Je krasna različica klasičnega hummusa. Živahno zelen namaz je tako zelo enostaven in preprost da zanj ne potrebuješ več kot nekaj minutk časa. Okusen, zdrav in poln beljakovin. Narejen pretežno iz skromnega in cenovno dostopnega zamrznjenega graha.
Je lep dodatek praktično čemerkoli. Odličen je s filejem bele ribe, z lososm ali rakci. Pa s pečenim piščancem ali jagnetino ter pečeno ali kuhano govedino. Kuhan krompir z dodatkom grahovega hummusa zagotovo ne bo več dolgočasen, hummus pa lahko uporabiš tudi namesto pesta pri pripravi testenin – kuhanim primešaj žlico ali dve grahovega namaza ter dodaj še kakšno kapljico olja, premešaj in postrezi! Na vrhu morda še nekaj sirčka ali praženih oreškov in že dobiš odlično, hitro in zdravo večerjo! Celo njoki bi bili veseli takšnele omakice 😉
Lahko pa namaz postrežeš zgolj kot prigrizek – preprosto le z rezinami popečenega kruha. V kombinaciji s kruhom je namreč zadetek v polno, ravno zato je odlična izbira za razne sendviče in obložene kruhke. Z hummusom namaži rezine kruha (zadnje čase je to pri meni brezglutenski kruh, ki ga pripravljam z drožmi – mmmmm), nato pa namaz obloži še s čim. S čim? Čisto po želji! Z dimljenim lososom in svežimi kumaricami ali na tanko narezanim koromačem, s kuhano in ohlajeno rdečo peso ter kančkom feta sira ali pa z naravno fermentiranim rdečim zeljem.
Doma fermentirano rdeče! kislo zelje je božanskega okusa. Kako zelo zdrava je fermentirana zelenjava verjetno že veš, in to je le še dodaten bonus. Hrustljavo popečen kruh, grahov hummus, slano rdeče kislo zelje, za protiutež pa koščki kremastega, rahlo sladkega avokada ter nekaj praženih bučnic… Noro dobro! Takšne kruhke lahko ješ za zajtrk, malico, popoldanski prigrizek ali večerjo. Celo za kosilo, seveda skupaj s kakšno fino toplo kremno juhico ali vsaj skledo osvežujoče solate.
Glavna sestavina hummusa sta navadno res sezamova pasta (tahini) in čičerika (klik), ni pa nujno da je tako. Lahko ga narediš tudi z rdečo lečo in orehi (klik), mungom in kurkumo (klik) ali belim fižolom. Lahko pa čičeriki dodaš le še kakšno zelenjavo, na primer rdečo peso (klik).
Kombinacij je nešteto, katera bo tvoja najljubša pa je seveda odvisno predvsem od tvojega okusa 😉
Pravi hummus je vedno pripravljen s sezamovo pasto oz. tahinijem. Na voljo je že v vsaki trgovini, svojega sem tokrat kupila v Kalčku. Izberem maslo z oznako light. Oznaka ne pomeni, da je lažji ali manj kaloričen, ampak, da je narejen iz oluščenega sezama. Na policah trgovine se najde tudi tahini iz neoluščenega sezama, a nekako se mi njegov okus zdi premočan. Izbira pa je seveda tvoja.
Za namaze pa tahini ni obvezen – uspejo tudi brez njega. Veliko idej za takšne vege paštete prav tako najdeš na tej spletni strani.
Sestavine:
- 200 g zamrznjenega graha
- 25 ml limoninega soka
- 1 strok česna
- 50 g tahinija (sezamove paste)
- velik ščep soli
- poper
- olivno olje, pinjole
Postopek:
Pinjole stresi v ponev in jih na nizki temperaturi praži nekaj minut oziroma toliko, da se rahlo obarvajo in zadišijo.
Medtem v vreli vodi nekaj minut kuhaj grah, nato ga preko cedila splakni z mrzlo vodo. Odcedi in vrzi v mikserček, skupaj s sokom limone, strtim strokom česna (ali res fino nasekljanim), soljo in poprom. Zmiksaj do gladkega, nato dodaj tahini in ponovno vklopi mešalnik. Poskusi in dopolni po okusu (limona, sol…).
Hummus preloži v skledico, dodaj olivno olje, pražene pinjole in še malce sveže mletega popra. Po želji potresi še s kakšno izmed suhih zelišč, na primer origanom, majeronom, timijanom…
Hummus (pa naj bo kakršenkoli) torej ni le za na kruh, pa čeprav ga (tudi jaz, priznam) še največkrat jem ravno tako. Poskusi ga na kakšnega izmed načinov, opisanih v zgornjih vrsticah. Naj spomnim, odlično ‘začini’ jedi z ribami, mesom, jajci, testeninami, krompirjem…
Doma pripravljen, povsem svež namaz je vsekakor boljša izbira od katerekoli industrijske paštete, ki na prodajnih policah stoji (in zdrži) dolgo časa ( pa četudi je bio, eko, zelenjavna, veganska in ne vem kako zelo kvalitetna…).
Podoben namaz, kjer je glavna sesatvina pra tako grah, sem naredila že lansko poletje, poleti, ko je bilo na vrtu ogromno sveže mete, ki se z grahom odlično poda. Za točen recept pa… (klik).
One comment