Pistacijev puding

Če vsaj malo spremljaš tale blog (ali  Instagram profil cook.eat.and.smile ), zagotovo veš, da imam rada avokado. Čeprav v njem uživam pogosteje kot objavljam recepte z njim, se na tej strani najde kar nekaj ideje kje in kako ga lahko uporabiš.

Avokado je sicer sadež, meni je sicer ljubši v slanih jedeh, a kadar ga imam doma (vsaj eden je v kuhinji vsak dan) ga izkoristim na vse mogoče načine. Odličen je v solatah, kot namaz na popečenih kruhkih, pa v testeninskih jedeh, umešanih jajcih, rižotah, na pici… Praktično kjerkoli.

 

Ker je konec koncev vseeno sadež, je, logično krasen tudi v kombinaciji z drugimi vrstami sadja. Lahko je del sadne kupe, raznoraznih smoothijev, ki so zaradi dodatka avokada veliko bolj kremasti kot sicer, moja trenutno najljubša kombinacija pa sta narezana banana in avokado, pokapljana z limoninim sokom. Ko je sezona, zraven dodam še kakšno svežo jagodo ali pest borovnic in vse skupaj je le še toliko boljše 🙂

Avokado je odlična osnova za veganske sladolede, pa tudi kot del peciva, raznih čokoladnih krem ali samostojnih mouss-ov… Skratka, možnosti je nešteto!

 

A le, če izbereš pravega. S tem mislim na ravno prav zrel avokado, ki je živahno zelene barve, sočen in kremast kot putrček 🙂 Veliko raje kot hruškaste imam t.i. hass avokade. To so tisti malce bolj okrogli, jajčaste oblike, s temno in grobo nagrbančeno lupinico.

Avokado je trenutno res ‘in’, saj prigrizke z njim zaslediš že skoraj v vsakem manjšem bistroju, sploh v Ljubljani. In lepo, da je tako. Avokado je okusno, hkrati pa izjemno zdravo živilo. Zakaj vse je dober in kaj vse se skriva v njem, si lahko prebereš na spletu. Morda te bodo dejstva o njem prepričala, da mu tudi ti nakloniš nekaj pozornosti.

Pistacija sicer sodi med nekoliko dražje oreščke in tudi sama si jo privoščim le občasno. Vsaj ekološko. Slano pistacijo, ki jo zlahka dobiš v vsaki trgovini, si tudi jaz kupim veliko pogosteje, tu pa tam pa investiram v ekološko, neslano pistacijo, ki jo raje kot za samostojno grizljanje uporabljam v sladicah, kot na primer v presnih rezinah (klik), energijskih kroglicah z zelenim matcha čajem (klik), mehkejših pistacijinih ‘sendvič’ piškotkih s čokoladno kremah (klik) ter kot posip po sladkih kosmičih, smoothijih in pudingih. Tokrat pa v hitro pripravljenem pudingu…

Potrebuješ:

  • 1 dobro zrel avokado
  • 25-30 g neslane (predhodno namočene) pistacije
  • 25 ml javorjevega sirupa
  • 25 ml kokosove vode
  • 1 – 2 žlici limoninega soka
  • ščep soli
  • pol čajne žličke prave burbonske vanilije v prahu
  • pest sveže mlade špinače* (povsem neobvezno)
  • nekaj celih (nenamočenih) pistacij in solni cvet za piko na i…

* zakaj, preberi nekaj vrstic nižje…

Postopek:

Olupljeno neslano pistacijo za nekaj ur namočiš v vodi, dobro spereš, odstraniš kožico in skupaj z ostalimi sestavinami zmiksaš v gladko zmes. Po želji dodaš špinačo in ponovno zmiksaš. Puding sproti poiskušaš in prilagajaš svojemu okusu*. Preložiš v posodico in po želji za nekaj časa postaviš v zamrzovalnik. Okrasiš z nekaj dodatnimi pistaciji in solnim cevtom.

* o tem nekaj vrstic nižje…

Zakaj namakati oreščke? Namočeni se zmehčajo in lažje zmiksajo v kremsato zmes, pa tudi veliko lažje prebavljivi so. Z namakanjem oreščkov (priporočljivo je dodati še kakšno kapljico limoninega soka, kisa ali sode bikarbone) jim odstraniš škodljivo fitinsko kislino, ki zavira absorpcijo hranil – vitaminov in mineralov.

Tej že tako zdravi sladici lahko vtihotapiš še nekaj zelenja in jo tako narediš še bolj hranljivo. Pest sveže špinače, ki ga zmiksaš skupaj z ostalimi sestavinami se na okusu pudinga ne bo poznala (če pa imaš glede tega pomisleke, lahko dodaš malce več sladila), hkrati pa bo špinača poskrbela za intenzivnejšo barvo zelenega pudinga.

Tudi sama sem špinačo kupila z namenom, da jo uporabim za tale puding, a na koncu je nisem. Pojedla sem jo za kosilo, pistacijino sladico pa sem pripravila brez zelenja, verjetno zato, ker sem bila z barvo pudinga povsem zadovoljna. K temu je verjetno prispevala lepa barva ravno prav zrelega (in zelenega) avokada ter živahno zeleni oreščki. Neslano pistacijo sem kupila v Kalčku, čeprav se v zadnjem času dobi že tudi v veliko manj ‘specializiranih’ trgovinah. A za razliko od tam kupljenih imajo v Kalčku tudi neslano pistacijo ekološko, kar se mi zdi velik velik plus. Sploh kadar gre za presne sladice, za katere potrebuješ kar lepo količino oreščkov.

Takšen puding zlahka prilagajaš svojemu okusu, predvsem v količini in razmerju sladila in limone. Več tekočine (tudi kokosove vode) pomeni redkejši puding, ki se hitro lahko spremeni v gost smoothie, ki ga uporabiš kot osnovo za doma pečeno granolo (če na strani v okvirček za Ključne besede vtipkaš granola dobiš kar nekaj različic).

Gostejšega seveda lahko ješ povsem samostojno, kot sladico, nanj potreseš nekaj dodatnih pistacij, popečen kokosov čips, žitne napihnjence, cornfleks, kakavova zrna, ali pa dodaš le nekaj več sadja – narezano banano, maline ali kakšno drugo jagodičevje…

Gost puding lahko uporabiš celo kot sladek kremni namaz za popečene kruhke, če pa puding nadevaš v lončke za izdelavo domačih sladolednih lučk, vstaviš palčko in vse skupaj za nekaj ur postaviš v zamrzovalnik, že lahko uživaš v zdravem, sladkem, polnovrednem in okusnemu domačemu veganskem sladoledu 🙂

Kaj pa če ne maraš pistacij niti avokada pa bi raje kot v insustrijskem instant pudding vseeno raje užival(a) v zdravi domači različici?

Če pistacij nimaš, jih ne maraš ali pa si na orešččke alergičen/alegična, nič hudega. Tukaj te čaka podoben recept (klik), pripravljen iz avokada in limete.

Če ti avokado ni preveč pri srcu, se pa zavedaš kako zdrav in je in ga vseeno želiš vključiti v svojo prehrano, poskusi ta enostaven čokoladni puding (klik) ali še nekoliko bolj poln čokoladni puding z datlji in mandlji (klik).

Pa puding v katerem avokada sploh ni? Povsem enostaven in hitro pripravljen je bananih puding. Pripraviš ga lahko s hruško in indijskimi oreščki (klik), s sezamovo pasto ( za odlično kombinacija magnezija in kalcija mimogrede) (klik) ali pa banane uporabiš kot del okusnega mangovega tropskega pudinga (klik). Goste in zdrave pudinge lahko pripraviš tudi iz različnih kaš. Poskusi malinov puding (klik) iz prosene kaše in naravnega jogurta ali pa veganski ajdov puding (klik). Nekateri radi delajo pudinge iz v rastlinsko mleko ali zmiksano sadje namočenih chia semen. Meni osebno ne odgovarjajo, lahko pa daš priložnost tudi tem malim zrnom. Konec koncev pa… vsak smoothie z minimalno količino tekočine je že sam po sebi zdrav in okusen puding 😉 Zato – eksperimentiraj!

Dodaj odgovor