Sicilijanske testenine

Če ima kdo, potem imajo Italijani radi svojo pašto. Še nikoli nisem jedla testenin, pripravljenih pod spretnimi rokami kuharjev naših južnih sosedov, pravzaprav se ne spomnim, da bi sploh kdajkoli v kakršnikoli restavraciji naročila špagete, makarone, peresnike ali katerokoli drugo obliko testeninskih jedi. Morda sem jih kdaj jedla le v kakšni šolski menzi, vsekakor pa jih redno pripravljam doma.

Kar mi je pri testeninah najbolj všeč je to, da so hitro skuhane, pripraviš pa jih lahko na 1001 način. Pa naj bodo zelenjavne, mesne ali morske, prelite zgolj s preprosto omako ali pestom ali pa s številnimi drugimi sestavinami in dodatki… Nikoli me ne razočarajo.

To, da testenine redijo, da sodijo med nezdravo in hitro hrano vsekakor ne drži. Če izbereš takšne, ki so narejene iz polnovrednih mok, jih ne razkuhaš in ne preliješ z obilico industrijsko pripravljenih ali težkih smetanovih omak so lahko celo zelo zdrav in polnovreden obrok, primeren za kosilo ali večerjo.

Moja omarica, v kateri hranim testenine, je dokaj dobro založena. V njej se trenutno nahajajo riževe testenine – tanki in široki rezanci ter peresniki, pa ajdove spirale, fuži iz riževe moke in rumene leče, pirini špageti ter kamutovi linguini. To so pravzaprav špagetom podobne sestavine, le da niso povsem okrogle, temveč rahlo rahlo sploščene. In ravno te sem uporabila danes, ko sem si za večerjico naredila krožnik sicilijanskih testenin. Kamut je zdravo in lahko prebavljivo žito, ki po okusu precej spominja na piro. Kupila sem ekološke, v ljubljanskem Kalčku in so res zelo okusne. Tudi pinjole sem, mimogrede kupila tam. Prave, italijanske 😉

In zakaj sicilijanske testenine? Ker sem jim dodala nekaj tipičnih sestavin, ki jih tam menda s pridom uporabljajo. Sardine, kapre, pinjole in koromač. Skupaj z nekaj začimbami, nežno popečenimi koščki kruha ter sladkimi sočnimi rozinami so zadetek v polno.

Verjamem, da bi bil okus testenin s svežimi ribami nekoliko drugačen, bolj svež, morda malce bolj zdrav, ni pa nujno da vse to res drži, sploh če jih ne znaš pravilno pripraviti. Čeprav se konzervirani hrani raje ognem, pa to nikakor ne drži za te okusne s kalcijem in zdravimi maščobami polne ribice!

Konzerva gor ali dol, te ribice so božanske!

To niso le filej ali celo povsem izmaličene razcefrane ribe (kakršne so navadno pločevinke konzerviranih tun), temveč cele ribe, a  seveda brez glave 😉 Še vedno pa vsebujejo koščice, ki so tako zelo nežne in nemoteče, da jih nikakor ni potrebno odstraniti. Še več – bolje je, da jih ne, saj so polne kalcija. Vložene so v oljčnem olju, dodate pa je le še nekaj soli. Prednost konzerviranih rib je tudi ta, da so pakirane takoj po ulovu in zato resnično ohranijo vse koristne snovi. Pri pripravi pa prihraniš še veliko truda in časa. Ni jih treba peči, kuhati ali kako drugače obdelati. Tudi začinjene so ravno prav. Okusne so hladne, na primer v solatah, ali pa rahlo pogrete, kot moje današnje.

Za eno osebo…

Potrebuješ:

  • 75 g kamutovih linguinov (ali kakšnih drugih testenin)
  • pločevinka sardin
  • polovica manjšega koromača
  • pest kaper
  • pest pinjol
  • kos (cca. 50 g) kamutovega kruha (ali katerega drugega)
  • strok česna
  • nekaj žafranovih nitk
  • čž drobno naribane bio limonine lupinice
  • pest rozin
  • kanček belega vina
  • sol in poper
  • malce sesekljanega peteršilja in nekaj koromačevega zelenja

Postopek:

Ponev segrej na srednjo temperaturo. Na njen popeci  pinjole, toliko da zadišijo in se rahlo obarvajo. Pretresi jih v skledico. Kapre odcedi in jih na ponvi rahlo popeci. Pretresi k pinjolami in v ponev nadrobi svež kruh. Med občasnim mešanjem praži nekaj minut, da kruh postane hrustljav. Dodaj v skledico.

Koromač prereži na pol, odstrani (in prihrani) zelenje, ter ga v vreli vodi kuhaj nekaj minut. Zelenjavo vzemi iz vode (vode ne odlij!) dobro odcedi in razreži na srednje velike kose.

Pripravi dve manjši skledici. V prvo daj rozine, v drugo pa žafranove nitke. Malce vode, v kateri se je kuhal koromač dodaj skledici z žafranovimi nitkami, malce pa v skledico z rozinami. Rozinam dodaj še enako količino belega vina.

V preostanku vode, v kateri se je kuhal koromač skuhaj testenine. Kuhane dobro odcedi, prelij z olivnim oljem in premešaj, da se pasta ne zlepi skupaj.

Segrej ponev, in vanjo dodaj nekaj oljčnega olja, v katerem so vložene sardine. Na njem popraži drobno sesekljan česen, nato dodaj koromač. Kakšno minutko ali dve mešaj, nato v ponev dodaj testenine, jih zalij z malce žafranove vode. Dodaj še ribice in nastrgano lupinico limone ter na majhni temepraturi med nežnim mešanjem kakšno minuto vse skupaj segrevaj. Po želji soli, a ne pretiravaj. Kapre in ribe so že same po sebi dovolj slane. V ponev dodaj odcejene rozine ter večino kaper, popečenega kruha in pinjol ter nasekljan peteršilj. Premešaj, nato serviraj.

Testenine potresi s preostankom kaper, pinjol in kruha, začini jih s sveže mletim črnim poprom. Po želji prelij z malce kvalitetnega oljčnega olja ter okrasi s koromačevim zelenjem.

2 comments

Dodaj odgovor