Čičerikini zvitki s pečenim sladkim krompirjem

Verjetno se nikoli ne bom naveličala kombinacije pečenega sladkega krompirja ter čičerike. Pa naj bo ta kuhana, hrustljavo popečena ali fino spasirana v odličen kremni namaz.

Tako sladki kropmir kot okrogla, svetlorjava stročnica, sta pogosti sestavini grenkih zimskih solat. Vanje vedno narežem še nakaj avokada, pa kakšno, še vročo rdečo peso. Občasno dodam še nekaj piščančjega mesa, mehko kuhano jajce ali fino slanega feta sir. Tako grenka solata ni več grenka, pusta in dolgočasna. Namesto tega je barvita, okusna, prijetno topla in zaradi tega tudi mehkejša.

Sladki krompir pa nikakor ni le za v solato. Odličen je kot priloga mesnim ali morskim jedem, ali pa kot preprost prigrizek. Odlično se ujame kot del različnih zelenjavno – žitnih skled (pa naj bodo iz riža, ajde ali kvinoje), skupaj z mehko kuhanimi jajčki, sirom, praženimi gobicami… V vsakem primeru je, vsaj meni, okusen le popečen v pečici. Obvezno skupaj z lupino! 🙂

Ker je krompir precej sladek (ni čudno da se imenuje tako kot se 😉 ) mu pristajajo močnejše, pikantnejše začimbice. Krompir bo najboljši takrat, ko boš uporabil(a) tiste, ki so ti najbolj všeč. Pa še to – sladki krompir pravzaprav ni krompir.  Kljub temu, da gre za gomolj, sodi v čisto drugo vrsto zelenjave.

Čeprav ni ‘slovenski’ prav lepo uspeva tudi pri nas. Ne vem, če si zasledil(a), a v trgovinah že prodajajo slovenski sladki krompir, kar se mi zdi super! Dolgo časa so ga uvažali pretežno iz Združenih držav Amerike, pa iz Egipta ali iz Španije.

Tudi na mojem vrtu raste! Žal sem letos zamudila sadike oranžnega, ki je po mojem mnenju najokusnejši, sem pa zato kupila nekja belega in vijoličnega sladkega kropmirja. Obstaja namreč precej vrst. Izkopala ga še nisem, saj je v zemlji lahko veliko dlje časa kot navadni krompir. Bomo videli, kaj me čaka 😉 zaenkart sem krompir še kupila. Ekološkega, v ljubljanskem Kalčku. In to tistega najokusnejšega, temno oranžnega.

Tudi čičeriko smo Slovenci že povsem posvojili. Mene je naravnost osvojila in jo zato redno kupujem. Nekajkrat sem jo sicer kuhala sama, kupila sem suha zrna, jih pridno namakala, nato pa dolgo, dolgo, dolgo časa kuhala. Pa še vedno niso bila tako pijetno maslena kot tista iz kozarca. Čičeriko namreč lahko kupiš že kuhano. V prav vsaki prodajalni boš za zelo nizko ceno lahko kupil(a) konzervirano, malce dražja pa je tista v kozarcu. A jaz prisegam nanjo. Malo čez evro stane, kar tudi ni veliko,  okus pa je veliko boljši, poleg tega pa se mi zdi, da so živila v steklena embalaža veliko bolj zdrava od tistih iz pločevink.

Čičerika je nežna, mehka, maslena. Uporabiš jo lahko praktično kjerkoli. V solatah, testeninah, rižotah… Pazi le, da jo pred tem dobro spereš. Uporabi cedilo in ko se pod curkom tekoče vode čičerika neha peniti, je pripravljena! Nekateri sicer uporabljajo tudi čičirikino vodo, predvsem za različne sladice, jaz ne. Mislim, da za telo to ni ravno najboljša izbira. Morda se motim, a zaenkrat bom vodo zavrgla, zrna pa pred uporabo vselej fino sprala.

Čičeriko lahko tudi popečeš. Na ponvi ali v pečici. Le dobro jo osuši, naolji in začini. Po želji. Vsakič drugače, da najdeš svojo najljubšo kombinacijo okusov. Odlična kot del prej omenjenih jedi ali pa kot samostojni prigrizek. Za pred televizor, namesto ‘kokic’ 😉

Je pa ta okusna stročnica tudi del enega najbolj priljubljenih namazov. Tudi pri nas je vse več tistih, ki so preprosto nori na hummus. Tudi sama sem ena izmed njih. Lahko bi ga jedla vsak dan, res! Na popečenih kruhkih, skupaj z rezinami avokada in koščkom sezonske zelenjave. Mladega korenčka in špinače pomladi, paradižnika poleti, kuhane pese jeseni…

Dober hummus je kar težko dobiti. Vsaj meni še prav noben kupljen ni bil všeč. Pa sem jih kupila že kar nekaj, v različnih trgovinah od različnih proizvajalcev. Zato hummus najraje naredim kar sama. Premalokrat, saj sem zanj kar malce lena, čeprav… Povsem brez potrebe!

Hummus lahko pripraviš zelo enostavno in zelo hitro. In kar je najbolje – lahko ga začiniš čisto po svojem okusu! Po želji lahko prilagajaš razmerja osnovnih sestavin, kot so tahini, čičerika (seveda 😉 ), oljčno olje, sol in limonin sok… Česen? Če želiš, ni pa nujno. Začimbe? spet – po želji, po okusu. Mleta kumina je super, pa tudi poper ni slab ali pa kakšno izmed suhih zelišč, na primer origano. Mmmm… Posem osnoven recept za domač čičirikin hummus te čaka tukaj (klik).

Zdaj pa k današanjem receptu. Tile zvitki, kruhki, rolce, ‘tortilje’, palačinke ali kakorkoli jih pač želiš poimenovati, so zdrava, veganska, polnovredna in zelooo okusna jesenska hrana, za katero ne potrebuješ niti pribora. Dobrote, zavite v mehke, nežne, nedrobljive ter prožne čičerikine palačinke. Hranljivi zvitki s sestavini polnega okusa. Barviti, zanimivi. Sladko slane okuse preseka sveža, rahlo poprasta rukola, med žvečenjem pa presenetijo hrustljava, pražena semena bučnic in sončnic. V enem samem zavitku je ujetega toliko okusa, priprava pa tako zelo enostavna. Zakaj ne bi ravno za današnjo večerjo poskusil(a) nekaj malce drugačnega?

Nekoč sem že omenila, a ker vem, da ne bereš ravno vseh objav, povem še enkrat 🙂 Zanje čase zelo rada uporabljam avokadovo olje. Predvsem za peko, čeprav je tudi ‘surov’ zelo okusen. Avokadova maščoba je namreč zelo odporna proti visokim temperaturam, kar pomeni, da na njem brez problema lahko pečeš, pa olje ne bo postalo škodljivo, tako kot se pri večini drugih maščob namreč zgodi.

Olja imajo poleg različnega okusa v sebi tudi različne koristne snovi, a kaj, ko se na vročini uničijo – še več – postaneje celo zelo škodljive. Zato, kadar pečem pri višjih temperaturah, kar vsekakor velja za peko v pečici, izbiraj takšne, ki so peki prijazne. Na primer kokosovo olje, ghee (prečiščeno maslo) ali pa avokadovo olje. Ker kokos hladi in je primer bolj za vroče dni, je jeseni in pozimi čas, da ga morda zamenjaš za drugega. In če bi vedel(a) koliko koristnih snovi vsebuje avokadovo… Uf! Bi resno razmislil(a) o nakupu. Čeprav ni ravno poceni, pa se v zdravje splača investirati. Avokadovo olje kupujem v Kalčku, ker je ekološko in visoko kakovostno.

Pri pripravi kruhkov, ki jih pravzaprav pripraviš enako kot palačinke, sem uporabila čičirikino in tapiokino moko. Verjamem, da marsikdo tapioke še ne pozna, zagotovo pa so tisti, ki se zaradi različnih razlogov izogibajo glutenu zanjo že slišali. Gre za neke vrste škroba, ki uspešno poskrbi za prožnost, ki jo peka z brezglutenskimi mokami potrebuje.

Sestavine:

Za mehke kruhke… 

  • 70 g čičerikine moke
  • 40 g tapiokine moke
  • ščep soli
  • 2 čž avokadovega olja
  • 180 ml mrzle vode

Za krompir…

  • 285 g sladkega krompirja
  • 2 JŽ avokadovega olja
  • 1 čž timijanovih lističev (+ dve celi vejici)
  • 1/2 čž soli
  • ščep cimeta
  • ščep kurkume

Za čičeriko…

  • 175 g čičerike
  • 1 JŽ avokadovega olja
  • 1 čž timijanovih lističev (+ dve celi vejici)
  • 1 čž mlete kumine
  • 1/2 čž soli
  • 1/2 čž mlete rdeče paprike
  • ščep mletega koriandra
  • ščep mletega kardamoma
  • ščepec cimeta

Dodatki…

  • hummus (klik)
  • pražena sončnična in bučna semena
  • suhe brusnice
  • sveža rukola

Postopek:

Pečico segreješ na 200 stopinj Celzija. Pekač obložiš s peki papirjem.

V skledici zmeaš olje in začimbe za krompir. Krompir narežeš na poljubno velike kose, čezenj zliješ začinjeno olje ter z rokami vmasiraš.

Čičeriko dobro spereš in dobro! osušiš. V skledici zmešaš olje in začimbe, preliješ čez zrna stročnice ter vmasiraš.

Na eno stran pekača naložiš krompir, na drugi konec streseš čičeriko. Dodaš še nekaj naoljenih vejic timijana in pečeš, dokler krompirček ni mehak, čičerika pa postane rahlo hrustljava*. Na sredini peke krompir obrni, čičeriko premešaj. Ker se bo ta verjetno spekla precej hitreje kot krompir, nič hudega. Odpri pečico, ter jo s pomočjo žlice preloži v skledico in pokij z alufolijo, da ostane topla.

Medtem na suhi ponvi popraži bučna in sončnična semena. Temperatura naj bo srednja, med popeko pa ponev večkrat ‘pretresi’. Hrustljava semena preloži v skledico.

Pripravi brusnice. Večje lahko razežeš na polovico. Rukolo operi in osuši. Pripravi hummus. Lahko kupljen, še bolje domač (klik).

Mehke kruhke pripraviš tako, da z metlico zmešaš vse sestavine. Ponev močno segreješ, jo premažeš še z nekaj olja ter zmes spečeš enako kot palačinke. Preden jih obrneš jih s spatulo malce potisni od dno, da dobijo nekaj rjavih pik. Naloži jih na krožnik, dodaj krompir in čičeriko, potresi s semeni, brusnicami ter svežo rukolo. Dodaj še nekaj žličk humusa in palačinko zavij kot tortiljo.

*krompir peci približno 20-25 minut. Čas seevda zavisi od tipa pečice, velikosti in debeline kosov krompirja ter seveda tvojega okusa po stopnji zapečenosti 😉 

Nekaj o brusnicah… Medtem ko so sveže brusnice precej kisle, poleg tega pa jih je pri nas dokaj težko dobiti, pa z suhe brusnice pogosto uporabljam. Običajno v sladkih jedeh, kot so kuhani kosmiči ali za popestritev jabolčne čežane. Brusnice dodajam tudi domačim granolam ali pa jih grizljam skupaj z mešanico oreškov in semen. Brusnice so zelo zdrave, sploh za ženske! Na žalost pa je večina brusnic sladkanih, poleg tega pa jim dodajo verjetno najcenejše olje. Zato jih kupim v ekološkem Kalčku, kjer imajo zelo sočne suhe brusnice, slajene zgolj z jabolčnim sokom.

2 comments

  1. Meta belič says:

    Tudi sama sem velika ljubiteljica čičerike. Po naključju sem odkrila, kako jo doma skuhati do mehke maslene strukture 🙂 in iz enega kg suhe eko čičerike tako dobim okoli dvajset kozarčkov….
    Torej:
    Namakaš čez noč in še dopoldne, opoldne zamenjaš vodo in zavreš, odstaviš in pustiš v vroči vodi namakati še kakšno urico. Nato kuhaš dve do tri ure v vodi, ki ji dodadaš malo sodebikarbone.
    Bolj mehka kot tako ne more biti…poskusi 🙂

    • Katja says:

      Hvala Meta, tudi sama po novem kuham čičeriko. Namočim jo čez noč in že takrat dodam kanček sode. potem sperem in v sveži vodi kuham. Pri kuhanju včasih dodam še malce sode, včasih pa ne, pa je res fino mehka. In še boljša kot kupljena 😉

Dodaj odgovor