Zagotovo veš kaj je granola. Če ne, pa zagotovo veš kaj je na zgornji slikici, pa morda le ne veš da se hrustljavo zapečenim kosmičem reče granola. Tako pripravljene lahko kupiš že v vsaki trgovini, a povsem preprosto lahko granolo narediš tudi doma. Če ti je všeč hrustljav zajtrk ali pa za malico rad(a) kaj prigrizneš, so takšni kosmiči ravno zate.
Priznam, da granole tudi sama ne pripravljam prav pogosto, morda dvakrat na leto. Da ne bo pomote, zelooo rada jo imam, a kaj, ko pri meni izgine praktično čez noč (in to dobesedno, saj pogosto ponoči ne morem spati in takrat nujno potrebujem nekaj, kar hitro lahko vržem v usta – če hrusta, še toliko bolje).
Domače granole imajo pred kupljenimi vsaj dve veliki prednosti. Prva je zagotovo ta, da so veliko bolj zdrave. Industrijske namreč poleg sicer zdravih sestavin, ko so kosmiči, semena, oreščki, suho sadje… vsebujejo še (precej) manj zdrava olja in sladkorje. Pri domačih ni tako. Pri pripravi uporabi kvalitetne maščobe in sladkorje ali sladkorne sirupe in s tem naredi velik korak k bolj zdravem zajtrku.
Granola je namreč še najbolj primerna za zajtrk, skupaj s hladnim ali toplim (rastlinskim) mlekom, meni še ljubša pa je v jogurtu. To je zagotovo najbolj hiter zajtrk ali dopoldanska (službena) malica. Doma preprosto zgrabi lonček jogurta, v posodico nasuj granolo in to je vse. Ko ti zakruli v želodcu, jogurt preprost zlij čez kosmiče in uživaj. Če jih boš zmešal(a) že doma, se bodo namreč omočili in zmehčali in tako izgubili na tem, kar jih dela posebne. Prijetna hrustljavost.
Seveda pa lahko granolo grizljaš kar tako, samo, povsem brez vsega, ali pa z njo oplemenitiš smoothie in ga tako spremeniš v pravi mali obrok.
In kaj je druga prednost? Zagotovo to, da sestavine lahko poljubno izbiraš. Uporabi tisto, kar ti je najbolj všeč.
Osnova so navadno res kosmiči, a ni nujno da so ravno ovseni. Lahko so rženi, ajdovi, pirini ali katerikoli drugi. Potem dodaj začimbe, svoje najljubše. Moja je zagotovo cimet, prav nič pa nimam proti topli vaniliji ali rahlo pekočemu ingverju. Kosmičem dodaj semena in ali oreščke, lahko tudi kokosov čips. Če želiš čokoladno granolo ne pozabi na kakav ali pa pečenim in dobro ohlajenim kosmičem primešaj na koščke narezano čokolado.
Ni nujno da granola vsebuje sadje, a ta sigurno doda nekaj sočnosti ali sladkobe. Brusnice so zakon, so moje najljubše. Sladko kiselkaste in živahno rdeče. Namesto njih seveda lahko uporabiš rozine, narezane datlje, suhe marelice, fige celo jabolčne krhlje. Sadja ni potrebno peči, pravzaprav je bolje da ga ne. Tudi tega dodaj na koncu, ko se granola že ohladi.
Seveda pa moraš kosmiče z nečim preliti, da iz pečice ne bodo prišli le zažgani koščki valjanega žita. Za maščobo lahko uporabiš maslo, kokosovo maslo, ali olje, za sladkobo se najbolje obneseta med ali javorjev sirup (verjetno tudi agava, a je sama ne uporabljam). Lahko se poigraš in dodaš še maslo oreščov (na primer mandljevo) ali maslo sezamovih semen (tahini).
Granola je zagotovo jed, s katero se lahko poigravaš in vsakič pripraviš drugačno. Nekaj idej najdeš na tej strani, tokrat ti ponujam recept za različico brez oreščov. Posebnosti sta zagotovo olje z okusom pomaranče ter tahini. Če pomarančnega olja nimaš, navadnemu dodaj nekaj naribane pomanačne lupinice. Ali pa granolo preprosto postrezi z nekaj več svežimi in sočnimi kočki pomaranče.
Sestavine:
- 125 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
- 40 g bučnih semen
- 40 g sončničnih semen
- 25 g chia semen
- žlička cimeta
- majhen ščepec soli
- pol žličke mletega kardamoma
- pol čž naribane bio limonine lupinice
- 30 ml medu
- 15 g tahinija
- 15 ml (lahko tudi malce manj) olivnega olja z okusom pomaranče
- 30 ml svežega pomarančnega soka
- 35 g tanko narezanih mehkih suhih dateljnov
Postopek:
Pečico segrej na 150 stopinj Celzija.
V skledi zmešaj kosmiče, semena in začimbe. prelij z medom, tahinijem in oljem ter dodaj lupinico agrumov. Premešaj z žlico, še bolje pa z rokami, da bodo vse sestavine zares napojene.
Zmes razmaži na pekač, obložen s peki papirjem in peci približno 20 minut oziroma dokler Se granola rahlo ne obarva *. Medtem tanko razrezi mehke suhe dateljne.
Kosmiče na pekaču ohladi, nato jih z rokami nalomi na poljubno velike kose. Primešaj datlje in hrani v dobro zaprten steklenem kozarcu.
*čas peke je odvisen od pečice ter tega, kako debel sloj zmesi bo na pekaču