Pesini njoki na poru s kaprami in limono

Pred kratkim sem na spletni strani našla recept za njoke. Za točno te njoke, o katerih pišem danes. Naredila sem jih tako, kot je zapisano in kako vesela sem, da nisem ničesar spreminjala! Mi je pa žal, da fotografije še zdaleč niso tako mamljive, da bi te že one prepričale, da je to jed, ki jo preprosto moraš poskusiti! Zato te bom poskušala prepričati jaz.

Res je, da si moraš za njoke vzeti malce več časa, a verjemi, vredno je! Naredila sem že nekaj različnih in prav vsi so mi bili noro všeč. A delam jih res redko. Tako zelo, da okusa med recepti ne morem primerjati med seboj, ker se točnega niti ne spomnim več 🙂 Pravzaprav ne vem, zakaj bi jih primerjala… Moji njoki so namreč vedno drugačni, tako zelo, da je vsak recept unikaten, tako kot je unikaten tudi njihov okus.

Pesini njoki so v resnici povsem druge barve kot na fotografiji. Resda je bil dan malce bolj oblačen, zato je bilo pred fotografiranjem potrebno prižgati luč in klasične rumene žarnice očitno delujejo tako, da lepe vijoličaste barve spremenijo v rdeče. Njoki so namreč živahno vijoličaste, ciklamne barve. In na živahno svetlo zeleni porovi posteljici izgledajo tako zelo lepo. Res škoda, da mi tega ni uspelo prenesti na fotografije. Morda je to še en razlog, da se recepta lotiš tudi ti in za nagrado uživaš v živahnih barvah krožnika, ki te tudi po koncu obeda zagotovo ne bo razočaral.

Njoki so kombinacija krompirja, pese, moke in rumenjaka. Krompir ni kuhan, je pečen in sicer v pečici, v pekaču, prekritem z grobo morsko soljo. Pesa je kuhana. Čisto do mehkega. Moka ni klasična (torej ni niti sledi o beli pšenični moki), temveč so jo nadomestile kar tri! Tri različne, brezglutenske moke. Morda bi namesto njih lahko uporabila že pripravljeno mešanico za brezglutensko peko, a je ne uporabljam. Veliko raje imam več različnih vrečk, z samo enim okusom, moke pa nato kombiniram po svoje.

Tokrat so v ospredju krompirjeva moka (ne škrob, moka!), ajdova moka ter riževa moka. Vse tri sem kupila v Kalčku, zato sem hkrati poskrbela da so (skoraj) vse sestavine današnjega recepta ekološke. Pri kmetu sem kupila ekološko peso, prav tako krompir. Ta sicer ni ekološki, je pa domač, slovenski 😉 Tudi kapre so tiste, povsem običajne, brez oznake bio. Jih uporabljam tako redko, da se investicija v bolj kvaliteten in ekološki proizvod ne izplača 😉 Je pa limona bio – normalno! Sploh ker sem za recept potrebovala kar nekaj limonine lupinice, na kakršnokoli drugo ne bi pristala. Por je domač. Ni svež, pač pa iz skrinje. Vsako leto ga imamo na pretek, zato ga razrežemo in zamrznemo. Uporabimo pa ga bolj malokrat – za kakšno kremno porovo juhico morda, no, sama pa na njem vsako nedeljo pražim tudi krompir, saj mi je okusnejši kot tisti, pripravljen na čebuli. Se je pa tokrat prav dobro izkazal in še dobro, da za današnje njoke nisem kupovala svežega (čeprav seveda lahko uporabiš tudi takega).

Njoki so rahlo sladkasti, kar je normalno glede na to da je krompir po naravi sladek, pesa pa še bolj. A ta sladkoba se odlično ujame v kombinaciji z aromatičnim porom in limono, s kislino limoninega soka in slanostjo kaper. Verjemi, dodatnega soljenja ne boš potreboval(a).

Moji recepti so navadno primerni za eno ali dve osebi, no, tale bi z lahkoto nahranil štiri. Verjamem pa, da bi jed z lahkoto zmazala tudi dva. Sama sem namreč pojedla polovico vseh njokov in glede na to, kako malo me je skupaj, človek ne bi mogel verjeti kam vse to dam. Pa dam – v moj želodček, ki je zaradi njokov kar predel od ugodja in ki je dve uri po kosilu še vedno prijetno sit.

Sicer pa sem njoke namenoma naredila nekaj dni pred valentinovim. Se ponavljam, pa vendar – čeprav na sliki niso tako lepe barve, so v resnici tako zelo seksi, da predlagam, da jih 14ega za večerjo pripraviš svoji ljubljeni osebi. Na splošno se mi njoki zdijo seksi, tebi ne? 😉 No, tile pa s svojo barvo še toliko bolj. Pa še to – če si samska/samski, se nikar ne sekiraj! Tudi zase (oziroma predvsem zase) se je vredno potruditi in se tu pa tam pocrkljati. Sama sem se z njoki že danes, pa se bom na valentinovo zagotovo spet. S čim, pa še ne vem 😉

Sestavine:

Za pesine njoke…

  • 500 g starega krompirja (cca. 3-4 srednje veliki gomolji) (oz. 280 g olupljenega pečenega krompirja)
  • 200 g grobe morske soli
  • 250 g sveže rdeče pese (cca. 2 večji pesi) ( oz. 222 g kuhane, olupljene pese)
  • 80 g krompirjeve moke
  • 45 g riževe moke
  • 20 g ajdove moke
  • 1 rumenjak
  • pol čž soli

Za por…

  • 2 JŽ olivnega olja
  • 1 srednje velik por
  • 1 manjši strok česna
  • 2 JŽ fino naribane lupinice bio limone
  • limonin sok
  • 4 JŽ odcejenih vloženih kaper

Postopek:

Pečico segrej na 200 stopinj Celzija. Krompir dobro skrtači, z nožem vsakega nekajkrat prebodi ter ga položi v manjši pekač, potresen z grobo morsko soljo. Peci približno 1 uro oziroma dokler se krompir ne zmehča.

Peso umij, nato jo v vreli vodi kuhaj približno 45 minut oziroma dokler se povsem ne zmehča.

Medtem ko se zelenjava peče in kuha, v skledici zmešaj vse tri moke.

Ko je krompir pripravljen, ga rahlo ohladi, olupi in s tlačilko za pire krompir dobro pretlači. Pokrij s krožnikom, da se ne ohladi povsem in se loti pese. Odcedi, rahlo ohladi in jo olupi. Nareži jo na manjše koščke. Koščke vrzi v multipraktik ter čim bolj drobno zmiksaj. Po potrebi mikserček večkrat ustavi in iz stranic s pomočjo žlice podrzaj večje dele pese.

Peso dodaj krompirju in s tlačilko obe zelenjavi ter rumenjak skupaj še enkrat pretlači. Dodaj moko in sol in z žlico premešaj.

Na pomokani površini z rokami zgneti testo. Naredi kepo, postavi jo v skledo, pokrij s servetom in pusti da počiva približno 10 minut.

Ponev segrej na srednjo temepraturo. Dodaj narezan por in duši do mehkega. Poru nato dodaj naribano limonino lupinico, strt strok česna in kapre. Stisni še nekaj limoninega soka in kuhljaj še kakšno minuto.

Testo z nožem razreži na štiri enake dele. Vsakega posebej z rokami na pomokani površini razvaljaj v dolg svaljek. Nareži ga na 2-3 cm dolge njoke. Vilico postavi navpišno na podlago in čeznje zapelji testo, da dobiš tipičen odtis njokov.*

V velikem loncu zavri vodo. Vanjo postopoma dodajaj njoke. Čez kakšno minuto, ko priplavajo na povšje, so gotovi.  S penilko jih poberi iz vode. Njoke dodaj poru, po želji premešaj in serviraj. Potresi še nekaj limonine lupinice in/ali pokapljaj z oljčim oljem.

*če imaš deščico za njoke, jo vsekakor uporabi 

Preveč njokov? Če kuhaš le zase, ali pa sta oba malo slabša jedca ti je verjetno nekaj njokov ostalo. Nič hudega! Če si jih skuhal(a) preveč, kuhano preprosto zapri v neprodušno stekleno posodo, pred tem pa jih prelij z oljem, da se ne sprimejo. Naslednji dan jih nežno pogrej ali pa popeci na visoki temperaturi (lahko tudi na žar ponvi) ter uporabi ob kakšni drugi jedi. Če vseh njokov nisi skuhal(a), pa jih preprosto položi na pomokan krožnik in prekrij s prozorno folijo, da se ne izsušijo. Naslednji dan pa hop v krop in čez minutko bodo pripravljeni!

Tudi sama sem skuhala vse in čeprav sem prvi dan pojedla kar tri porcije, pa je še vedno ostalo kar lepo število njokov. Ker naslednji dan nisem imela veliko časa za kuhanje kosila, sem preprosto pripravila vmešana jajca s špinačo, avokadom in feta sirom, namesto kruha pa sem si postregla s popečenimi njoki. Pora nisem pripravljala, sem pa njokcem dodala nekaj žličk božanskega grahovega hummusa (klik), ki mi je od prejšnjega dne prav tako ostal. Preprosto, zelo okusno, zdravo in nasitno.

Sicer pa njoke lahko uporabiš tudi kot prilogo mesu ali pa popečene preprosto vržeš v skledo pisane solate. Za boljši okus ji dodaj še malce sira in nekaj kapljic bučnega olja. Ne bo ti žal 😉

 

Dodaj odgovor