Pice res ni težko pripraviti. In ko jo pečeš doma, lahko povsem svobodno izbiraš njene sestavine. Ne le za nadev, temveč tudi za omako (premaz) in za testo. Domače pice so tudi veliko bolj okusne (vsaj meni so) ter bolj zdrave in hranljive – če le izbiraš kvalitetne sestavine.
Tekom let sem naredila kar nekaj zelo različnih pic, tako kar se tiče testa kot nadeva. Večina receptov, ki jih najdeš na tej strani je brezglutenskih, ne pa vsi. Brezglutenskih mešanic ne uporabljam, čeprav je to verjetno najlažja pot za vse, ki glutena ne smejo uživati. Kljub temu v tem mešanice, vsaj zaenkrat, sama ne verjamem. Polne so nekih čudnih dodatkov, zato raje izberem moko, ki že sama po sebi glutena ne vsebuje (moja najljubša je zagotovo ajdova, pa tudi polnovredna riževa ni slaba), malo več časa pa namenim ostalim sestavinam, ki moki brez glutena pomagajo, da ta po peki vseeno lepo stoji skupaj.
Pice iz bele moke na tej strani ni, namesto pšenice veliko raje uporabljam piro ali tako kot danes prvič -kamut. Kamutova moka je dokaj podobna pirini. Gre sicer za starodavno vrsto pšenice, a je ta veliko lažje prebavljiva. Je polnega, rahlo sladkega okusa in z njo res ni težko peči.
Kar se tiče nadeva… Ja, tudi tipičnega (pelati, šunka, sir) tukaj ne najdeš. Moje pice so po večini vegetarijanske (čeprav vegetarijanka nisem), namesto kravjega sira pa načeloma uporabljam nežnega kozjega. Paradižnikove omake se ne poslužujem prav pogosto, pa ne zato ker mi ne bi bila všeč, pač pa ker se vedno rada poigram s kakšnim malce drugačnim premazom. Na koncu ti prilagam nekaj povezav do različnih pic – tako glede testa kot tistega, kar je na njih. Upam, da boš našel/našla kakšno idejo tudi zase. Seveda se recepta ni potrebno povsem držati. Naj ti služi le kot ideja. Svojo pico lahko obložiš s tistim, kar imaš najraje. Tako bo zagotovo okusna.
A najprej današnji recept. Tokratna pica je torej kamutova. Čeprav kvas le redko uporabljam sem tokrat ga. A tistega suhega, v vrečki. Svež kvas ima zelo neprijeten vonj (vsaj meni!), zato raje izberem suhega, pa še lažje je delati z njim 🙂 Dodaten plus pa je tudi ta, da ekološki suhi kvas prodajajo v vsaki trgovini, medtem ko svežega ni tako lahko dobiti.
In le zakaj bi naredila povsem ‘običajno’ pico, če se lahko poigram s svežo zelenjavo, ki jo imam na dosegu roke? Šopek sveže bazilike sem sicer dobila pri sosedi (hvala Anči), saj je naša letos tako majhna, da jo bolj kot ne uporabljam za okras. Baziliko sem potrebovala za hitro narejen pesto (tokrat brez sira in oreščkov), ki je nadomestil pelate. Pico sem obložila s svežim grahom (v zrnu in tistem sladkim, v strokih), koromačem, rdečo čebulico, pisanimi bučkami in živahno oranžnimi bučnimi cvetovi. Namesto mocarele ali drugega topljivega sira sem uporabila prijetno slano feto.
Z rezultatom sem več kot zadovoljna. Testo je uspelo točno takšno, kakršnega imam najraje. Na zunaj hrustljavo, znotraj nekoliko mehkejše. Zelenjava ravno prav podušena in popečena, fete točno toliko, da je dala prijeten slan okus, vseeno pa zaradi nje po pici nisem bila žejna še cel preostanek dneva. Sveža zelišča so dodale prijetno svežino, bazilikin premaz pa mi je v želodcu zagotovo naredil bolj, kot mi to naredijo paradižniki (pa čeprav jih imam zelo rada).
Spodnji recept je za eno osebo (ali morda dve malo manj lačni), zato po potrebi povečaj količine.
Potrebuješ:
Za testo…
- 150 g kamutove moke (+ dodatna moka za mesenje in valjanje)
- 125 ml mlačne vode
- 1/2 čž suhega kvasa
- 1/4 čž ksilitola (brezovega sladkorja)
- 1/2 čž soli
- 1 JŽ olivnega olja
Za premaz…
- 25 g sončničnih semen
- 20 g sveže bazilike
- ščepec suhega česna (lahko tudi svežega)
- sol
- cca. 4 JŽ limoninega soka
- cca. 6 JŽ olivnega olja
- malce vode
Za oblogo…
- grah
- sladkorni grah
- bučke (zelene, rumene)
- cvetove bučk
- koromač
- rdečo čebulico
- feta sir
- suh origano
+ sveža zelišča (za okras in okus), npr. bazilika, meta, origano
Postopek:
1.
Za testo…
V večji skledi zmešaj vodo, kvas, sladkor in olje. Dodaj sol in med mešanjem s kuhalnico postopoma dodajaj presajeno moko. Premešaj, da se sestavine zmešajo in združijo v kepo. Nato testo nekaj minut mesi, pri čemer postopoma dodajaj še toliko moke, da se testo ne lepi več, po drugi strani pa vseeno ni pretrdo. Naj bo prožno. Oblikuj kepo, položi jo v pooljano posodo in pokrij s prozorno folijo in/ali kuhinjskim servietom. Pusti, da vzhaja 45 minut.
Za premaz…
Medtem pripravi pesto. Pečico segrej na 150 stopinj, nato pa na pekaču, obloženem s peki papirjem cca. 10 minut praži sončnična semena. Vmes jih vsaj enkrat premešaj. Stresi jih v mešalnik in zmiksaj v moko. Nato dodaj še vse preostale sestavine. Tekočino lako dodajaš postopoma, ne vse hkrati in jo doziraš po okusu* in po potrebi. Premaz ne sme biti preredek.
Za oblogo…
Na kolutke na tanko nareži bučke, bučkine cvetove operi. Čebulico nasekljaj na malce večje kose. V vreli vodi na hitro pokuhaj grah in koromač, odcedi in zelenjavo splakni pod hladno vodo. Tako bo grah ohranil živahno zeleno barvo, zelenjava pa ne bo postala premehka.
* pesto NUJNO sproti preizkušaj in ga prilagodi svojemu okusu. Že limone se med seboj precej razlikujejo po kislosti, oljčno olje pa zna biti precej močno in grenko ali po drugi strani zelo zelo blago. Pomembno je, da ti je pesto všeč, saj bo tako tudi pica veliko bolša 😉
2.
Pečico segrej na vsaj 200 stopinj Celzija. Testu po potrebi dodaj še malo moke (če se še vedno lepi, sicer ne). Na pomokanem peki papirju z rokami ali s pomočjo pomokanega valjarja oblikuj pico. Premaži jo s pestom, obloži z zelenjavo, potresi z razdrobljeno feto in suhim origanom. Peci na najnižjem delu pečice, približno 10 minut oz. dokler testo ni pečeno, zelenjava pa še vedno sočna. Pico rahlo ohladi in po želji obloži še z nekaj sveže zelenjave, feta sirom in svežimi zelišči.
Ekološko fino kamutovo moko slovenskega porekla sem dobila v Kalčku. Če ti je všeč pirina, toplo priporočam, da poskusiš tudi to. Če kamuta nimaš, pa hitro klikni še spodnje recepte 🙂
- pirina pizza brez kvasa s hummusom, rdečo peso, šparglji in avokadom
- pizza iz ajdove moke in avokada z bučkami, olivami in konopljinimi semeni (veganska, brez glutena)
- pizza iz rdeče leče s paradižnikom in bučkami (veganska, brez glutena)
- pizza iz ajdove kaše z grahovim pestom, artičokami in kozjim sirom (brez glutena)
- pirina pizza s kozjim sirom, robidami in baziliko
- pizza iz kvinoje z bučnim premazom, brokolijem in čičeriko (brez glutena)
- pizza s testom iz sladkega krompirja z zeleno omako, papriko in kozjim sirom (brez glutena)
- vegetarijanski nekvašeni pici s hummusom (brez glutena)