Pa saj to ne more biti res! Ne želim trositi slabe volje, daleč od tega, ampak kako je to mogoče? Kako je mogoče, da se vedno (no, da ne bom krivična, zelo pogosto pa vsekakor!), kadar se lotim kakšnega novega recepta, ki ga nameravam deliti tudi s teboj, vreme močno spemeni. Pooblači, potemni… In potem hitim. Sestavinam ne pustim ddovolj časa a opravijo svoje – v današnjem primeri čokoladi, da se dovolj strdi. Prižigam različne sobne luči, da ulovim vsaj malo svetlobe… Zato, ker sladico želim ovekovečii še preden pristane v želodčku. Nato pa bentim nad tem kako so izpadle fotografije. Najdem 1001 napako, ker vem, da bi v boljših okoliščinah vse skupaj izpadlo veliko lepše. Vem, da je konec koncev pomemben okus (in verjemi, kolački so res okusni), a kako naj te z nehvaležnimi sliakmi prepričam, da je ta zdrava čokoladna sladica vredna, da jo pripraviš tudi ti?
Deževno vreme, kakršno je bilo danes, je sicer kot nalašč za peko, saj česa drugega niti ni za početi. Sploh med prazniki, ko si doma in brez posebnih načrtov 😉 A hec je, da napoved za danes sploh ni bila slaba. Peciva nisem mogla speči takoj zjutraj (ko je nekaj svetlobe vseeno še bilo), saj sem ugotovila, da mi je zmanjkalo kokosovega sladkorja, ki ga uporabljam le za pripravo določenih sladkih receptov, sem se priprave lotila šele po kosilu. Kljub temu da je ta dokaj hitra, pa tudi peka ne vzame pretirano veliko časa, se pecivo pred fotografiranjem vseeno ni moglo ohladiti dovolj, da bi dočalovsaj še nekaj dnevne svetlobe in bi bilo na fotografijah videti mamljivo in očarljivo. In tako okusno, kot v resnici je! S slikanjem sem hitela, saj je iz minute v minuto postajalo temneje, jaz pa seveda brez primernega prostora, osvetlite, fotoaparata… Ja, verjetno bi morala počakati in se fokanja lotiti naslednji dan (stavim, da bo jutri nebo povsem brez oblačka-grrr), a kaj ko se mi z degustiranjem vedno mudi. Kar pa verjetno razumeš, kajne? 😉
Ni pa le moja ‘požrestnost’ razlog zakaj sem tokrat htela bolj kot po navadi. Tudi očetu sem želela privoščiti kak košček, pa ga naslednje dva dni ne bo doma. Nor je na čokoladne sladice in ker sem tudi jaz, vem da po njegovi vrnitvi o pecivu ne bo ne duha ne sluha. Sestavin za moje sočne brawnije (po naše ‘rjavčke’) mu nisem omenjala, vsaj preden je poskusil ne. Zakaj? Ker je po njegovem mnenju še vedno najboljše pecivo: bela moka, bel sladkor s tona masla in smetane. Tega nisem povedala niti mami, ki je poskusila tole ‘kreacijo’. Avokada za razliko od mene nikakor ne mara in če bi vedela, da se v pecivu skrivata kar dva, zagotovo ne bi ugriznila vanj. In veš kaj? Brawnieje sta oba iskreno pohvalila, in prav nič ju ni motilo dejstvo, da je ravno avokado tisti, ki je poskrbel, da so kolačke tako sočni.
So pa pri pripravi okusnih sladic vedno pomembne tudi kvalitetne sestavine. Nekaj sem jih že imela doma, v Kalčku pa sem kupila še ekološko hladno stiskano ekstra deviško kokosovo olje, madljevo moko in avokado. Sploh avokado mora biti fino zrel – le tako se bo njegovo meso zlahka spremenilo v gladko in okusno kremo. Osebno prisegam na avokado vrste hass, to je tisti temnejši, malce bolj okrogel avokado s hrapovo lupino.
Sestavine:
Za biskvit…
- 100 g 70% temne čokolade (moja izbira: Lindt)
- 2 zrela avokada
- 100 g kokosovega slakorja
- 2 čž instat kave (ali kavnega nadomestka)
- 1 čž prave burbonske vanilije v prahu
- 2 jajci
- 35 g presnega kakava
- ščepec soli
- 50 g mandljeve moke
Za preliv…
- 75 ml javorjevega sirupa
- 55 ml kokosovega olja
- 55 g temne čokolade (70 – 75%)
- 40 g presnega kakava v prahu
- ščepec soli
Za posip…
- praženi grobo sesekljani mandlji
- grobo nasekljana temna čokolada
Postopek:
Pečico segrej na 175 stopinj Celzija. Pekač obloži s peki papirjem. Čokolado grobo sesekljaj.
Nad vodno kopeljo stopi polovico čokolade.
Meso dveh avokadov skupaj s sladkorjem, instant kavo (ki ni obvezna) ter vanilijo zmiksaj v gladko kremo. Dodaj stopljeno čokolado in za nekaj sekund vključi mešalnik. Nato sledita jajci in ponovo krajše miksanje.
Kremo s pomočjo spatule preloži v večjo skledo. Z ročno metlico vmešaj mandljevo moko, kakav in sol. Previdno vmešaj še preostanek drobno sesekljane čokolade.
Maso za rjavčke prelij v pekač in peci približno 30 minut. Nikar jih ne zapeci preveč, saj ne želiš suhega kolača. S pomočjo peki papirja pecivo preloži na rešetko in ohladi.
Mandlje popraži na suhi ponvi, nato jih grobo sesekljaj. Nasekljaj še nekaj temne čokolade.
V kozici na nizki temepraturi stopi kokosovo olje, čokolado in javorjev sirup. Odstavi in z ročno metlico vmešaj kakav s ščepcem soli. Prelij čez dobro ohlajen biskvit. Potresi z mandlji in grobo nastrgano ali nasekljano čokolado. Ohladi v hladilniku. Ohlajen biskvit razreži na poljubne velike koščke.
Brawnije hrani v hladilniku vendar jih pred postrežbo nekaj časa pusti na sobni temperaturi. Tako bodo še slajši.
Brawniji so polnega čokoaldnega okusa, zato, vsaj so sami po sebi dovolj sladki in bogati in zato ob njih ne potrebuješ še kepice sladoleda, s katero pogosto postrežejo takšne kolačke. Si pa poleg sladice lahko privoščiš skodelico hladnega mleka, vroče kave ali čaja. Čeprav mi gre kava veliko lažje po grlu kot čaj, sem se tokrat odločila za bolj zdravo izbiro pijače. V isti ekološki trgovinici sem zadnjič vzela še Tulsi čaj. Tulsi je sveta bazilika, čaj je izredno kvaliteten in koristi pri številnih zdravstvenih tegobah. Čeprav se priporoča pitje čistega čaja, pa je meni vseeno ljubši s kakšno kapljico naravno sladkega riževega mleka 😉
Ti zdravi čokoladni kolački so res okusni! Fotografije v umetni svetlobi jim zagotovo delajo kar malo krivice, saj sicer izgledajo veliko bolj mamljivi. Sama sem v kolač zarezala malce prehitro, ko čokolada še ni bila dovolj stopljena, a me to pri poskušanju sladice pravzaprav ni motilo. Nasprotno! Pozneje sem ugotovila, da so mi kolački z rahlo stopljeno čokolado še nekoliko bolj všeč, kot tisti, na katerih se je ta že dodobra strdila. Zato sem vsakič, ko sem se želela posladkati, iz hladilnka košček ali dva vzela nekaj minut prej in pustila, da se na sobni temperaturi preliv vsaj malce otopli.
Peciva je zmanjkalo s svetlobo hitrostjo. Zato odgovora na to koliko časa zdrži, nimam 🙂 Sklepam pa, da brawnije na hladnem lahko hraniš kar nekaj časa, saj v njh ni smetane, ki se navadno najhitreje pokvari.
Super je. Sploh ker sem pred tednom probala podobnega z datlji, ampak je tvojveliko boljsi. A za preostanek cokoladevv biskvitu je koliko nastrgane cokolade?
O super, samo da so ti kolački všeč 😉 Misliš čokolade za posip? KOlikor želiš 🙂 Odvisno od velikosti pekača, vrste čokolade ter tega, kako velik čokohloik si 😉
Mislim v sami masi, kjer 2x pmrnjas cokolado. Ni jasno, kateri preostanek, cd gre 100g he k avokadom?
Živjo! V biskvitu je 100 g čokolade, potem pa potrebuješ še nekaj čokolade za preliv (dobrih 50g) ter nekaj nastrgane ali nasekljane za posip 🙂 Sicer pa se natančnih kolličin ni potrebno držati. Malce je tudi odvisno od velikosti avokada in sladkobe čokolade (so med seboj različne) ter seveda tvojega lastnega okusa in želje. Vse sproti poskušaj in prilagajaj svojemu okusu, pa boš z rezultatatom zagotovo zadovoljna 😉