sem tokrat obložila svoj pečeni kruhek. Sladka rdeča paprika, sveži šampinjoni in špinača – vsi potrebujejo nekaj ‘kremastega’ in slanega, tako kot tudi paradižnikov premaz, ki se skriva pod njimi.

Sestavine:

Za testo…

  • 150 g riževe moke *
  • 50 g tapiokine moke
  • 1 JŽ indijskega trpotca
  • ščepec soli
  • 150 ml tople vode
  • pol čž sladkorja
  • polovica zavitka suhega kvasa
  • 1 JŽ oljčnega olja

*izbrala sem mešanico bele in rjave riževe moke znamke Doves farm. Ekološko moko lahko na primer kupiš v trgovini Kalček, kjer dobiš tudi ekološko tapioko.

Za nadev…

  • nekaj žlic paradižnikove mezge*
  • 2 grobo sesekljani koničasti rdeči papriki
  • nekaj svežih rjavih šampinjonov
  • pest sveže špinače
  • 65 g naribanega tršega kozjega sira
  • 25 g nadrobljenega feta sira
  • suh origano
  • sveža rukola

*paradižnikova mezga je na voljo tudi v steklenicah in takšna je navadno ekološka in brez konzervansov. Priporočam.

*da mezga ne bo pretekoča in ji ojačaš okus, ji dodaj še malo paradižnikovega koncentrata ter žličko suhega origana. Po želji vmešaj še kakšno kapljico oljčnega olja, sol, poper, česen v prahu… Poskusi in pripravi omako po svojem okusu.

Postopek:

Pečico segrej na najnižjo temperaturo.

V skledi zmešaj riževo in tapiokino moko, indijski trpotec ter ščepec soli.

Vodo rahlo segrej (cca. 45 stopinj), vanjo vmešaj kvas in sladkor ter vse skupaj potresi s ščepcem moke. Pusti da kvas vsaj 15 minut deluje.

V skledi z moko na sredini naredi jamico ter vanjo zlij kvasec ter dodaj olivno olje. Najprej s kuhalnico, nato pa z rokami zmešaj in zamesi testo. Oblikuj ga v kepo, postavi v skledo ter pokrij s čistim kuhinjskim servetom. Skledo postavi na odprta vratca ugasnjene, a tople pečice. Pusti da vzhaja vsaj pol ure.

Med tem časom pripravi vse za nadev. Papriko nareži na poljubno velike koščke, gobice na malce debelejše rezine. Naribaj sir, operi in osuši špinačo, nato še nekaj rukole. Pripravi omako. Pasiranim paradižnikovim pelatom dodaj malo paradižnikovega koncentrata (po želji), kapljico olivnega olja ter žličko suhega origana. Po želji lahko dodaš tudi sol, sveže mlet črni poper in/ali nekaj česna v prahu. Premešaj.

Vzhajano testo preloži na rahlo pomokan kos peki papirja ter ga previdno razvaljaj. Nič hudega, če se ponekod malce strga ali poči – s prsti ga preprosto zakrpaj, na koncu pa oblikuj rob želene debeline. Pokrij s servietom, testo pusti na pultu, pečico skupaj s pladnjem segrej na najvišjo temperaturo (250 stopinj Celzija) in dokončaj nadev.

Ponev dobro segrej, dodaj olje, ter na njem popeci pripravljeno papriko. Večkrat premešaj in ko nekoliko potemni, dodaj narezane gobe. Ponovno premešaj, nato pa dodaj dobro osušeno svežo špinačo. Znižaj temperaturo in med občasnim mešanjem na plošči pusti toliko časa, da špinača uveni. Odstavi.

Testo s pomočjo peki papirja prestavi na vroč pekač. Nato ga premaži s pelati ter obloži z nadevom (če je to pri pripravi spustilo veliko tekočine, to najprej odlij). Čez nadev potresi nariban sir in suh origano ter na nižjem delu pečice peci približno 15 mnut oziroma dokler se testo ne zapeče. na sredini pečenja pici dodaj še nadrobljeno feto.

Pečeni pici dodaj pest mlade rukole in postrezi.

Dodaj odgovor