Smoothiejv ne delam pogosto, pravzaprav kakšnega zmešančka pripravim le tu pa tam. Veliko raje imam cel sadež, v katerega ugriznem. Vem pa, da bi bili takšni napitki zame koristni, saj lahko olajšajo prebavo in izboljšajo absorbcijo hranil, s čimer se že leta borim.
No, kadar pa smoothie le naredim, mora biti ta zelooo gost. Skoraj kot puding! Takšne imam najraje. Da jih moram pravzaprav jesti kar po žlički 🙂 Takšni so tudi idealna osnova za vse bolj priljubljene smoothie sklede. To je praktično zelo gost smoohie, postrežen v skledici namesto v kozarcu, v (oziroma na) katerega potem lahko naložiš in potreseš še kopico drugih sestavin – od koščkov svežega sadja, granole, raznih semen, oreškov, zdrobljenih kakavovih zrn, kokosovega ‘čipsa’, mandljevega ali arašidovega masla, ter po želji preliješ še z nekaj medu ali javorjevega sirupa. Meni so takšni dodatki veliko ljubši na posteljici čez noč namočenih ali pa kuhanih ovsenih kosmičev, zmečkanka pa najraje popijem/pojem kar samega.
Po mojem mnenju so še vedno najokusnejši smoothiji tisti, ki imajo za osnovo banano. Verjetno tudi zato, ker je to eden mojih najljubših sadežev in skoraj vsak dan si privoščim eno. Naravno sladka je, smoothiju pa doda prijetno kremasto strukturo. In če takrat, ko že vključim svoj blenderček, zraven banane navadno dodam maline ali borovnice (izven sezone pač uporabim tiste iz zamrzovalne skrinje), pa sem tokrat ubrala malce drugačno pot.
Avokado se ponekod (mislim da v Braziliji) uživa bolj oz. zgolj kot sadež. Ne uporabljajo ga kot del solat, z rezinami ne obložijo toasta ali pripravijo namazov za sendviče, omak za testenine ali slavnega guacamole pomake. Jedo ga kot del sadnih solat, sladkih ‘shakov’ pa tudi povsem samega – kar direktno iz lupine, potresenega s sladkorjem ter pokapljanega z limono. Sama še vedno prisegam na kombinacijo avokada z zelenjavo, a se hkrati ne branim niti sladkih jedi. Pravzaprav sem ga kot del sladkih dobrot tudi sama že uporabila. Za pudinge, sladolede, peciva in torte. Ne verjameš? Pobrskaj po strani in poišči inspiracijo za svojo kuharijo. A ne glede na to, kje je in kako ga ‘začinim’, avokado je sadež, ki ga preprosto obožujem! Tokrat v smoothiju, kjer mu družbo delata še dva sadeža. Hruška (nekaj ekoloških sem zadnjič kupila v Kalčku in zadnjo sem morala hitro porabiti – smoothie pa je idealna rešitev za tovrstne ‘probleme’) in seveda banana.
Nekje sem nekoč prebrala, da sta banana in avokado ‘a match made in heaven’. Popoln paket. Da sta, združena v gostem kremastem napitku, pripravljnim z dodatkom mleka in sladkorja naravnost božanska. Če navadnega mleka ne uživaš, ga verjetno lahko nadometsiš tudi z rastlinskim (mandljevim, riževim, ovsenim ali kokosovim), sladkor pa zamenjaš za bolj zdravo sladilo. No, ne prve ne druge kombinacije sama še nisem preizskusila, če me prehitiš, mi sporoči svoje mnenje 😉 Sama sem avokado in banano raje pripravila v malce drugačnem napitku. In če ti avokado ne diši ravno najbolje, ne brez skrbi, se ga sploh ne čuti. je pa super dodatek, ki smoothie še dodatno zgosti, ga naredi še bolj kremastega ter ga napolni z kopico koristnih snovi. Zdravimi maščobami, vlakninami ter številnimi vitamini in minerali.
Nad kombinacjo banane in avokada sem se navdušila tudi sama. Pomembno je, da je sta sadeža zrela, posebno pozornost je seveda potreno nameniti avokadu, saj danes lahko dobiš izredno neokusne, gumijaste sadeže ali pa res dobre, ravno prav zrele in maslene.
Tako si včasih za malico na koščke narežem dobro zrelo banano in avokado ter jima dodam nekaj začimb, ki močno privzdignejo okuse. Malo prave burbonske vanilije v prahu, ščepec cimeta, morda malce mletega ingverja, občasno tudi eksotičen kardamom. Pokapljam z nekaj limoninega soka, premešam in pustim da se vse skupaj lepo prepoji. Limona bo ohranila barvo sadja ter dodala prijetno kislino, ki jo oba (po mojem mnenju) nujno potrebujeta.
Ker obožujem hrustljavost, vse skupaj potresem s praženimi bučnicami ali pa vsaj z napihnjenci. V skoraj vsaki trgovini lahko kupiš t.i. ekspandiran riž, v bolje založenih pa tudi napihnjence iz ajde, prosa, kvinoje in amaranta. V moji shrambi so ti zadnji. Drobna zrnca amaranta v obliki, ki ne zahteva kuhanja. Všeč so mi predvsem kot pika na i raznim kosmičem ali pa jih potresem po jogurtu. Vedno čisto na koncu, saj mi razmočeni niso všeč.
Nazaj k smoothiju. Torej tokratni je pripravljen iz banane, hruške in avokada, a to še ni čisto vse. Pravijo, da so zeleni smoothiji veliko boljši kot (zgolj) sadni in to zagotovo drži, saj omilijo hiter dvig sladkorja v krvi. Vsekakor pa sem mnenja, da v sadne sokove sodi le zelenolistnata zelenjava in nikakor ne zelenjavni gomolji ali drugi plodovi (na primer brokoli, korenček…).
Svojemu sem tokrat dodala pest špinače, a se nikar ne ustraši. Tale smoothie je za čiste začetnike, saj je razmerje med zelenjem in sladkim sadjem ogromno. Sadja je seveda občutno več, zato se špinače sploh ne zazna. So pa takšni zmešnjavčki idealen način da v svojo prehrano vneseš še malce zelenja 😉 Če si zelenih napitkov že vajen(a), pa količino sadja lahko zmanjšaš ali pa v mešalnik preprosto vržeš več špinače. namesto nje lahko uporabiš tudi malo grenkejšo rukolo.
Da je vse skupaj še malce bolj hranljivo, okusno in tudi sladko, sem pri miksanju namesto vode uporabila kokosovo vodo. Ker je rahlo sladko, sladko pa je tudi sadje vse skupaj potrebuje nekaj kisline. Del kokosove vode bi lahko nadomestila z limoninim ali limetinim sokom, a ker v tistem trenutku doma nisem imela nobenega agruma, sem uporabila kar kanček C-vitamina v prahu. Tudi tega sem kupila v Kalčku, enkrat prej pa v drogeriji DM. Dobiš ga lahko skoraj povsod, je pa razlika seveda v kvaliteti. No, vsekakor pa tudi v ceni.
Sestavine:
- 2 manjši banani
- 1 večja hruška
- 1 manjši avokado
- večja pest špinače
- 400-500 ml kokosove vode*
- pol čž c-vitamina v prahu**
*količina je odvisna od velikosti sadežev ter tega, kako gost napitek si želiš
**namesto c-vitamina lahko uporabiš sveže iztisnjen limonin sok, pri tem pa zmanjšaj količino kokosove vode
Postopek:
Sestavine do gladkega zmiksaj v zmogljivem mešalniku. poskusi, dopolni po okusu in serviraj.
Na fotografijah je prikazana polovična količina zapisanega recepta, ki je tako primeren za dve osebi.