Kot verjetno že veš, imam zelo rada razne polpete in burgeje. Vegetarijanske pogosto pečem, uporabljam pa različne kombinacije sestavin. Če te zanimajo moje ideje, malo pobrskaj po strani na kateri se nahajaš in verjamem, da boš hitro našel/našla recept zase.
In čeprav imam rada tudi meso, pa tistih pravih, mesnih burgerjev, še nikoli nisem naredila. A vse je enkrat prvič in zakaj deževne sobote ne bi izkoristila za domač ‘burger’ fest? 🙂
Najraje od vsega imam perutninsko meso, zato sem se odločila da pač naredim takšne polpete. ‘Ta pravi’ burgerji (hamburgerji) so (vsaj mislim da) narejeni iz mešanice govejega in svinjskega mesa in tudi tiste imam rada, pa čeprav pojem le kakšnega na leto 🙂
Kar se tiče mesa, večinoma jem kar piščanca. Včasih nežne bele fileje, v zadnjem času pa večinoma kar bedrčka. Temnejše meso je veliko bolj sočno in okusno. Ravno zato je za perutniske burgeje pomembno, da izbereš dele mesa, ki po peki ohranijo čim več sočnosti. Perutnina pa niso le piščanci. Puranje meso na primer meso jem redko. Kupujem ga ne, navadno si ga privoščim ko jemo kje zunaj, kar pa ni prav pogosto. Pa včasih pri babici, ki naredi zelo okusne ‘dunajce’.
Zgolj pečeno puraje meso zna biti precej suho (če seveda ne plava v veliki količini smetanove, gobje ali kakšne druge omake). Te pa ne potrebuje mleto puranje meso, iz katerega sem naredila te okusne polpete. Mleto puranje meso je meso beder (seveda brez kože in seveda, brez kosti 🙂 ). Za razliko od piščančjega, mletega purana ni težko dobiti in je zagotovo najboljša izbira za zelo zdrave domače mesne polpete!
Verjamem, da so katerikoli domači burgerji bolj zdravi od kupljenih, saj ti navadno vsebujejo veliko umetnih dodatkov in ojačevalcev okusa. Poleg tega nikoli res ne veš kaj se res skriva v njih. Ker je burgerje pravzaprav izredno lahko narediti, ne vem, zakaj se tega nisem lotila že kdaj prej! Če bi vedela kako hitro so pripravljeni ter kako zelo okusni, sočni in ja, tudi zdravi so puranji burgerji, jih danes zagotovo ne bi pekla prvič.
Namesto tipičnega lista solate, rezine paradižnika in žlice ajvarja, gorčice ali majoneze, sem pirine žemljice premazala s preprosto avokadovo omako ter dodala nekaj solate iz rdečega zelja.
Rdečega zelja nimam tako zelo rada, a sem ga danes vseeno kupila. Priznam, malo zaradi barvnega kontrasta, malo pa tudi zato, ker vem kako zdravo je. In ker ga na domačem vrtu nikoli nimamo. Predvsem pa zato, ker sem po dolgem času morala zelenjavo za solato kupiti – špinača (ki bi sicer tudi bila dobra izbira), blitva (ki mi ni najbolj všeč) ter zelooo grenek radič (ki je po mojem mnenju užiten le z veliko količino kuhanega krompirja) je trenutno vse, kar raste v zemlji za hišo. Pa sem dala priložnost zelju. Rdečemu, da bo vse skupaj bolj veselo, deževna sobota pa vsaj malo bolj pisana 😉
Naredila sem 4 100-gramske burgerje. Dva sem pojedla takoj, enega sem privoščila še mami (ki je prav tako kot jaz prvič jedla polpete iz perutninskega in ne iz rdečega mesa in je burger z velikim veseljem pojedla), enega pa sem zamrznila. Bo prišel prav kak drug dan, ko ne bom imela volje za kuhanje. No, to se pri meni res težko zgodi, zato prejšnji stavek popravljam… Ko ne bo časa za kuhanje 😉
Sestavine:
Za burgerje…
- 400 g mletega puranjega mesa
- 1 jajce
- 75 g drobno naribane bučke
- 50 g pirinega kruha brez skorje (ali kateriega drugega)
- 1 čž janeževih semen
- 0,5 čž mlete kumine
- sol in poper
Za omako…
- 1 zrel avokado
- limoni sok
- sol
- 1 čž kokosvoega olja
Za solato…
- drobno narezano rdeče zelje
- nariban koromač
- 40 ml olivnega olja
- 20 ml jabolčnega kisa
- nastrgana lupinica manjše bio limone
- 0,5 čž medu
- 1 čž gorčice
- sol in poper
Ter…
- polnovredne bombetke
- olje za peko mesa
Postopek:
Solata…
Z metlico za stepanje zmešaj sestavine za preliv ter ga dodaj narezani zelenjavi. Z rokami dobro premešaj. Poskusi in po potrebi dodaj še malo soli, popra, če imaš rad(a) okus gorčice pa še malo te.
Omaka…
Za omako v mikserček stresi na kose narezan avokado, dodaj limonin sok ter malce stopljenega kokosovega olja. Soli po okusu. Zmiksaj v gladek pire. Poskusi in po potrebi dodaj še malce soli ali limone, lahko pa tudi ščep česna v prahu.
Burgerji…
na suhi ponvi rahlo prepraži janeževa semena. Razžvrkljaj jace, dodaj mleto meso, naribane bučke, janeževa semena, mleto kumino ter kruh, ki ga pred tem med prsti razdrobiš v manjše drobtinice. Soli in popraj, po okusu. Premešaj. Z rokami oblikuj 4 večje (lahko tudi 6 manjših) polpet. To najlažje narediš tako, da narediš kroglico, ki jo nato sploščiš. Deblina polpet je povsem tvoja izbira. Polpete polagaj na krožnik, obložen s peki papirjem. Postavi v hladilnik in pripravi še vse ostalo.
Segrej ponev, dodaj olje in na njem popeci burgerje. Ko so na eni strani že dobro pečeni, obrni in jih popeci še na drugi.
Medtem prereži bombetke, jih premaži z avokadovo kremo ter obloži z zelnato solato. Nanjo postavi pečeno meso, po želji dodaj še malce omake in pokrij z zgornjo polovico bombetke.
Sama sem namenoma naredila bolj debele burgerje, zato, da so bili kar se da sočni. In so tudi bili! Po želji jih pred peko seveda lahko še malce sploščiš, pazi le, da na to uporabiš ustrezno velike bombetke. Pri peki perutnine je pomembno, da je meso dovolj pečeno. Krvave različice burgerjev, ki so dovoljene pri nekaterih drugih vrstah (rdečega) mesa, tukaj ne pridejo v poštev.
Če ne maraš avoakda ali zelja, seveda lahko uporabiš tudi druge priloge. Fino je, da je kruh premazan s kakšno fino omakico, da je burger med rezinama kruha ni presuh. Tudi nekaj sveže zelenjave je skorajda obvezne, pa naj bo to zelena solata, paradižnik ali le kisla kumarica. Ob hamburgerju se, kot verjetno veš, prileže tudi hrustljavo pečen krompirček 😉
Še nasvet: tik pred koncem peke mesa, lahko na zgornjo stran polpet položiš rezino sira. Za nekaj trenutkov ponev prekriješ s pokrovko, da se sirček lepo razpusti. Poskusi, ne bo ti žal! 🙂
One comment