Brezglutensko piškotno pecivo s chia semeni in sočnimi malinami

Spet maline! Ne morem se jim upreti, res ne. So moje najbljuše sadje. Sploh tiste temno ciklamne, sočne maline. Takšne vsako leto kupim na bližnji kmetiji, ker na našem vrtu pač nočejo uspevati. Da bi jedla same, se redko zgodi. Raje jih uporabim kot dodatek kosmičem, jogurtom, palačinkam… Iz njih naredim puding, muffine, tortice ali zdrave ovsene tablice.

Ko sem malo brskala po mojih starih receptih sem opazila, da sem takšnih zdravih ploščic največ naredila dve leti nazaj. Prav v vseh se skriva poletno sadje – ali sveže ali pa sem uporabila kar zamrznjenega. Takšne ploščice so mi namreč zelo ljube in verjetno jih tudi tokrat nisem delala zadnjič.

Če so tudi tebi maline tako zelo všeč kot meni, na tej strani lahko najdeš kar nekaj receptov, kamor jih lahko vključiš. Nekateri so že stari (kar v kuhariji povsem nepomembno), nekateri novejši. V zadnjem tednu sem na primer že spekla kolač z breskvami, marelicam in seveda malinami, iz malin sem naredila super gost in kremast zdrav prosen puding, včeraj zvečer sem se torej lotila peke ovseno-mandljevih tablic. Recept je hiter in preprost, ploščice ne vsebujejo ne glutena (ker sem uporabila brezglutenske ovsene kosmiče) ne laktoze (namesto masla sem masi dodala nekaj zelo okusnega mandljevega masla). Hrustjav biskvit s sočnim nadevom je tako primeren za številne alergije in tipe prehranjevanja, tudi za vegane.  

V zadnjem času je tudi pri nas precej popularno arašidovo maslo. Ne vem, nekako se zanj ne morem ogreti. Veliko boljša izbira se mi namreč zdi mandjevo, saj so ti oreščki veliko bolj zdravi in vsaj meni okusnejši. Mandljevo maslo lahko narediš tudi sam(a), a zato potrebuješ kar precejšnjo količino mandljev (kar, če uporabljaš ekološke oreške, zna biti precej drago) ter seveda in predvsem zelo zelo zmogljiv mešalnik. Moj je že precej ubogi in ga s tem ne želim utrujati (želim namreč, da deluje vsaj še nekaj časa). Tudi mandljevo maslo (sploh ekološko) ni ravno poceni zadevica, to je res. Vseeno pa ti je prihranljenega veliko truda in glede na to, da gre za gost in nasiten namaz ga v hladilniku lahko hraniš kar nekaj časa. Pazi le, da ga pred prvo uporabo dobro premešaš, saj se tako kot pri ostalih rastlinskih maslih, gostejši del usede na dno, olje oreščkov pa plava na površju.

Jaz sem torej maslo kupila, tokrat prvič in sicer v Kalčku. Je znamke Rapunzel in mi je všeč zato, ker je narejen iz ekoloških evropskih belih, torej oluščenih mandljev. Ker ne vsebuje delčkov rjave kožice je svetel in gladek in toliko bolj okusen. Poleg tega pa ne vsebuje nobenih drugih dodatkov ali sladkorja.

Mandljevo maslo lahko uporabljaš pri peki ali pa ga dodaš smoothijem, domačim sladoledom, kosmičem. Seveda ga lahko preprosto namažeš tudi na kruh ali žlico dodaš palačinkam. Mandljevo maslo lahko enkrat premešeš s cimetom, drugič z vanilijo, tretjič s kakavom in tekočim sladilom (ala nutella 😉 )… Tako vsakič dobiš nekoliko drugačen okus.

Že zadnjič sem omenila, pa bom še enkrat. Tako jezna sem sama nase, ker mi v zadnjem času nikakor ne uspe narediti lepih fotografij. Žalosti me predvsem zato, ker se mi zdi, da na ta način fotografije delajo krivico hrani. Ploščice so namreč veliko okusnejši kot izgledajo. Še moji mami so všeč (pa je do kakršnekoli novih, njej nepoznanih sestavin in drugačnih receptov od svoje stalne klasike precej zadržana). Prav veliko pa ji tako ali tako nisem pustila. So mi bile tako zelo dobre, da sem eno tretjino še rahlo toplega piškotastega peciva pojedla kar takoj, preostanek pa danes. Večino za zajtrk, nekaj malega pa ob popoldanski kavici hrustam ta trenutek. Da kot običajno, za sladico ne bo ravno sladoled. Ali pač? Dan je namreč še dolg in v zamrzovalni skrinji me čakajo trije novi okusi, ki jih še nisem uspela poskusiti (če bodo ok, recept za marelične, breskove in bananine lučke objavim v naslednjih dneh 😉 ).

Pecivo sem pekla v pekaču premera 16 x 16 cm. Tako sem dobila 16 kvadratnih koščkov, velikih za nekaj manjših ugrizov 😉

Potrebuješ:

  • 100 g ovsenih kosmičev, mletih v moko (po potrebi brezglutenskih)
  • 75 g mletih mandljev (po možnosti oluščenih)
  • 2 zvrhani JŽ chia semen + 6 JŽ vode (cca. 25 g + 75 ml)
  • 1 č ž bio pecilnega praška
  • ščep soli
  • 50 g ksilitola
  • 30 g mandljevega masla (po možnosti iz belih, oluščenih mandljev)
  • 25 g tekočega kokosovega olja
  • malinin chia džem

Malinin chia džem…

  • 250 g svežih malin
  • 1-2 JŽ limoninega soka
  • 2 JŽ ksilitola
  • 30 g chia semen

Postopek:

Malinin chia džem…

Maline streseš v kozico, dodaš malce limoninega soka in sladkor (ksilitol) ter kuhljaš na nizkem ognju, dokler se maline ne zmehčajo. Z žlico ali vilico jih pretlačiš in ohladiš.

Chia semena namočiš v vodi, previdno premešaš in pustiš stati nekje 20 minut, da želatirajo.

Pečico segreješ na 175 stopinj Celzija.

V skledi zmešaš mlete kosmiče, mlete mandlje (mandljevo moko), sol, sladkor in pecilni prašek. Dodaš mandljevo maslo, kokosovo olje in želirano chio ter dobro premešaš. Najprej z žlico, pozneje pregneteš še z rokami.

Tri četrtine testa postaviš v pekač, obloženem s peki papirjem, ki ga lahko še malce namastiš. Z rokami zmes dobro in enakomerno potisneš ob dno pekača. Lahko si pomagaš z dlanjo ali s kozarcem. Testo pečeš 10 minut, nato ga premažeš s malininim džemom (če ga kaj ostane, naj bo za prilogo), čezenj pa porazdeliš preostanek testa. Pečeš še približno 20 minut. S pomočjo peki papirja pecivo vzameš iz pekača ter ga na rešetki ohladiš. Razrežeš na poljubno velike  kvadratke, pravokotnike, trikotnike…

Rezine ponudiš same, s kepico vanilijevega sladoleda ali s preostankom malininega džema. Pecivo hrani v hladilniku.

Chia semena v tem receptu nadomestijo jajca, hkrati pa zgostijo tudi malinino marmelado. So super in uporabna zadevica, sploh za vegane. Navadno jih ne uporabljam zato, da bi z njimi nadomestila jajca (jih imam namreč zelo zelo rada), pač pa zato, da je moja prehrana bolj pestra. Chia semena med drugim vsebujejo ogromne količine zdravih omega 3 maščobnih kislin, ki jih, zopet vegani, težko dobijo. Meni je to lažje, saj obožujem mastne modre ribice, ki jih vsebujejo. Sicer pa chia semena uspešno pomagajo urejati tudi prebavo.

Kot vidiš sem za pripravo uporabila ksilitol. O njem sem že pisala. Gre za veliko bolj zdravo obliko sladkorja, ki ima nizek glikemični indeks (torej je ok tudi za sladkorne bolnike) in je praktično brez energijske vrednosti (kalorij). Osebno pa ga uporabljam predvsem zato, ker ne škodi zobem in ne povzroča kariesa. Tako lahko, vsaj kadar pečem sama, zavarujem moje občutljive zobke.

Če te kakršnakoli od zgoraj napisanih sestavin moti, je ne maraš, nimaš ali trenutno ne moreš kupiti, nič hudega. Tukaj te čakajo še trije recepti iz prejšnjih let in morda najdeš recept, ki ti ustreza…

  • jagodno bananini ovseni kvadratki (klik)
  • pecivo z jagodičevjem (klik)
  • presne malinine rezine (klik)

2 comments

Dodaj odgovor