Z bučo in sirom polnjene testenine in dve omaki za zraven

Saj vem, saj vem. Še vedno je avgust in še vedno je na voljo ogromno poletne zelenjave. A ko na prodajnih policah opazim prve buče… Velike, trde, sočne in sladke jesenske buče, se jim preprosto ne morem upreti in zato vsaj eno takoj ko so na voljo vzamem s seboj domov.

Vem, da bom buč še naveličana, saj v jesenskem in zimskem času narava ni tako radodarna, buče pa so tiste, ki večino mrzlega obdobja lepo čakajo. Kuhanih nimam rada, pečene pa so božanske! Res so precej sladke, a če jih znaš dobro začiniti (kar pravzaprav ni težko), so naravnost fantastične. Že večja količina soli in popra sta super, še boljše je, če skupaj z bučo spečeš še kak večji strok česna, jih potreseš z mleto rdečo papriko, kurkumo, koriandrom,  ingverjem, muškatnim oreščkom, mešanico curry začimb ali preprosto z obilico suhih zelišč. Tako bučo vsakič lahko začiniš povsem drugače, kar seveda vpliva tudi na končni rezultat. Pa če ni to ‘fajn’ !? 😉

Pred časom sem naredila svoje prve raviole. Da bi si otežila delo, sem naredila brezglutenske, pravzaprav raviole brez žitne moke. Uporabila sem čičirikino, za nadev pa enostavno pripravljen domač mandljev sirček. Za bučne raviole pa sem izbrala ajdovo in kamutovo moko (to lahko nadomestiš s pirino, saj sta si precej podobni). A, pa še to. Mok med seboj nisem mešala, pač pa polovico polnjenih testenin pripravila iz ajdove, polovico pa iz kamutove moke.

Iz ajdove sem naredila preproste raviole. Razvaljano testo sem z nožem razdelila na kvadrate. Vmes nadev, beljak za lepilo in še ena plas testa. Vse skupaj sem ‘zašila’ z valjarčkom, kakršen se najde skorajda v vsakem gospodinjstvu. Pri nas ga uporabljamo za pito, oziroma za tiste vijugaste trakove na vrhu nje. Ta valjarček lepo spoji obe plasti testa in tako nadev zagotovo ne boš ušel iz objema testenin.

Iz kamutove moke pa sem pripravila torteline. Čisto prvič. In prav enostavno je, meni pa so se je vedno zdelo kako zelo težko je narediti te polžaste testenine. Rabiš le okrogel modelček za piškote – no, pa tudi ta ni nujno potreben. Tudi jaz okroglega nimam, zato sem iz omarice vzela kozarec in njegov rob uporabila namesto modelčka. Žal imam doma le kozarce s precej neostrimi robovi, kar je sicer super, za izrez testa pa malce manj. Ampak je šlo.

Tako kot pri raviolih, tudi tukaj testo – v tem primeru krog – premažež z belajkom, na sredino daš čisto malo nadeva, krog pa prepogneš. Nato nadev potisneš čim bližje ravni stranici, robova pritisneš, da se zlepita, obok malce privzigneš. Krajišča polkroga namažeš z beljakom in ju stisneš skupaj. Zveni zakomplicirano? Res ni! Spodaj je sličica, da ti bo vse skupaj malo bolj jasno.

Tako kot se nisem mogla odločiti katero moko bi uporabila (brezglutensko ajdovo ali kamutovo, ki sicer vsebuje gluten, a je ta do želodca veliko prijaznejši od pšeničnega) se nisem mogla odločiti niti za omoko. Menda je pri raviolih tako, da je manj več. Da so že polnjene testenine dovolj in zato ne potrebujejo raznih težkih smetanovih ali izrazitih paradižnikovih omak. Da jih je še najbolje zabeliti z dobrim oljčnim oljem ali preprosto masleno omako. In ta je bila tudi moja prva izbira.

S soljo in nekaj kapljicami začinjeno maslo, v katerem na hitro popražiš žajblove lističe. Za dodatno aromo in okus. Za hrustljavost pa še nekaj pinjol, seveda prej popraženih, saj je njihov okus tako veliko intnzivnejši. Namesto pinjol zlahka uporabiš tudi lešnike, seveda prav tako prepražene.

Druga omaka pa pravzaprav ni omaka. Bučna krema je pravzaprav ‘ostanek’ nadeva za testenine. In ta ostanek bi bilo še kako škoda zavreči. S kremo preprosto premažeš krožnik, ga postaviš v ogreto pečico, da se vse skupaj malce pregreje (lahko pa ta korak tudi izpustiš). Na njem serviraš kuhane in odcejene raviole. Potem okrasiš. Lahko z lističi žajbla ki so ti ostali od maslene omke, lahko s pinjolami, lahko z malce naribanega sira. Ali pa s kombinacijo vsega tega. Čisto po želji. Konec koncev lahko raviole zabeliš tudi z nekaj kapljicami oljčnega olja, tako, čisto po vrhu, za piko na i. Vse skupaj dodatno soliš in popraš, sploh če za prilogo dodaš še nekaj rezin temnih fig. Fig? Seveda! Ker so v sezoni! In ker se izredno lepo prilegajo slanemu siru, lepo gredo tudi k testeninami, s pečeno bučo pa prav tako. Sladokusci in vsi, ki niste vegetarijanci pa čez vse skupaj dodajte še nekaj rezin pršuta (ali popečene slanine). Noro dobro!

Pa še ne manjši nadsvet, za vse ki se jim (nam) vedno mudi… Nadev lahko narediš že dan prej, da bo hitreje in enostavneje…

Sestavine:

Za ajdove testenine…

  • 185 g ajdove moke
  • ščepec soli
  • 1 JŽ oljčnega olja
  • 2 večji jajci

Za kamutove testenine…

  • 200 g kamutove moke (ali pirine)
  • ščepec soli
  • 1 JŽ oljčnega olja
  • 2 večji jajci

Za nadev..

  • 250 g bučkinega pireja
  • 50 g albuminske skute
  • 25 g kozjega sir
  • muškatni orešček
  • sol in poper po okusu

Za masleno omako… (za en krožnik)

  • 25 (kozjega) masla
  • sol
  • žlica limonnega soka
  • nekaj listov svežega žajbla

Potrebuješ še…

  • pražene pinjole, nariban sir, sol in poper, oljčno olje…

Postopek:

Nadev…

Za bučni pire prereži masleno pučo ter z žlico odstrani semena. Pokapljaj jo z oljem, soli, poprja in v ogreti pečico na 220 stopinj Celzija peci približno 45 minut oziroma dokler meso buče ni povsem mehko. Nekje na sredini pečenja dodaj še strok česen in nekaj vejic svežega timijana, malce pred koncem pa kakšen list žajbla za aromo (neobvezno).

Rahlo ohlajeni buči z žlico izdolbi meso. 250 g bučnega mesa zmiksaj z olupljenim pečenim česnom, sirom in skuto ter v mešalniku zmiksaj v gladek pire. Kremo začini s soljo in poprom ter dodaj še malce muškatnega oreščka. Sproti preizkušaj ter prilagajaj okusu. Naj bo nadev kar dobro začinjen, saj se bo slanost v objemu testenin porazgubila. Kremo postavi v hladilnik.

Testenine…

V večjo skledo presej moko ter jo malce posoli. Na sredo naredi jamico, vanjo vbij jajce in z vilico počasi vdelaj jajce v moko. Nato z rokami gneti, da dobiš lepo voljno testo. Naredi kepo, jo rahlo splošči, nato pa zavij v prozorno kuhinjsko folijo. Testo naj v hladilniku počiva vsaj pol ure. Enako naredi še z drugo vrsto moke, če boš seveda pripravljal(a) dvojne različne.

Po počivanju na dobro pomokani površini tanko razvaljaj testo. Obreži in napolni s pripravljeno kremo. Kako točno narediš raviole in kako torteline je zapisano nekaj vrstic višje. Ne pozabi: na beljak, ki deluje kot lepilo, iz dveh plasti testenin iztisniti zračne muhurčke, robove testa dobro stisniti, da se zlepijo…

Tako pripravljeni ravioli (in/ali tortelini) naj na pomokani površini malce počijejo, da se rahlo posušijo. Po 15 minutah jih obrni, da spodaj ne bodo mehki in pacljivi in posuši še na drugi strani.

Medtem zavri velik lonec vode. Temperaturo rahlo znižaj, a naj voda še vedno brbota. Vanjo postopoma polagaj napolnjene testenine.

Sveže testenine se skuhajo hitreje, saj hitreje vpojejo vodo. Ko priplavajo na površje so ravioli/tortelini gotovi, lahko pa jih pokuhaš še malce dlje, za vsak slučaj.

Maslena omaka…

Na srednjem ognju v ponvi raztopi maslo. Kuhaj ga nekaj minut, da se obarva rahlo rjavkasto, a vseeno ni prežgano. Med stalnim mešanjem maslo posoli. Nato odstavi s štedilnika in dodaj nekaj kapljic limone. Pazi, ker lahko zasvršči. Limona bo dodala okus in ustavila nadaljne rjavenje masla. V maslo nasto dodaj še sveže liste žajbla in jih tam pusti, da postanejo rahlo hrustljavi. Liste preloži na krožnik.

Serviranje…

Če se odločiš za masleno omako kuhane raviole (torteline) rahlo pogrej v pripravljenem maslu. Preloži jih na krožnik, potresi z rahlo praženimi pinjolami (popraži jih na srednji temperaturi v suhi ponvi) ter dodaj lističe hrustljavega žajblja. Po želji dodaj še malce sira ali ščep popra in sol.

Za testenine na bučni kremi krožnik premaži s pirejem ter ga (po želji) postavi v ogreto pečico, da se pire malce pregreje. Odcejene testenine serviraj na pireju in zopet: dodaj nekaj lističev žajbla, pinjole, sir ali sol ter po želji še nekaj kapljic oljčnega olja… Lahko le en dodatek ali kombinacijo večih. In vojla! Niti maslene omake ne potrebuješ!

One comment

Dodaj odgovor