Medeno bučni kolač z rozinami (in mandljevo-kavnim namazom)

Okusne sezonske sestavine so prava inspiracija za ustvarjanje v kuhinji. Čeprav se morda zdi, da sta pomlad in poletje s svojim rastjem najbolj radodarni, pa to nikakor ne drži. Tudi jesen je krasna! S svojo ‘ponudbo’ okusnega sadja in zelenjave polnega in bogatega okusa mi vedno znova nariše nasmeh na obraz. Pri meni v tem času zagotovo kraljujejo sladki krompir, rdeča pesa, stebelna zelena, sladke buče vseh velikosti in oblik ter kodrolistnati ohrovt.

Zagotovo ne moreš zgrešiti ponudbe buč, ki si svojo pot v tem času pridno utirajo na prodajne police. Izkoristi jih! Meni najljubše so na krhlje narezane in popečene v pečici, takšne pa potem lahko dodaš številnim jedem. Iz buč seveda lahko narediš tudi krasno juhico, le fino jo začini in ji dodaj nekaj kisle smetane, jogurta ali kokosovega mleka. Prav tako okusni so bučni njoki, pa premaz za pico na primer. Veliko idej izprd preteklih let najdeš ravno na strani, kjer se trenutno nahajaš.

Buče pa so izredno hvaležne tudi kadar gre za peko sladic. Resnično! Morda se ti zdi, da zelenjava pač ne sodi v sladke jedi, a pri buči to zagotovo ne drži. Bučni pire pecivom, palačinkam, muffinom, kosmičem in drugim sladkim dobrotam doda sočnost in poskrbi za poln okus. Moj današnji kolač je tako rahel, sočen in sladek tudi (ali morda ravno) zaradi buče! Še več – zaradi sočnega pireja pri peki pogosto ne potrebuješ dodatne maščobe. Kolač ne vsebuje nikakršnega olja ali masla, pa je kljub temu zelo zelo sočen, hkrati pa v nasprotju z maščobami veliko lažji. In ne skrbi, okusa po buči se v biskvitu sploh ne zazna! Stavim, da bi zunanji preizkuševalci težko ugotovili kaj se skriva v njem.

Prednost bučnega pireja v sladicah je tudi to, da v sladko dobroto neopazno ‘pritihotapiš’ izjemno zdravo sezonsko sestavino. Kar buče zagotovo so! Blagodejno vplivajo na prebavo, poskrbijo za dober vid in močan imunski sistem.

Poleg okusne in vitaminov polne zelenjave, pa zdaj že prihaja čas za tople začimbice. Ingver, cimet, kardamom… Pa muškatni orešček in omamno dišeča vanilija. Že zgolj v mleku kuhana mešanica začimb z žličko medu ali pa še bolje z rastlinski napitkom (prisegam na znamko Isola – kombinacija riž-mandelj), ki je naravno tako sladek, da sladila niti ne potrebuješ, je naravnost fantastična.

Zdav in sočen bučni kolač, pecivo ali biskvit… sem spekla v pekaču premera 24 x 9 cm. Sladek kruhek je brez glutena in laktoze.

Sestavine:

  • 175 g bučnega pireja*
  • 35 g kokosovega sladkorja
  • 90 g medu
  • 1 č ž prave burbonske vanilije v prahu
  • 2 jajci
  • 55 g mandljve moke
  • 150 g ajdove moke
  • 1 čž pecilnega praška
  • 1/3 čž sode bikarbone
  • ščepec soli
  • 2 čž mešanih mletih začimb (ingverja, muškatnega oreščka, cimeta, klinčkov)
  • večja pest rozin

*bučni pire pripraviš tako, da hokaido bučo razrežeš na krhlje, jih olupiš ter odtraniš semena. Krhlje narežeš na manjše kocke ter jih nad soparo (ali v minimalni količini vode) kuhaš do mehkega. Zmiksaš s paličnim mešalnikom in ohladiš.

 

Postopek:

Pečico segreješ na 180 stopinj Celzija. Pekač obložiš s peki papirjem.

Z ročnim električnim mešanikom zmiksaš bučni pire s sladkorjem, medom in vanilijo. Nato dodaš jajci in ponovno zmiksaš. Dodaš še vse ostale sestavine (z izjemo rozin) in ponovno dobro zmiksaš. Rozine streseš v skledo ter jih ročno vmešaš v zmes.

Napolniš pekač in kolač pečeš približno 35 minut oziroma dokler po vbodu zobotrebčka v kolač, ta ne ostane suh. Pecivo ohladiš na rešetki, nato pa ga le še razrežeš na debelejše rezine.

Kolač je odličen ob popoldanski skodelici kave ali čaja, dobra izbira za zdrav in sladek zajtrk ali vmesno malico. Že sam po sebi je dovolj, lahko pa okus še nekoliko nadgradiš. Rezino kolača postrezi z žlico ali dve maprav posebnega, hitro pripravljenega namaza. Sestavine zanj so podobne tistim v kolaču, vseeno pa je ta kremni dodatek pika na i okusnemu novembrskemu pecivu. Spodnje količine so manjše, če namaza zmanjka, pa hitro zamešaj novega 🙂

Sestavine:

  • 40 g mandljevega masla*
  • 20 g medu
  • 1 čž cimeta
  • 1/2 čž prave vanilije v prahu
  • 1 čž instant kave, cikorije ali drugega kavnega nadomestka

*uporabila sem belo mandljevo maslo, torej maslo iz olupljenih mandljev. Danes ga ni več težko dobiti, jaz sem ga kupila kar v ljubljanskem Kalčku, nesladkanega in brez drugih dodatkov in sicer ekološko znamko Repunzel. Ko sem bila že ravno tam, sem kupila še nekaj drugih sestavin- mlete mandlje, ajdovo moko, rozine ter sodo bikarbono in pecilni prašek…

Postopek:

Mandljevo maslo dobro premešaš, odmeriš količino ter ji primešaš ostale sestavine. Žlico namaza dodaš sočnemu bučnemu kolaču in po želji potreseš s cvetnim prahom ali grobo sesekljano temno čokolado.

Mandljevo kavni namaz je odličen tudi kot premaz za palačinke – za lažje mazanje, ga po potrebi nekoliko razredči s še nekaj tekočega medu ali pa vse skupaj v kozici nežno pogrej.

Vem! Zagotovo si opazil(a) ljubke emajlirane lončke, kajne? 😉 So zdrava izbira posode, ki je primerna za vse tipe kuhalnih plošč. V njej pa vroč napitek ostane topel dlje časa. Emajlirana posoda je večna in prijazna tako do okolja kot do ljudi. Te, ki jih vidiš, izdelujeta jih simpatični dekleti, ki ustvarjata pod imenom Cuckoo Cups. Pa ne le lončke in džezvice, pač pa tudi krožnike, skledice… Po želji jih celo personlizirata! Kul a? 😉

Nisem se mogla upreti in enega kompleta za kavico naročiti tudi zase. In joj, z veseljem bi imela še kaj! Dekleti sta bili celo tako prijazni, da sta dodali še en ‘Hocus Pocus’ lonček, ki ga podarjamo tebi. Tako ja! Kaj moraš narediti? Recept je že objavljen na FB strani cookeatandsmile. Vse kar moraš storiti je, da lajkaš objavo, jo deliš na svojem profilu, v komentarju pa zapišeš katero sladico bi si ob skodelici kave ali čaja najraje ‘pričaral(a)’. Preprosto kajne? 😉 Nagrajenca objavim takoj po žrebu. Držim pesti! 😉

4 comments

  1. Valentina Parovel says:

    Odlično!
    Včeraj sva ga naredila s sinom (samo kolač, brez preliva).
    Enostaven recept, sestavine, ki so navadno kar doma, in zeloooo okusen. Namesto sladkorja sva dodala več medu in dodala še mlet rožič. Zmes je bila malo presuha, zato sem jo zalila s tekočino od kuhanja buče na pari.
    Pojedli smo ga za kosilo kot sladico po mineštri.
    Hvala!

    • Katja says:

      Super, in krasno da si prilagodila svojemu okusu in sestavinam, ki so bile na voljo. Preliv je sicer tisti, ki doda piko na i. Rahlo sladkobo, sočnost, začinjenost… Morda naslednjič 😉

Dodaj odgovor