Pečeš piškote le pozimi? Decembra, ko je hladno in ko se bližajo prazniki? Priznam, tudi sama sem ena takšnih. Čez leto se peke piškotov lotim le tu pa tam. Morda spečem ene, dvojne, več ne. Večina hrustlajvih prigrizkov pa pride na vrsto konec leta.
Piškote pa rada jem vse leto, ne samo za praznike. Sploh ob skodelici jutranje kavice. Dolga leta je bila prva stvar, ki sem jo zjutraj naredila dober in obilen zajtrk. Še vedno vztrajam pri tem, da je zjutraj zdravo jesti (in da si čisto vsak lahko vzame tistih nekaj minut, da si pripravi nekaj, s čimer se primerno okrepča), sem se pa v zadnjem mesecu navadila na malce drugačen režim. Najprej skodelica kavice na balkonu, kjer je zjutraj še prijetno hladen in svež zrak, zajtrk pa kakšno urico pozneje. To v mojem primeru pomeni ob sedmih zjutraj ker ja, vstanem že zelo zgodaj, tako da sem ob šestih že pri kavici. Čeprav moja kava ni tista prava kava, ampak okusen kavni nadomestek, ki sem ga odkrila pred kratkim (čeprav so ga pili že pred stoletji), pa zraven vseeno prija nekaj hrustljavega. Obožujem namreč vse kar hrusta. Čez dan so to razni domači sladi krekerji, zjutraj (in po kosilu) pa obvezno nekaj sladkega.
Za sladko hrustljavo prilogo jutrišnjemu zajtrku sem danes spekla okusne, rahle in seveda zdrave piškotke. Priprava je preprosta, narejeni so sploh zelo hitro. Vse skupaj ti bo vzelo največ pol ure časa.
Tako imenovani thumprints cookies (piškotki z odtisom palca, v katerih je običajno marmelada) so sicer popularni predvsem v Ameriki (ali pa se le meni zdi tako?), ne pa samo tam. Tudi v Italiji jih imajo radi!
Zato so bili prava izbira za danes. K meni je namreč prišla prijateljica, ki se je pred kratkim vrnila iz potovanja po Siciliji (o, kako z veseljem bi bila na njenem mestu!). Prijazna kot je, mi je prinesla darilce – izredno simpatično (ter uporabno!) kuharsko knjižico tipičnih italijanskih jedi in pri listanju sem se najprej ustavila na sladicah.
Posebni sicilijanski piškoti so narejeni iz pistacije in mandljev in ker ne vsebujejo nobene moke, so naravno brezglutenski. Pistacija je verjetno najbolj znan orešček tistih krajev. Brala sem, da v vseh tamkajšnjih slaščičarnah ponujajo različne sladice, narejene prav iz živahno zelene pistacije. Od nugatov, piškotov do tort in sladoleda. Moram preverit, če je temu res tako – Saša? 😉
Originalnim sicilijanskim piškotom je dodan sladkor, med, limonina lupinica in jajce in glede na sestavine verjamem, da so odlični! Ker vseh sestavin nisem imela doma, sem naredila piškotke po svoje. Glavna sestavina še vedno ostaja pistacija, mandlje so zamenjali kosmiči, sladkor javorjev sirup, maslo kokosovo olje, jajce pa sem kar izpustila. Napolnila sem jih s hitro narejeno borovničevo marmelado. Pistacije in borovnica so namreč prav super kombinacija!
Testo za piškotke ne potrebuje počivanja, ne valjanja. Zato tudi ni veliko pomivanja in pospravljanja. Piškoti so kot rečeno pripravljeni zelo hitro, pečeni prav tako. Ne vsebujejo glutena, jajc ali laktoze, sladkani pa so s samimi zdravimi sladkorji. Kljub odsotnosti nekaterih tipičnih sestavin so piškotki nadvse okusni – vem, ker se nisem mogla zadržati, da jih nekaj ne bi pojedla še toplih. Ostale hranim. Za jutri zjutraj. Zdaj pa le držim pesti, da mi bo uspelo 😉
Potrebuješ:
- 95 g ovsene moke (po potrebi brezglutenske) *
- 105 g oluščene neslane pistacije
- ščep soli
- pol čž mletega kardamoma
- 30 ml stopljenega kokosovega olja
- 30 ml javorjevega sirupa
- žlica ali dve borovničeve chia marmelada ** (ali katere druge domače marmelade)
- nekaj fino sesekljanih pistacij za okras
*brezglutensko ovseno moko sem kupila v Kalčku. Če imaš zmogljiv mikserček (blender) lahko narediš tudi svojo , tako, da kosmiče preprosto zmiksaš v moko.
**recept za hitro borovničevo marmelado pa nekaj vrstic nižje
Postopek:
Pistacijo olupiš, streseš v mikserček in zmelješ v moko. Preseješ in dodaš ovseno moko, sol, kardamom. Priliješ stopljeno olje in javorjev sirup in miksaš dokler se ne naredi kepa. Miksanje lahko izpustiš in uporabiš roke. Zgneteš testo, toliko, da lahko narediš kepo. Testo razdeliš na deset približno enakih delov.
Pečico segreješ na 180 stopinj, pekač pa obložiš s peki papirjem.
Med rokami s stiskanjem iz delov testa oblikuješ kroglice, in jih rahlo sploščiš. Kroglico držiš v rahlo zaprti dlani, z drugo roko pa s palcem naredi manjšo vdolbinico. Piškotke polagaš na peki papir. Napolneš jih s kančkom marmelade in potreseš s fino nasekljanimi pistacijami. Piškote pečeš 12 – 15 minut. Ohladiš jih na rešetki.
Naj te nekatere sestavine ne odvrnejo od peke piškotov. Nesoljeno pistacijo danes lahko kupiš že v marsikateri trgovini, kar še pred nekaj časa ni bilo tako lahko. Kardamom, ki velja za eno najstarejših in najdragocenejših začimb, lahko nadomestiš z vanilijo, sploh če uporabljaš tista pravo, 100-odstotno temno burbonsko vanilijo v prahu. Konec koncev bi bila dobra zamenjava tudi cimet, zakaj pa ne? Lahko pa začimbe popolnoma izpustiš in piškotke pripraviš povsem brez njih.
Še obljubljen recept za borovničevo chia marmelado… Količine so za en majhen lonček.
Potrebuješ:
- 85 g svežih gozdnih borovnic (lahko uporabiš tudi zamrznjene)
- 1 JŽ ksilitola (brezovega sladkorja)
- nekaj kapljic limone
- 1,5 – 2 JŽ chia semen
Postopek:
V kozico stresi borovnice, jih pokapljaj z limono in potresi s sladkorjem. Premešaj in na nizki temepraturi med stalnim mešanjem kuhaj do vrelišča. Odstavi, s hrbtno stranjo sadeže grobo pretlači in vmešaj chio. Ko se marmelada ohladi, chia pa namrekne, napolni kozarček in marmelado hrani v hladilniku.
Marmelade je seveda vseeno preveč, saj jo za piškote ne potrebuješ veliko. Preostanek lahko namažeš na jutranji toast, jo dodaš jogurtu, kosmičam ali palačinkam. Ali pa jo, tako kot jaz, ponudiš ob krhkih ‘maslenih’ piškotkih.
Pistacije so ene mojih najljubših oreškov. Slane imam najraje kot samostojni prigrizek, nesoljene pa so super za sladice. Na primer za te kroglice z matcha čajem (klik), mini presne rezine (klik) ali pa zgolj kot posip za palačinke, jogurt, kosmiče ali malinin puding (klik).
One comment