Korenčkova solata po maroško

Ko pomisliš na solato, verjetno pomisliš na skledo zelenolistnate zelenjave. Vsaj jaz.

Poleti je ta sicer bolj okusna in zanimiva, saj prihaja z domačega vrta, družbo pa ji delajo še svež sočen paradižnik, kumarice, paprika…

Tudi zimske solate so lahko nadvse okusne. Grenki radiči se odlično ujamejo s pečenim sladkim krompirjem, avokadom, še vročo, sveže kuhano rdečo peso in kakšno fino masleno stročnico. Tudi v pečici pečena rdeča paprika je enkraten dodatek, tako kot fermentirano rdeče zelje ali popečeni bučkini špageti (spiralnik je zakon!)

Trenutno smo nekje vmes… Zimske solate se v toplejših dneh hitro pozabijo, za sveže zelenje pa je na vrtu še vseeno malce prezgodaj. Ob kosilu si skoraj vsak dan privoščim skledo solate, a če ne uspem dobiti sveže in vsaj na videz ‘ne tako umetne’ listnate zelenjave, jo raje sploh ne kupim. A to nikakor ne pomeni, da ostanem brez priloge.

Zadnjič sem na primer naredila zelo zelo okusno korenčkovo solato, ki jo lahko ponudiš v skledici poleg glavne jedi ali pa kar kot prilogo k mesu, ribi ali celo vmešanim jajčkom. S takšno solato lahko napolniš tudi palačinke, tortilje ali kakšne druge zvitke ali pa si jo v večji količini s koščkom (domačega) kruha privoščiš kar namesto glavnega obroka. Recept zanjo pa ti ponujam danes.

Solata vsebuje kar nekaj meni izredno ljubih sestavin. Korenje je v takšni ali drugačni obliki že tako ali tako dnevno na meniju, kvinoja pa zelo pogosto. Najraje jo imam v različnih rižotah, čeprav sem iz nje pripravila že nešteto zelo različnih slanih in sladkih jedi. Zelo rada si privoščim tudi čičeriko (ki jo mimogrede vedno kupim, saj je le kupljena zares mehka in kremasta), pistacije so skoraj na vrhu mojih najljubših oreškov, na vsake toliko časa pa si kupim tudi okusen in slan feta sir. Čeprav imam vsa zelišča zelo rada in jih redno uporabljam, sploh poleti, ko je na voljo toliko svežih, pa je meta tista, ki mi je tekom let zelo prirasla k srcu. Odlično se ujema v vseh slanih mlečnih jedeh (skupaj s skuto, jogurtom, sirom), prav tako pa izoljša okus mariskateri jedi, v kateri pomembnejšo vlogo zavzema preprost in lahko dostopen grah. Meto imamo sicer na vrtu in kar precej jo je. Trenutno se sicer že kažejo zametki dišečega zelišča, a sem šopek sveže mete tokrat vseeno kar kupila.

In še dve sestavini, brez katerih današnjega recepta ne bi bilo… Pikantna rukola in sladke rozine. Priznam, da sta to sestavini, ki jih nimam ravno najrajši. Jih jem, a redko. Tokrat sem namesto solate v trgovini raje kupila rukolo, saj sem dobila lepo in ekološko, pa še prav poceni je bila. Seveda tudi zato, ker sem jo potrebovala za današnji recept. Rukola se s svojo rahlo pikantnostjo odlično poda sladkobi korenja in slanosti pistacije in fete, za balans vseh okusov pa so poskrbele sladke rozine.

Že nekaj časa jih imam doma, a se nanje redko spomnim. Na to, da bi jih jedla kar tako, same, nikoli ne pomislim. Včasih rozine dodam mešanici kosmičev in oreškov. Za sladek jutranji obrok. Pa še to res redko. Danes pa so mi prišle še kako prav. Dodajo tisto piko na i, ki jo maroška solata potrebuje.

Mimogrede, nisem še bila v Maroku, a mislim, da takšne sestavine tam daleč pogosto uporabljajo in bi jim bila kombinacija današjnih všeč. Kdo ve 🙂

This image has an empty alt attribute; its file name is 6-768x1024.jpeg

Sestavine:

Za solato…

  • 65 g (še nekuhane) kvinoje
  • 250 g kuhane čičerike
  • 100 g naribanega korenja
  • pest ali dve mlade sveže rukole
  • 25 g rozin (lahko jih nadomestiš z narezanimi dateljni)
  • 25 g slane pražene pistacije
  • 40 g feta sira
  • nekaj večjih listov sveže mete

Za preliv…

  • 15 ml oljčnega olja
  • 15 ml limoninega soka
  • 1 čž gorčice
  • 1 čž medu (lahko uporabiš tudi javorjev sirup)
  • pol čž mletega suhega čilija
  • ščep cimeta
  • sol – po okusu

Postopek:

Kvinojo dobro speri v cedilu, nato pa jo skuhaj po navodilih. Kuhano pusti v posodi da nabrekne, nato pa jo z vilico razrahljaj.

Rukolo operi in dobro osuši, čičeriko prek cedila dobro speri. Naribaj korenje. Olupi pistacijo, operi in grobo sesekljaj nekaj mete. Pripravi feto in rozine, ki jim po želji lahko dodaš nekaj kapljic vode, da so omehčajo.

Pripravi preliv: zmešaj vse zgoraj naštete sestavine, poskusi in prilagodi svojemu okusu.

Ko je kvinoja pripravljena, jo prelij z dresingom in narahlo premešaj. Vmešaj korenje in čičeriko. Nato dodaj nekaj rukole in nasekljane mete ter ponovno premešaj. Narahlo vmešaj še feta sir, rozine in pistacije, lahko pa to troje potreseš le po vrhu.

In da slučajno ne pozabim omeniti posode, v kateri sem moja ljuba bela zrnca kuhala tokrat!

Gre za emajlirano posodo, posodo, ki je verjetno najbolj zdrava izbira za kuhanje. Emajl je pravzaprav skupek naravnih rudnih bogastev kot so železo, kremen, glina… ki se talijo v peči, pri hlajenju pa se nato pridobivajo steklena zrnca, ki se zmešajo z glinenimi dodatki. Zaradi steklene površine je posoda odporna na ureznine in praske, poleg tega pa je gladka steklena površina odporna na bakterije. Zaradi naravnih sestavin hrana pri kuhanju in pečenju ohranja svoj okus, posodo pa je možno v celoti reciklirati…

Obstaja kar nekaj podjetij, ki emajl izdeluje, a vseeno niso vse enako kvalitetne. Po pregledu nekaj različnih sem se odločila za znamko Riess. Posoda nastaja v Avstriji in je last družinskega podjetja, ki pri izdelavi prisega na naravne, ekološke vire, hkrati pa ima krasen odnos do svojih zaposlenih, kar je danes zelo redko.

Pa še to – emajl ne prenese visokih temperatur, a jih tudi ne potrebuje. Celotna posoda omenjene znamke se enakomerno ogreje in porazdeli na kuhano ali pečeno hrano, zaradi česar je kuhanje v takšnem materialau varčnejše.

Tukaj (klik) si lahko ogledaš celoten katalog njihovih izdelkov in če rad(a) in zdravo kuhaš ti priporočam, da investiraš v dobro posodo.

Dodaj odgovor