Vedno obstaja (dober) razlog za sladico. Napovedan obisk prijateljev (ali nenapovedan – nikoli ne veš 😉 ), različna praznovanja, hladno vreme, ko gretje pečice še posebno dobro dene, konec tedna ali pa preprosto za lepši dan, za uživanje v domačih slaščicah.
Zase vem, da vedno najdem razlog za peko. Pravzaprav razloga sploh ne iščem. Ker uživam v odkrivanju novih in zanimivih receptov, ker uživam v kuhanju. Ker s sladkimi dobrotami rada presenetim druge (sploh če sladice ne pričakujejo) in ker rada razvajam sebe. Vedno. Sploh s sladicami za katere vem, da so dobre tudi za moje telo in ne le za brbončice.
Takšen je zagotovo tudi današnji kolač. Je sladica za sladkosnede, saj je precej sladek, a kljub temu zdrav. Tako si košček sladke jesenske dobrote brez skrbi lahko privoščiš ob popoldnaski skodelici čaja ali kave. Biskvit je hitro pečen, priprava je enostavna. Tudi sestavin ni veliko, so pa zato nekoliko bolj posebne. Sploh dve.
Prva je kostanjeva moka. Morda se res ne sliši najbolj privlačno, a verjemi, okus moke je enkraten. Seveda če imaš tudi sicer rad(a) kostanj. Že sama po sebi je moka rahlo sladka, okus pa nekoliko spominja na oreščke. Je brez glutena, seveda, saj ga tudi kostanj ne vsebuje.
Druga sestavina je sladkor. Seveda lahko uporabiš povsem navadnega, ali pa ga zamenjaš vsaj z ekološki m sladkorjem. Lahko pa svojo sladico narediš bolj zdravo in telesa ne obremeniš s hitrim dvigom inzulina (ter se s tem tolažiš ko si takoj po prvem privoščiš še en košček kolača 😉 ). Danes je alternativ precej. Včasih uporabim ksilitol, oziroma brezov sladkor, ki je povsem naraven produkt. Všeč mi je, ker ne škoduje telesu, kostem in zobem.
Tokrat sem namesto ksilitola uporabila naravno in zdravo sladilo, mešanico dveh tipov sladkorja. Gre za kombinacio stevie in eritritola, naravnih sladil brez kalorij. Ker izdelek ne dviguje krvnega sladkorja, lahko v njem uživajo celo diabetiki! Takšen sladkor najdeš pod imenom SugarSweet in je mimogrede slovenski produkt. Kupiš ga lahko v marsikateri trgovini z zdravo prehrano pa tudi na spletu. Če te zanima več, klikni na sladko.si in mimogrede odkrij še nekaj drugih zdravih sladkosti, ki jih tam ponujajo.
Kljub temu da je kostanjeva moka brez glutena in zato ni tako rahla in puhasta kot veliko manj zdrava bela moka, biskvit vseeeno ni pretrt. Čeprav je v biskvitu kar nekaj sladkorja, kolač obdaja še medeni sirup, na katerem so naložene karamelizirane ter že tako sladke hruške. Takšna priloga kolač naredi sočnejši, zanimivejši in logično še slajši.
Kostanj in hruške, nepogrešljiva jesenska okusa, tokrat skupaj v okusni in zdravi sladici. Sladici za prave sladkosnede gurmane.
Sestavine:
- 130 g kostanjeve moke
- 1 čž pecilnega praška
- ščepec soli
- 3 res velika ali 4 manjša jajca
- 135 g sladkorja (kot je npr. zdravo naravno sladilo SugarSweet)
- 1 čž prave burbonske vanilije v prahu
- 170 g masla, stopljenega in rahl ohlajenega
- žlica ali dve masla
- 2 hruški
- žlica sladkorja
- nekaj žlic medu
- žlica limoninega soka
Postopek:
Pečico segreješ na 180 stopinj Celzija. V skledi premešaš presajeno kostanjevo moko s pecilnim praškom in ščepcem soli.
Z električni mmešalnikom stepeš jajca, dokler ne postanejo penasta. Dodaš sladkor in vaniljio ter še približno pol minute miksaš. V jajčno zmes počasi in nežno vmešaš suhe sestavine, nato dodaš maslo. Pri vmešavanju paziš da zmesi ne premešeš preveč, sicer kolač ne bo narasel.
Zmes preliješ v pekač, obložen s peki papirjem in pečeš približno 25-30 minut oziroma dokler zobotrebček po vbodu v kolač ne ostane suh. Kolač rahlo ohladiš, odstraniš obok pekača in na rešetki ohlajaš dalje.
Medtem pripraviš hruške. V ponvi stopiš maslo, dodaš krhlje sadežev in pustiš toliko časa, da se hruške rahlo obarvajo. Potreseš z malce sladkorja in previdno obrneš, da zlato porumenijo še na drugi strani. Hruške previdno preložiš na krožnik, v ponev pa dodaš med in limoni sok. Odstaviš in premešaš. Omako poskusiš, dopolniš po okusu (med ali limona). Omako serviraš toplo, s kosom kolača in karameliziranimi hruškami.
Če kostanjeve moke nimaš ali pa si še vedno za bolj ‘klasične’ recepte, sem pred leti naredila vanilijev kolač, tudi zelo preprost in enostaven v katerem se skrivajo hruške (klik).
Draga Katja,
ta biskvit je božanski, sprobala sem ga tudi v jesenski kombinaciji s toplimi slivami, pozimi pa v testo dodam naribano bio pomarančno lupinico in postrežem s karameliziranimi krhlji pomaranče. Zares “hvaležen” biskvit 🙂
Hej Neja! Super, me veseli! In odličen predlog za slive! V pecivu so slive res odlične, saj so sočne, sladke in kiselkaste hkrati. Poskusim 😉