Nisem ena tistih, ki bi vsak dan morala jesti meso. Niti nisem ena tistih, ki se ga ne želijo niti dotakniti, kaj šele poskusiti. Sem nekje vmes. Obožujem vegetarijanske jedi, a hkrati si ne predstavljam da bi živela brez domačih jajč (pripravljenih na 1001 način), morskih rib in tudi mesa.
Čeprav goveja juhica občasno res paše (sploh pozimi), pa pri mesu navadno ostajam pri piščancu. Kar niti ni tako zelo dolgočasno, ker vsakič izberem različen kos in ga pripravim nekoliko drugače.
Včasih na primer, sem jedla večinoma le fileja, torej piščančja prsa. V zadnjem letu temu ni več tako. Ugotovila sem namreč, da so kosi mesa, kjer se kost še drži (s tem mislim predvsem na bedra) okusnejša. Veliko bolj sočna so. Seveda se tudi fileje da pripraviti tako, da niso prepusta. Predvsem prepeči jih ne smeš, še bolje je, da jih narediš v kakšni okusni omakici.
Medtem ko mletega piščančjega mesa še nisem jedla (a imam v načrtu, da ga poskusim prav kmalu), pa si občasno kupim piščančja bedra brez kože in kosti. Tako pripravljenih domačih piščancev ni mogoče dobiti (ali pač?), zato jih kupim kar v bližnji trgovini. Pač ni domače, niti ni ekološko, vseeno pa gledam, da je meso slovenskega porekla. To je daleč najboljša izbira za klasično piščančjo rižoto, pred časom sem ga naredila tudi v kombinaciji z vloženimi artičokami, čičeriko (ja, jo imam pač zelo rada), limono in olivami (klik), pa tudi danes mi je prišel zelo prav.
Mesa navadno ne kombiniram z jogurtom (čeprav to ni nobena noviteta), a tokrat sem za k piščancu naredila še tatziki. Verjetno veš kaj to je, pa vseeno, naj ti osvežim spomin: jogurtova (p)omaka iz grškega jogurta in kumar. Z obveznim dodatkom koperca, oljčnega olja, nekaj kapljic limone, soli in popra. Tatziki se med drugim odlično poda k številnim jedem na žaru (kar je super za poletne piknike!).
Iz kamutove moke* sem pripravila mehke kruhke (neke vrste debelejše slane palačinke), jih premazala z osvežilnim tzazikijem ter obložila z v pečici pečenim piščancem ter hrustljavo čičeriko.
*kamut je vrsta starodavne pšenice, podobno kot pira, torej ni primeren za ljudi s celiakijo, je pa veliko lažje prebavljiv od bele ali polnozrnate pšenične moke. Je prijetnega, rahlo sladkega okusa. Kamutovo moko ni težko dobiti, je pa res, da je ne prodajajo ravno v vsaki vaški trgovinici. Svojo sem kupila v Kalčku, in je iz ene izmed slovenskih ekoloških kmetij.
Spodnje količine so primerne za 2 osebi oziroma 4 obložene kruhke. Ker so mehki in prožni, jih lahko zaviješ, povežeš z vrvico, pospraviš v posodico in odneseš s seboj – k reki, na bližnji travnik ali kamorkoli te poleti zanese pot.
Sestavine:
Za kruhke…
- 175 g kamutove moke
- 200 ml mineralne vode
- 2 jajci
- malo vinskega kamna
- ščepec sode bikarbone
- ščep soli
Za tzaziki…
- lonček grškega jogurta
- 1 čvrsta kumara
- nekaj vejic koprca
- manjši strok česna
- sol, poper
- olivno olje
- limonin sok
Za meso in stročnice…
- 250 g piščančjih beder brez kože in kosti
- 125 g kuhane čičerike
- žlička mlete kumine
- žlička mletega koriandra
- sol in poper
- olje za peko
Postopek:
Tatziki…
Kumaro z lupilcem olupiš (lahk pustiš kakšno zeleno progico, ni panike 😉 ). Če je kumara večja, z veliko semen, je bolje da jo razpoloviš in s pomočjo žličke izdolbeš semena. Pri manjših to ni potrebno. Kumaro naribaš in soliš ter pustiš stati nekaj časa. Nato jo med dlanmi močno ožameš, da se znebiš odvečne tekočine. Po potrebi jo razrežeš na majhne delčke ter zmešaš z jogurtom. Začiniš s česnom, soljo in poprom. Vmešaš koromač ter nekaj kapljic oljčnega olja in limone. Poskusiš in prilagodiš svojemu okusu, nato omako shraniš v hladilnik.
Meso in čičerika…
Pečico segreješ na 220 stopinj Celzija.
Meso s kuhinjskim papirnatim servietom obrišeš, čičeriko dobro spereš in odcediš. Pekač obložiš s peki papirjem, meso in čičeriko potreseš z začimbami in priliješ nekaj olja. Začimbe vmasiraš, meso in čičeriko pa prestaviš na peki papir. Temperaturo pečice znižaš na 75 stopinj, meso in čičeriko pa pečeš približno 15 minut. Pazi, da meso ne bo surovo, a hhkrati ne prepečeno in izsušeno.
Meso naj vsaj 10 minut počiva. Nato ga narežeš na trakove.
Kruhki…
Pekač obložiš s peki papirjem.
Z metlico dobro zmešaš vse sestavine za kruhke. Zmes more biti nekoliko gostejša kot tista za palačinke. Na vroči ponvi na olju spečeš debelejšo palačinko. Med peko jo pokriješ in ko se spodaj izsuši jo s pomočjo lopatke preložiš na pekač in za kakšno minuto prestaviš v pečico, da se zapeče tudi od zgoraj. Palačinko lahko po želji tudi obrneš in izpustiš del s pečenjem v pečici. Iz zgornjih količin dobiš 4 debelejše palačinke oz. mehke kamutove kruhke.
Rahlo ohlajene kamutove ‘kruhke’ premažeš s tatzikijem ter obložiš s koščki mesa in čičerike. Po želji potreseš z še z nekaj začimbami ter svežim kopercem. Okrasiš z nekaj listki sveže rukole.
Obložene kruhke lahko režeš, še lažje pa je, da jih prepogneš ali zviješ in poješ brez pribora.