Ajdovo mandljev hlebček s semeni

Kako rada pečem kruh! Vedno bolj. In čeprav me mika tista zdaj tako popularna peka z drožmi, se mi zaenkrat s pripravo kruha na ta način še ne ljubi ukvarjati. Zdi se mi, da celoten postopek potrebuje čisto preveč časa in znanja. Bi morala na tečaj 😉 Ne dvomim, da rezultat ni božanski hlebček kruha in čeprav se menda da pripraviti tudi brezglutenski kruh, pa so večinoma vseeno pripravljeni iz pšenične, ržene ali katere druge glutenske moke, kar mojemu želodcu ne odgovarja najbolje. Vem, da so zaradi postopka priprave lažje prebavljivi, pa vseeno. Raje vztrajam pri sestavinah, za katere vem, da mi odgovarjajo.

Rada imam preproste recepte. Takšne, kjer sestavine le zmešaš. Takšne, kjer ne rabiš gnetenja, vzhajanja. Recepte za kruh, ki je polnovreden, okusen in zdrav. Za ideje navadno pobrskam po spletu. Saj potem na koncu potem skoraj vedno kaj zamenjam, a ideja ostaja enaka. Kar nekaj takšnih idej imam shranjenih že nekaj časa in prisegla sem si, da bom kakšnega novega preizkusila v poletnih mesecih. Takrat imam več časa, a kaj, ko sem tudi bolj lena kot sicer. In v moj zagovor – letošnje poletje je bilo res vroče in misel na prižiganje pečice se mi je nekako upirala. Včeraj pa sem, čisto slučajno, naletela na še en recept. Na vse tiste, ki pridno čakajo na to, da se jih bom lotila, sem v hipu pozabila. Ta me je namreč precej pritegnil in odločila sem se, da ga spečem takoj danes. Konec koncev je nedelja in ravno vikendi so najboljši čas za peko kruha. Da narediš zalogo za teden, ki prihaja 😉

Na srečo sem imela vse sestavine doma, zato mi ni bilo treba skakati po trgovinah. Čeprav sem absolutno proti, da so te odprte tudi v nedeljah (predvsem zaradi prodajalcev), pa sem tudi jaz ena tistih, ki ravno ta dan pogosto zavijem vanje. Pa ne da bi šla v kakšen večji ‘šoping’, a nekako vedno ugotovim, da mi je česa zmanjkalo in tako hitro skočim in to kupim. Kot da bi bilo konec sveta, če bi bila en dan brez kakšne ljube sestavine. Včasih sem prav jezna sama nase. A ni kaj, očitno smo se res razvadili.

Tokratni hlebček kruha je narejen iz ajdove moke, ki je ena mojih najljubših. V enaki količini kot ajda je uporabljena mandljeva moka (pravzaprav jo je še nekoliko več). Hlebček je bogat z raznovrstnimi semeni in najboljše od vsega je, da lahko uporabiš katerakoli želiš. Le da je količina tista prava. Kruh je torej brezglutenski, poleg tega pa ne vsebuje kvasa. Kvas sicer tu pa tam uporabim (ali za kruh ali za pico ali za kakšno drugo testo – navadno za sladico), a to so bolj kot ne izjeme. Nimam nič proti njemu, a se mi zdi, da mi kruh brez njega odgovarja bolj. Na srečo imam veliko raje gostejše kot povsem rahle puhaste hlebčke in to je še eden izmed razlogov, da tako kot lahke bele pšenične moke tudi tega vzhajalnega sredstva ne pogrešam. Vedno sem imela raje skorjo kot sredico in nikoli nisem razumela, kako so sošolci pojedli le sredino koščka kruha, ostalo pa pustili. In še danes se med otroci to precej pogosto dogaja.

Za peko tega kruha sem uporabila podolgovat pekač dolžine nekje med 21 in 22 centimetrov.

Potrebuješ:

  • 150 g mandljeve moke
  • 140 g ajdove moke
  • 30 g chia semen
  • 30 g indijskega trpotca
  • 2 čž sode bikarbone
  • 0,5 čž soli
  • 75 g ajdove kaše (zelene)
  • 75 g mešanih semen: 25 g sončnic, 25 g bučnic, 15 g sezama in 10 g lanenih semen*
  • 40 ml javorjevega sirupa
  • 40 ml jabolčnega kisa
  • 550 ml vode
  • pest sezama za posip (neobvezno)

*lahko uporabiš katerakoli semena želiš, tudi le eno vrsto če ti je ljubše. 

Postopek:

V skledi dobro premešaš obe moki, chia semena, luščine indijskega trpotca, sodo, sol, ajdo in semena.

V drugi skodelici z metlico premešaš kis in javorjev sirup, dodaš 250 ml tople vode ter ponovno premešaš. Nato priliješ še 250 ml hladne vode. Vse skupaj vliješ med suhe sestavine. Z žlico vse skupaj dobro premešaš in po potrebi dodaš še malce vode*.

Zmes pokriješ s servetom in na kuhinjskem pultu pustiš približno eno uro.

Pečico segreješ na 180 stopinj Celzija. Pekač obložiš s peki papirjem, naj ga bo ob stranicah kar malce več, tako ga boš pozneje lažje vzel(a) iz pekača. Vanj z žlico preložiš gosto zmes in s hrbtno stranjo žlice potisneš ob dno pekača in zmes poravnaš. Potreseš s sezamom.

Kruh peci dobro uro**. Prvih 20 minut naj bo ohlapno pokrit s kosom alu folije, nato folijo odstrani in kruh peci dokler po vbodu zobotrebec ne ostane suh. S pomočjo peki papirja ga preloži na rešetko in papir odstrani. Tako boš preprečil(a) da bi bilo dno kruha vlažno. Kruh popolnoma ohladi, šele nato ga razreži.

 

*500 ml vode je obveznih, ostalo dodajaj po občutku. Bolje da jo je malce več, saj bo v tisti uri zmes tekočino popila (chia semena in indisjki trpotec v stiku z vodo nabrekneta). Za moj kruh sem uporabila dobrih 550 ml vode.

** za mojo gostoto kruha, velikost pekača in tipa pečice sem za peko potrebovala uro in 10 minut. Nato sem ga za vsak slučaj še 5 minut pustila na toplem, a v ugasnjeni pečici.

Kruh je odličen! Gost, a ne zabit. Prijetno hrustlajv (še bolj če rezine dodatno popečeš v toasterju – jaz to vedno naredim, saj obožujem hrustljave rezine). Naj te dodatek javorjevega sirupa ne zavede – kruh zaradi njega ne bo pretirano sladek, zato ga brez težav uporabiš tudi kot podlago raznim slanim namazom. Meni je odličen premazan z pretlačenim avokadom, na katerega nadrobim nekaj fino slanega kozjega sira (ali fete) ter dodam kakšno rezino zveže zelenjave (na primer kolesce paradižnika s svežo baziliko, mlade bučke potresene s suhim origanom ali le nariban mlad korenček). Odličen pa je tudi za razne domače marmelade. Moja trenutno najljubša (no, pa tudi edina ki sem jo v zadnjem času naredila) je zdrava in hitro pripravljena borovničeva marmelada. Recept zanjo sledi kmalu 😉

6 comments

  1. Zvezdana says:

    Katja, ali daš not olje ali kis? V receptu je jabolčni kis, ki ga potem v navodilih nikjer več ne omenjaš, govoriš pa o olju, ki pa ga med sestavinami ni?!?
    Ker jaz bi tole kar takoj probala naredit, že med branjem se mi sline cedijo.
    Res hvala za vse objave, prav vse so super! In kar je zame zelo pomembno, recepti so enostavni, pa še tako lepo vse razloziš 🙂
    Lepo nedeljo še naprej!

    • Katja says:

      Živjo Zvezdana! Kis! Sem že popravila, res sem v postopku napisala olje. tako da zdaj pa kar v akcijo 😉 In javi, če je uspel in seveda, če ti je všeč 🙂 Pa hvala za vse lepe besede… Lep večer tudi tebi!

  2. tanja vnuk ralijan says:

    Pozdravček! Spet en super recept za nas na BG dieti in tudi sicer so sestavine zame IN! Zanima me le to, ali v receptu je uporabljena prav drobno mleta mandljeva moka ali so to mleti mandlji?Hvala

    • Katja says:

      O Tanja, hvala! Ta rahlo sladek kruhek je okusen in zdrav in upam, da bo popestril vaš BG jedilnik 😉 Uporabila sem mandljevo moko in ne mletih mandljev. Olučeni in res fino mleti mandlji bi bili verjetno tudi prav dobra zamenjava. Pozdravček, Katja

  3. Aleksandra Krajnc says:

    Zdravo,
    najprej hvala za odlične recepte, ki jih delaš z nami 🙂
    Zanima me, če je potrebno ajdovo kašo prej namočit?

    Hvala.

    Prijazen pozdrav.

    • Katja says:

      Živjo Aleksadra!
      Me veseli, da so vam recepti všeč. Zagotovo niso vsi za vse ravno zato jih je na strani precej in tako vsak lahko najde nekaj zase 😉
      Tale kruhek je super in upam, da vam bo lepo uspel.
      Kaše prej nisem namočila, vmešala sem jo med moi, tako kot vse ostale sestavine. Zmes za kruh pred peko počiva, tako da se semena že v tisti uri s pomočjo tekočih sestavin dovolj omočijo. Sem pa uporabila kašo, ki je zelenkaste barve in ne tiste rjave, ki je sicer na prodajnih policah pogostejša.
      Upam, da sem vam pomagala in da boste uživali v rezinah rahlo sladkega in polnovrednega kruhka 🙂
      Pozdravček, Katja

Dodaj odgovor