Ravioli. Sploh ne vem če sem jih že kdaj jedla. Kar se mi zdi kar nekoliko čudno, morda sem jih, pa se tega niti ne spomnim. Vem pa, da jih še nikoli nisem delala. Tako kot pravzaprav nobenih testenin. A jih imam zelo rada. Špagete, rezance, peresnike, svedrčke… Vse je super. Sploh iz ajdovega ali riževega testa – ti so moji naljubši. Tudi pirini makarnčki niso slabi ali pa kamutovi, ki so precej podobnega okusa kot testenine iz pire. Belih ne jem. No, če situacija nanese in druge opcije ni, jem tudi te, a to ni ravno pogosto. Pa niti ne zato, ker bela moka ni ne vem kako zdrava izbira, ampak predvsem, ker se mi testenine drugih žit zdijo veliko polnejšega okusa.
Verjamem, da so doma narejene testenine boljše, a se mi zdi preveč dela in verjetno je za dobro pašto potrebno imeti kar precej kilometrine. Poleg tega so testenine (pa četudi so riževe, ajdove ali pač katerekoli ne-bele) zelo poceni.
Že nekaj časa pa sem hotela pripraviti raviole. Tudi ti so neke vrste testenin (no, pravzaprav so) a navadno so v prodaji le ravioli iz pšenične moke, razen nekaj svetlih izjem pa so polnjeni z: a) sirom in špinačo ali b) sirom in pršutom. Vse lepo in prav. Prav nič nimam ne proti siru, ne špinači in ne pršutu. A če sem se že spravila delati svoje raviole, so morali biti povsem drugačni od običajnih.
Tako sem za svoje čisto prvo testo izbrala čičerikino moko, dodala pa sem nekaj mandljeve moke ter tapioke, škroba, ki predvsem nadomešča vezivo v brezglutenskem testu. Ker ja, ti ravioli so brez glutena in zaradi izbire mok polni beljakovin. Čičirikina in mandljeva moka sta namreč pravi beljakovinski bombmi. Nobena od njiju ni žitna moka, zato bi bili morda primerni tudi za tiste, ki sledijo, t.i. paleo dieti? Ne vem, če se motim, naj se oglasi kdo, ki o tem kaj več ve.
Skratka. Raviole sem polnila s skuto, a ne mlečno, temveč takšno, narejeno iz mandljev. Seveda se lahko odločiš tudi za običajnen mladi sir, a zakaj ne bi enkrat poskusil(a) nekaj drugačnega? Tako kot mlečni izdelki tudi mandlji vsebujejo veliko beljakovin, hkrati pa na telo delujejo bazično, torej ga, za razliko od živalskih izdelkov, ne zakisajo. Skuto, jogurt in sir imam sicer rada, a tole je bila prav dobrodošla sprememba.
Ravioli bi bili lahko celo veganski, če za testo ne bi uporabila jajc. A sem jih. Kljub temu ,da sem med moke vmešala nekaj mletih chia semen (ki prav tako delujejo kot vezivo), so jajčka zagotovo pripomogla k lažjemu valjanju testa. Kljub temu da je to brezglutensko, se je brez težav valjalo. Tudi precej tenko, čeprav so končni ravioli nekoliko debelejši. S kuhanjem se namreč čičerikina moka napihne nekoliko bolj kot pšenična, kar me nikakor ni motilo.
K raviolom navadno postrežejo kakšno dobro omakico. Jaz sem zadeve nekoliko bolj poenostavila. Na (res!) vroči ponvi sem popekla češnjeve paradižničke z domačega vrta. Ker so se razpustili, so ustvarili ravno prav tekočine, da ravioli niso bili presuhi. Pečen paradižnik je tudi veliko bolj sočen od svežega in po mojem mnenju tudi okusnejši. Seveda pa, tako kot vedno, lahko sam(a) izbereš kaj bo delalo družbo ravilom na tvojem krožniku.
Ko sem si pozneje (ravzaprav takoj po prvi rundi) privoščila še en takšen obrok, vnaprej kuhani ravioli pa so bili že malce hladni, sem jih na hitro pregrela na ponvi, skupaj z ostanki paradižnika. To je bilo še veliko bolje! Morda zato, ker imam vselej raje popečeno testo od zgolj kuhanega, čeprav po drugi strani potem ni tako zelo sočno. Popečeni pa pridobijo na barvi in so tudi za oko malce bolj privlačni. No, s fotografiranjem sem pač zaključial, tako da na sliki ostajajo v prvotni obliki. Zgolj kuhani in potreseni z začimbami in zelišči.
Iz spodnjih sestavin dobiš približno 20 – 25 raviolov. Seveda je veliko odvisno od tega kako debelo bo testo in kako veliki bodo ravioli.
Potrebuješ:
Za raviole…
- 100 g čičerikine moke
- 15 g mandljeve moke
- 35 g tapiokine moke
- 15 g mletih chia semen (zmletih v mikserčku)
- 2 jajčka (če sta res majhna), sicer 1,5 jajca
- pol čž soli
- 1 velika JŽ oljčnega olja
- čičirikino moko (za valjanje testa)
Za nadev…
- jajčni beljak (za premaz testa)
- nekaj žlic doma narejene mandljeve skute (klik)
Za prilogo…
- češnjeve paradižnike
- suh timijan
- sol
- strok česna
- oljčno olje
Za piko na i…
- nekaj kapljic oljčnega olja
- grobo morsko sol, poper, mleta chia semena
- sveža zelišča (origano, bazilika, timijan…)
Postopek:
Skozi cedilo presej vse tri moke – čičerikino, tapiokino in mandljevo. Dodaj chia semena, ki si jih prej zmlel(a) v mešalniku. Premešaj. Na sredini naredi jamico, vanjo vbij jajca, prilij olje in dodaj sol. Z žlico počasi vdelaj moko v jajca. Ko se vse združi testo nekaj minut gneti. Če se ti bo zdelo premokro, dodaj še malce moke. Testeno kepo zavij v prozorno kuhinjsko folijo in na sobni temperaturi pusti počivati približno pol ure.
Pristavi večji lonec vode, dodaj žlico olja, da se ravioli ne bodo zlepili skupaj in vodo zavri. Medtem ko čakaš da zavre, se loti raviolov….
Delovno površino dobro pomokaj, odrezi kos testa, ostalega zavij nazaj v folijo. Pomokaj še valjar in testo tanko razvaljaj. Če se ti slučajno zgodi da se strga, ga s kapljico vode zakrpaj. Med valjanjem dodajaj toliko moke, da se testo ne bo lepilo na valjar ali podlago. Iz testa s pomočjo modelčkov za piškote izsekljaj (nazobčene) kroge. Premaži jih z beljakom, na sredino daj žličko mandljeve skute, krog prepogni in s prsti testo potisni ob rob. Ravijol z vilico prešpikaj. Medtem ko valjaš in delaš ostale raviole, že narejene hrani na krožniku, pokritem s prozorno folijo.
Ko porabiš vso testo in so vsi ravioli narejeni, jih postopoma (po največ pet) spuščaj v brbotajočo, skoraj povsem vrelo vodo. Ker to niso tipični ravioli, tudi, ko že priplavajo na površje, niso gotovi. Kuhajo naj se kar nekaj časa, 10 minut zagotovo, je pa odvisno od debeline testa. Če nisi prepričan(a) kdaj so nared, najbolje, da enega poiskusiš.
Med kuhanjem raviolov močno segrej ponev. Nanjo prilij žlico ali dve oljčnega olja ter dodaj nerazrezane češnjeve paradižnike. Premešaj, da bodo češnjevci v celoti pomaščeni. Praži kakšno minuto ali dve, nato nekoliko znižaj temperaturo, ponev pa pokrij, a ne povsem. Pusti, da para lahko izhlapi. Paradižnik je nared, ko potemni in se nekoliko razpoči, da ustvari malce omakice. Nato ga le še soli, potresi s suhim timijanom in dodaj izstisnjen strok česna. Premeša in odstavi.
Na krožnik naloži raviole ter dodaj pečen paradižnik.* Raviole potresi z grobo morsko soljo, suhimi in svežimi zelišči, poprom, chio… S čimerkoli želiš. Prilij še kakšno kapljico kvalitetnega oljčnega olja in… dober tek!
*lahko pa pred postrežbo v ponev k paradižnikom daš kuhane raviole n na hitro še enkrat pregreješ. Še boljše!
Če ti je pomembno kje kupuješ sestavine oziroma kako kvalitetna so, je ekološko zagotovo tisto pravo. dandanes ima že veliko trgovin svoje eko znamke, vendar le za določene artikle. Kadar imam namen kupiti več takšnih, malce bolj zdravih sestavin, se navadno zapeljem do trgovine Kalček. Tokrat sem tam kupila mandlje in tahini (za skuto), mandljevo in tapiokino moko ter chia semena. Vse ostalo sem že imela doma, paradižnik in sveža zelišča pa sem nabrala na domačem vrtu. Obožujem poletje ko me do sveže in barvite zelenjave loči le nekaj korakov!
p.s.: ker kuham le zase, po navadi pojem več kot mi paše. Ker mi je pač ‘škoda’ ali pa ‘preveč dobro’. No, tokrat sem vseeno imela malo preveč. Iz sestavin sem dobila tam nekje 23 raviolov. In ker so bili kar precej veliki, med kuhanjem pa se še napihnejo, sem jih pojedla pol. Skuhala sem vse. Preostanek kuhanih raviolov sem dala v manjšo skledo, jih pokapljala z nekaj olja in shranila v hladilnik. Naslednji dan sem v ponvi popekla piščančje meso in bučke, na koncu pa dodala raviole, da so se fino pregreli. Ko sem ponev odtranila, sem vmešala še nekaj žličk avokadove majoneze (klik). Odlično!
p.s.2: nekuhane raviole bi verjetno lahko tudi zamrznila in jih skuhala takrat, ko ne bi imela ravno veliko časa. Morda naslednjič 😉
Eeeeej, Katja
Včeraj sem ti napisala komentar na tole mandljevo skuto, ki je super. Dons bo za h raviolom,
Kljub temu, da imam polno enih posodic, mi je tale tvoja ful všeč. Kje si jo kupila?
Lepe dni,
Lena
Lena živjo! Na sporočilo sem odgovorila, nisi videla? 😉 No, pa še enkrat.. 🙂 Skledčka je iz trgovine 1001 dar. V kompletu so 4: 2 svetlo modri in 2 beli. Sem preverila na njihovi spletni strani in so še vedno v prodaji. Glede skute pa.. super! Upam, da ti bodo uspeli tudi ravioli. Javi! 🙂 Pozdravček, Katja