Obožujem polpetke. Takšne in drugačne. Pa naj bodo mesni ali ribji, s sirom in zelenjavi ali pa zgolj z zelenjavo. Všeč so mi tudi zato, ker so dobri tako topli kot hladni, čeprav so mi topli še vedno ljubši. Veliko takšnih polpet (ali burgerjev) sem na tej strani že objavila. Nekateri izgledajo lepše kot drugi, a prav vsi so bili okusni. Tudi današnji so super, sploh v pisani poletni skledi, polni zelenjave, kremastega avokada in še malce tople kvinoje.
Res pa je, da tile zagotovo ne sodijo v kategorijo najlepših, zato nisem bila prepričana, ali bi recept sploh delila s teboj. Na zunaj so morda res videti malce suhi, a naj te fotografija ne zavede. To je zato, ker so se pekli na peki papirju v pečici in se niso cvrli v (pre)velikih količinah svetlečega se olja. A notranjost grahovih falaflov (polpet, burgerčkov ali kakorkoli jih že želiš imenovati) ni prav nič suha. Zeleni polpetki so okusni in ravno prav pikantni.
Lahko jih grizljaš kar tako, same, jih postaviš na vrh vroče rižote ali pa jih pomalicaš v polnozrnati bombetki, prezmazani s kremnim sirom, obloženim z listom zelene solate in kolescem paradižnika. Ti ‘falafli’ so v principu vegetarijanski, saj ne vsebujejo mesa ali rib. Prav tako so veganski, saj zanje ne potrebuješ ne jajc in ne sira, pa vseeno lepo stojijo skupaj. Tudi brez glutena so, saj sem za pripravo namesto pšenične moke uporabila ajdovo.
Prav poseben okus jim daje sveža meta, ki je v kombinaciji z grahom zares fantastična. Enako dobro se ujame tudi z drugimi okusi moje večerne sklede. Dan je bil pač vroč in ob koncu dneva mi je prav prijalo nekaj lahkega in osvežilnega (pa vseeno, tako kot vedno, hranljivega!)
Ker sem polpetke pekla le zase, sem uporabila nekoliko manj sestavin oz. količina sestavin ni bila velika. Če kuhaš za dva (ali več) in boš polpete ponudil(a) kot samostojno več, količine sestavin ustrezno povečaj. Za dve osebi pa zadostuje, če bodo polpeti le del jedi, na primer rižote, obloženih kruhkov ali pisane poletne sklede.
Iz spodnjih količin sem naredila 6 manjših falaflov oz. polpet, lahko pa se odločiš za 3 večje…
Sestavine:
- 75 g kuhane čičerike
- 75 g na hitro pokuhanega graha
- pol manjše šalotke, grobo sesekljane
- strok česna, sesekljan
- 10 g svežih zelišč brez pecljev (peteršilja in mete)
- 1 JŽ (cca. 10 g ) polnovredne ajdove moke
- 1 č ž bio pecilnega praška
- 1 JŽ (cca. 10 g ) bučnih semen (lahko predhodno grobo sesekljanih)
- 1/2 čž mlete kumine
- večji ščep soli
- 1 čž limoninega soka
- žlica ali dve avokadovega (ali olivnega) olja
Postopek:
Vse sestavine razen olja vrzi v mešalnik in z nekaj vrtljaji na hitro premešaj (ne zmiksaj do gladkega, naj ostanijo večji delci). Z rahlo vlažnimi rokami iz zmesi oblikuj 6 manjših ali 3 večje kroglice, zmes pri tem med rokami dobro stisni skupaj. Nato roke natri z oljem in oblikuj polpetke. Položi jih na peki papir ter v vnaprej ogreti pečici na 200 stopinjah peci približno dobrih 15 minut. Vmes jih enkrat obrni in serviraj tople, rahlo ohlajene ali povsem hladne.
Druge sestavine moje sklede (ki pa jih ti seveda prilagodi svojemu okusu)…
- nekaj listov hrustljave sveže solate
- mlada špinača
- kuhana rdeča pesa
- polovica dobro zrelega avokada
- kuhana in rahlo ohlajena kvinoja
- pražena bučna semena
- spirale rumene cukini bučke
- nekaj kolescov manjše kumare
- na ponvi pečena kozja albuminska skuta s suhim origanom
- preliv za solato (limonin sok, oljčno olje in sol, za piko na i pa prija tudi kakšna kapljica bučnega olja)
Kadar pečem v pečici ali v ponvi na višjih temperaturah najraje uporabljam avokadovo olje. Ne le da je odporno proti visokim temperaturam, se s pregrevanjem praktično ne uniči veliko številnih telesu koristnih snovi. Avokadovo olje sem kupila v Kalčku. Res ni med najbolj ugodnimi maščobami (a saj nobeno kvalitetno olje ni), a imam ga za dolgo časa. In ker najraje od vsega vlagam v svoje zdravje, mi ni težko zapraviti kakšen evro več. Saj tudi avtomobila ne polniš z najcenejšim in zanj neprimernim gorivom kajne? Zato si tudi zase večkrat privošči le najboljše! 😉