Čeprav imam kruh zelo rada in je glavna zvezda večine mojih zajtrkov, pa si zjutraj z veseljem privoščim tudi kaj drugega. Sploh pozimi mi prijejo tople jedi, kot so razne kaše (moja najljubša je prosena z začinjeno jabolčno čežano) in razni domači kolači (sladki, a vseeno zdravi).
Tudi kosmiče imam rada. Poleti namočene v jogurtu, skupaj s svežim sadjem, oreščki in semeni. Vsakokrat jih pripravim drugače. Dodam jim začimbe, vsakič drugačne, med ali javorjev sirup pa kakav, kokos… karkoli mi pade na pamet 🙂 Povsem enako storim tudi s kuhanimi kosmiči, ki jih včasih pokuham zelo na hitro, včasih pa povsem do mehkega, toliko, da že skoraj razpadejo.
Ne kuham jih v vodi, zaradi boljšega okusa raje uporabljam mleko. Ker živalskega ne prenašam najbolje, raje izberem mandljevega ali naravno sladko riževo mleko. Vse ostalo spet in povsem po navdihu.
Čeprav so moji obroki s kosmiči res zelo različni, pa seveda vseh receptov zanje ne objavljam. Še več – le redko kateri izmed njih pride na tole stran. Pa ne zato, ker ne bi bili okusni, pač pa, ker se mi zdi, da je skledo jutranjih kosmičev tako zelo enostavno pripraviti in če jih nadgradiš s svojimi najljubšimi okusi rezultat pač ne more biti slab. Vseeno pa sem tokratni krožnik fotografirala, morda zato, da te spomnim, da kosmiči niso pusta in dolgočasna jed ter da jih le z nekaj dodatnimi sestavinami lahko spremeniš v hiter, okusen, zdrav, polnovreden, nasiten in seveda slasten zajtrk.
Recept pa objavljam tudi zato, ker ti želim spoznati s prav posebnim medom (več nekaj vrstic nižje) ter zato ker sem tokrat prvič pripravila okuse ajdove ‘kokice’. Sladke in hrustljave.
Manuka med. Veš za kakšen med gre? Naj te izraz ne prestraši in ne odvrne od priprave saj v receptu lahko uporabiš tudi povsem običajen slovenski med, a ta je res nekaj zelo posebnega.
Med proizvajajo čebele med hranjenjem na drevesu manuka, ki izvira iz Nove Zelandije, cenjen in dobro poznan pa je po vsem svetu.
Meden izdelek ki sem ga kupila na spletni strani www.sladko.si vsebuje še ogromno količino cvetnega prahu, zaradi česar so njegovi zdravilni učinki še toliko bolj potencirani.
Cvetni prah je eno najbolj cenjenih živil, saj vsebuje skoraj vse hranljive snovi, ki jih potrebujemo. Kar 40 odstotkov cvetnega prahu predstavljajo beljakovine, poleg tega pa vsebuje še aminokisline, vitamine, vključno z B-kompleksom ter folno kislino. Cvetni prah dviguje energijo, pomirja kožo, izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem, pomaga pri težavah z neplodnostjo in še in še…
Med znamke Wedderspoon je ravno zaradi velike količine cvetnega prahu polnega, prefinjenega okusa. Ni tekoč, pač pa gost in kremast. Naravnost odličen je!
Pa še to: v njem ni gensko spremenjenih organizmov, med ni pastiriziran zato v sebi res ohranja vse zdravilne snovi, namenjen pa je tako notranji kot tudi zunanji uporabi. Je naravni antibiotik in blagodejno učinkuje proti glivičnim okužbam in ostalim virusom, saj ima protivnetne, protivirusne in protiglivične lastnosti. Priporoča se tudi pri celjenju ran, saj spodbuja rast novega tkiva.
Sestavine:
- 75 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
- 225 ml mleka po izbiri (navadno, kozje, mandljevo, riževo..)
- ščep vanilije v prahu
- nekaj žlic kozje albuminske skute (ali katerekoli druge skute)
- manjša banana
- nekaj žlic borovničeve marmelade (npr. zdrave domače – klik)
- ajdove kokice
- manuka med
- užitni cvetovi vrtnic za posip (povsem neobvezno)
Za ajdove kokice…
- zelena ajda
- javorjev sirup
- kokosovo olje
- ščepec soli
Postopek:
Pečico segreješ na 180 stopinj Celzija. V skledici zmešaš sestavine za kokice(sladila in olja uporabiš približno enako in toliko, da z njima ravno prekriješ vsa zrna), jih v enakomernem sloju razporediš po pekaču obloženem s peki papirjem ter pečeš približno 10 minut.
Kosmiče v mleku na nizki temperaturi kuhljaš do mehkega. Če se prehitro zgostijo, po želji postopoma dolivaš tekočino. Med kuhanjem vmešaš še malce vanilije.
Kuhane kosmiče serviraš z nekaj žlicami nežne sladke albuminske skute, marmelado, rezinami banane, jih potreseš s hrustljavo ajdo ter dodaš (manuka) med.
Suhi in užitni vrtnični cvetovi dodajo piko na i, tako v barvi kot v okusu. A brez skrbi, za recept nikakor niso obvezni.