Prav posebne majhne debelušne palačinke

vedno iste, dolgočasne in puste palačinke? Nikakor! Lahko jih pripraviš na 1001 način in s tem ne mislim le na nadev, pač pa tudi oz. predvsem na zmes. Tokrat ti ponujam recept za čisto posebne palačinke. Zdrave, hranljive, okusne, sladke in… takšne brez moke!

Poleg jajc, naravno sladkega riževega mleka in pogumne količine cejlonskega cimeta (ki je edini res pravi cimet!) sta tukaj še mešanici dveh mok. Ja, obljubila sem recept brez moke in čeprav sem glavni zvezdi današnjih ‘ameriških’ palačink dodala besedico ‘moka’, to vsekakor nista pravi oziroma žitni moki.

Uporabila sem fino mlete zemeljske mandlje oziroma ‘moko’ zemeljskih mandljev. V tem skupku besed pa je še ena ‘napaka’. Mandlji. To niso mandlji kakršnih smo vajeni. Pravzaprav ne gre za nobeno vrsto oreškov.

Palačinke sem pripravila še z nekaj kokosove moke (ki zopet ni moka) in sicer tsitega kokosa, ki se prodaja pod to besedno zvezo. To niso drobni kokosovi kosmiči (ki jih navadno uporabljamo za pripravo čokoladnih kokosovih kroglic in drugih slaščic), pač pa fino mleta kokosova… Moka pač. Samo toliko, da ne bo pomote 😉

Kaj so torej zemeljski mandlji/orešči oziroma tigrovi oreščki, kakor jih prav tako imenujejo?

Zemeljski mandlji so pravzaprav gomolji, oziroma majhne korenovke, zato kljub poimenovanju ne sodijo med oreščke!

Vsebujejo velik delež vlaknin s probiotičnimi lastnostmi, ki pomagajo ohranjati koristne bakterije v  prebavnem traktu, kar je seveda zelo pomembno za prebavo. Vlaknine nase vežejo maščobo ter prebavne sokove in s tem varujejo trebušno slinavko. Zaradi tega so primerni tudi za diabetike. Zaradi velike vsebnosti vlaknin dajejo občutek sitosti.

Naravno sladki zemeljski mandlji so izjemno bogat vir hranilnih snovi. Vsebujejo lahko prebavljive beljakovine, ogromno toliko železa in kalija ter so bogat vir magnezija, cinka, fosforja ter vitaminov E in C. So okusen vir energije in hkrati lahek in priročen prigrizek, ki ne obremeni želodca.

Iz spodnjih sestavin lahko pripraviš od 8-10 palačink, odvisno od velikosti. Palčainke so majhne, ker so goste, se ne bodo razlezle po ponvi in zato lahko spečeš vsaj tri hkrati. Za eno palačinko je dovolj ena velika žlica zmesi, sicer pa je vse odvisno od tvoje želje.

Sestavine:

Palačinke…

  • 2 jajci
  • 50 g moke zemeljskih mandljev
  • 35 g kokosove moke
  • 125 ml riževega napitka
  • velik ščep (ali dva) cimeta
  • 1/4 čž sode bikarbone
  • 1/2 čž jabolčnega kisa

Priloga…

  • maslo
  • jabolko
  • po želji: cimet/muškatni orešček/invgver/mleti klinčki

Postopek:

Priloga…

V kozici stopi maslo in na njem nežno poduši izkoščičena in na krhlje narezana jabolka. Dodaj malce cimeta, po želji tudi druge začimbe (na primer mlete klinčke, muškatni orešček, mleti ingver…). Duši dokler se jabolka povsem ne zmehčajo, nato jih z vilico pretlači v čežano. Še vročo (ali pogreto) dodaj palačinkam.

Palačinke…

Z vilico razrahljaj moko zemeljskih mandljev (da se znebiš grudic) in jo zmešaj skupaj z kokosovo moko in cimetom. Nato dodaj dve jajci in z metlico zmešaj dogladkega. Sledijo vse ostale sestavine – rižev napitek, soda bikarbona in jabolčni kis. Ponovno dobro premešaj.

Ogrej ponev ter jo premaži s kokosovim oljem. Z žlico oblikuj majhne okrogle palačinke in jih nekaj minut peci na eni strani, ko se obarvajo, jih z ravno spatulo obrni in na hitro popeci še na drugi strani.

Moko zemeljskih mandljev pa seveda lahko uporabiš tudi na številne druge načine. Vmešaj žličko v jutranje kosmiče ali kuhane kaše, uporabi jih pri peki peciva (navadno v kombinaciji z drugimi mokami), vmešaj v smoothieje ali vročo čokolado, uporabliš jih seveda lahko tudi pri pripravi granole in presnih sladic. Ker so rahlo sladkega okusa, lahko na račun zemeljskih mandljev zmanjšaš količino sladkorja, sladkega sirupa ali suhega sadja.

Iz zemeljskih mandljev lahko narediš tudi okusen rastlinski napitek. Zanj potrebuješ le cele orešče in vodo, po želji še kakšno kapljico sladila in ščepec soli. Za ‘mleko’ pa ti ni potrebno kupovati celih mandljev. Če že imaš mlete, uporabi kar te. Postopek je nekoliko drugačen, a napitek vseeno uspe. V nobenem primeru priprva ni zahtevna, za točen recept pa pobrskaj po spletu.

Kje jih najdeš? V specializiranih in ekoloških trgovinah, jaz sem svoje kupila v Kalčku.

Rastlinski napitki so v zadnjem času sploh zelo ‘in’. Delno zato, ker je vse več ljudi preobčutljivih na laktozo, rastlinske napitke spridoma uporabljajo vegani, pa tudi nekateri tisti, ki z njimi želijo le popestriti svojo prehrano.

Včasih je bilo na voljo le sojino mleko, danes lahko kupiš toliko različnih napitkov na rastlinski osnovi, da med njimi zlahka najdeš takšnega, ki ti bo všeč. Riževo, mandljevo, lešnikovo, pa napitek iz ovsa, kvinoje, pire…

So pa takšni napitki zagotovo najbolj kvalitetni, če jih pripraviš sam(a). So veliko bolj sveži in hranljivi. Zakaj? Pri industrijski pridelavi pogosto mleko pregrevajo, (oreščkov pa pred miksanjem ne namakajo – namočeni pa so veliko bolj hranljivi in lažje prebavljivi), končnemu izdelku pa dodajajo še številne aditive, nekateri tudi sladkorje. Vse za to, da je mleko obstojnejše, okusnejše in bolj homogeno. Pri domačih se navadno loči gostejši del od redkejšega, zato je napitke pred uporabo potrebno pretresiti, kar pa ti vzame le nekaj sekund časa. Doma narejene napitke lahko povsem prilagodiš svojemu okusu, jim dodaš začimbe (vanilijo, cimet…), naravne sladkorje (javorjev sirup, mlete datlje…), uporabiš kvalitetne sestavine…

Zakaj ravno  mleko zemeljskih mandljev? Po sestavi je to mleko še najbolj podobno materinemu mleku in zato zelo primerno tudi za otroke. Poleg tega pa tudi za vse tiste, ki imajo alergijo na oreščke.

Ja, sedaj delam reklamo, poskusila ga pa niti sama še nisem 🙂 Torej že vem, kaj bo moj naslednji ‘projekt’ 😉

 

Dodaj odgovor