Kremna juha rdeče leče z bučo maslenko

Ali ni jesen preprosto čudovita? Topli puloverji, barvito listje, vonj pečenega kostanja… Predvsem tisti lepi dnevi, ki razvajajo s toplimi sončnimi žarki, sprehodi po gozdu, ko pod nogami šelesti listje in čisto po naključju najdeš lepega jurčka… Pa dolgi večeri, ko se ozračje že precej ohladi in se zaviješ v toplo odejo ter s skodelico vroče čokolade zlekneš pred televizijo. Še pred tem pa si privoščiš hranljivo in jesenskih okusov polno večerjo.

Na srečo je tudi jeseni na voljo veliko odličnih sestavin s katerimi lahko popestriš jedilnik. Poleg jabolk, hrušk in grozdja, bodo kmalu na voljo sveži kakiji, nekoliko bolj eksotično granatno jabolko pa je že na prodajnih policah.

Jurčki in druge gobe, kostanj (olupljene poskusi dodati rižotam, enolončnicam, mesu ali testeninam, ali pa jih uporabi v sladicah – verjemi, ne bo ti žal), ohrovt, rdeča pesa, sladki krompir ter seveda buče vseh oblik in okusov pa so tisti, iz katerih lahko ustvariš hranljive in okusne jedi.

In ravno iz buč lahko pripraviš marsikatero jed. Sama imam najraje pečeno v pečici. Kot prilogo ali dodatek testeninam, kašam, celo grenkem radiču. Kuham jih nikoli ne, razen seveda če naredim kakšno fino kremno juhico. Na tej strani je že kar nekaj receptov, lahko pobrskaš ali pa uporabiš kar recep za zelo goto, kremno in hranljivo in ravno prav začinjeno bučno juho, ki sem jo pripravila tokrat.

Uporabila sem bučo maslenko (to je tista, hruškaste oblike), ki ima malce svetlejše oranžno meso kot na primer hokaido buča in zato tudi juha ni tako temno oranžne barve. Za ta hranljivi obrok ne potrebuješ smetane, masla ali krompirja, ki takšnim juham navadno dajo okus in gostoto, pač pa, poleg buče seveda, nekaj povsem drugega. Lečo!

Rdeča leča je lahko prebavljiva in hitro kuhana. Polna je vitaminov (npr. vitaminov skupine B), mineralov (kot je magnezij) in seveda beljakovin, hkrati pa juhi podari kremno tekturo. Juho lahko kuhaš v poljubni količini vode, odvisno od tega, kako gosto si želiš. Jaz obožujem goste, zelo goste juhice. Takšne, ki morda prej spominjajo na zelenjavne pireje 🙂 A odločitev je seveda povsem tvoja.

Tako kot se lahko povsem svobodno odločiš tudi za količino (in nenazadnje izbiro) začimb ter tako, kot je povsem tvoja izbira kako boš juhico serviral(a). Priporočam pa, da gostim kremnim juham dodaš nekaj, kar jih bo naredilo še nekoliko bolj posebne. To je lahko žlica kisle smetane ali gostega grškega jogurta (ali kokosovega če si vegan(ka), popečena in fino hrustljave kocke kruha ali le skromna bučna semena. Vse to pa lahko nadomestiš tudi s hrustljavo zelenjavo, kot so koščki korenja, v katere boš v juhi nepričakovano zagrizel/zagrizla. Namesto običajnih korenčkovih ‘cekinčkov’ se lahko z zelenjavo tudi malce poigraš in jo, na primer, spremeniš v špagete.

Danes to sploh ni težko, saj so na voljo spiralni rezalniki, s pomočjo katerih hitro in enostavno ustvariš bučkine, kumaričine, korenčkove ali katere druge zelenjavne ‘špagete’. Te lahko poptem še popečeš in dodaš jedem (ali pa z njimi nadomestiš kar tiste čisto prave špagete), lahko pa jih uživaš surove. V solatah ali tako kot jaz, na vrhu kremne juhice 🙂 Tale je iz trgovine 1001 dar, ki jo zagotovo poznaš.

Sestavine:

  • 85 g rdeče leče
  • 200 g olupljene in na kocke narezane maslene buče
  • 50 g olupljenega in narezanega korenja
  • polovica ali ena manjša nasekljana čebula
  • cca. 1 JŽ sveže naribanega ingverja
  • 1-2 stroka drobno nasekljanega ali fino naribanega česna
  • 1čž mlete kumine
  • pol čž soli
  • cca. 300 ml vode (odvisno kako gosto juho želiš)
  • 2 JŽ sveže iztisnjenega limoninega soka

+ po želji : jogurt, kisla smetana ali oljčno olje, bučna semena, svež peteršilj, narezano korenje, sveže mlet poper, ščep kurkume ali čilija…

Postopek:

Na kokosovem olju nežno prepraži čebulo, korenje, kumino in ingver. Prilij vodo, dodaj dobro sprano in odcejeno lečo ter kocke buče. Zavri, nato znižaj in kuhaj približno 20 minut oziroma dokler se sestavine ne zmehčajo. Juho soli, prilij limonin sok ter spasiraj v kremno juho. Serviraj toplo z dodatkom smetane, jogurta, bučnih semen, korenja, pikantnih začimb…

Morda se ti limonin sok ne zdi pomembna sestavina, a je nikar ne izpusti. Limona je zagotovo tista, ki okus juhe povzdigne, ji doda svežino in ravno toliko kisline, kot jo sladka buča potrebuje.

Če se tudi ti zavedaš koliko plastike je okoli nas, pravzaprav jo srečaš na vsakem koraku in stavim, da če ta trenutek pogledaš okoli sebe, boš hitro ugotovil(a) da imam prav, ter kako ta plastika uničuje naš lepi planet je morda časa, da tudi ti narediš nekaj v tej smeri. Za začetek lahko uporabljaš papirnate vrečke ali pa takšne iz blaga. Kuhinjske posode in pripomočke zamenjaš za stelene, keramične ali povsem naravne, biorazgradljive in peresno lahke bambusove izdelke. V trgovini 1001 dar ponujajo precej takšnih zadevic. Med drugim tudi bambusov ožimalnik citrusov. Ne le, da je narejen iz veliko prijaznejšega materiala kot običajni plastični ožemalniki, pa je njegova prednost še ena. Plastika ni škodljiva le za okolje, ampak tudi zate. Sploh takrat, ko stopi v stik s kislimi jedmi, zaradi katerih iz plastike uhajajo snovi, ki jih v svojem telesu pač ne želiš.

Čeprav juhe jem tudi poleti, pa je jesen zagotovo sezona zanje. Privošči si jih pogosteje kot v preteklih mesecih. So hranljive, lahko prebavljive in fino ogrejejo telo. Sploh ob večerih, ko to najbolj potrebuješ.

Dodaj odgovor