Pica iz ajdove kaše z špinačno grahovim pestom, kozjim sirom in artičokami

Pice ne delam ravno pogosto, čeprav jo imam zelo rada. Morda zato, ker jo vedno naredim preveč in ker se ji ne morem upreti, pojem vso hkrati. Obožujem hrustljavo testo in različne nadeve, sploh tiste, z ogromno sveže zelenjave. Verjetno se zato zanjo odločim predvsem v poletnem času, ko je na voljo tista najboljša, najbolj sveža in najokusnejša zelenjava z domačega vrta.

Čeprav sem tekom let naredila že kar nekaj pic, so bile prav vse drugačne. Testo sem pripravila npr. iz ajdove, pirine, polnozrnate, kamutove ali čičirikine moke, pa tudi iz kvinoje. Ne iz kvinojine moke, temveč iz kvinojinih zrn. Takšna pica je seveda zelo zelo zdrava, lahko prebavljiva in polna beljakovin. Ker pa imam bolj kot kvinojo rada ajdo (tako kot vedno, tudi danes poudarjam da tisto, rahlo zelenkasto kašo – znamke Biotop in ne rjavih zrn, ki imajo povsem drugačen, veliko intenzivnejši okus), sem tokrat, po res dolgem času, naredila pico iz ajde. Zrna sem namočila in namočena zmiksala v gosto tekočo zmes, ki sem jo prelila v pekač in najprej popekla samo, šele nato pa na testo namazala omako (oz. pesto), ter obložila z okusnimi artičokami in še okusnejšim, nežnim kozjim sirom. Testo za pico je torej drugačno, kot smo ga vajeni sicer. Ni hrustljavo, ni drobljivo. Je prožno, rahlo žvečljivo (a ne toliko, da bi to kakorkoli zmotilo), sočno in ja, zelo okusno. Da o tem, da je veliko bolj zdravo, hranljivo in lažje prebavljivo niti ne govorim 🙂

Namesto klasične paradižnikove omake, sem pripravila okusen grahov pesto. Ne da paradižnika ne bi imela rada, a z njim raje pico obložim, za omako pa uporabim kaj drugega. Na primer hummus, namaz iz buče, skute ali avokada.

Ker pice brez sira ni, nanj seveda nisem pozabila. Mesnih izdelkov ta pica ni videla, a kljub temu da je vegetarijanska, sem se odločila le za eno vrsto zelenjave. Artičoke! Zelo rada jih imam, vendar jih sama nikoli ne pripravljam. Pravzaprav jih niti ne znam pripraviti. Ali pa morda nimam volje, da bi lupila in iskala tisti okusni srček, ki je bistvo cvetlično oblikovane zelenjave. Zato artičoke kupim. Privoščim si jih redko, morda enkrat letno, a takrat v njih toliko bolj uživam. Čeprav sem jih dobi vsepovsod, me navadno zmoti to, da so vložene v poceni olju ali močnem alkoholnem kisu, to da so jim pogosto dodani čudni konzervansi in nenazadnje dejstvo, da se večinoma kupijo le v pločevinkah. Že dolgo pa vem, da zelo okusne artičoke ponuja trgovina Kalček. V majhnem steklenem kozarčku (znamka Cereal Terra) ni nič drugega kot sredice artičok, sol in vinski kis, ki ni premočen in tako ne prevlada nad okusom artičoke. Te pred uporabo vseeno rahlo splaknem, nato pa uporabim v svojih receptih. Odlične so s testeninami, pa tudi v rižotah, solatah… In kraljevale so tudi na današnji pici.

Sir. Veliko bolj mi je všeč kozji. Čeprav so načeloma vsi dokaj blagega in nežnega okusa, so med njimi vseeno razlike. Nekateri so povsem nežni in mehki, starani so trši in veliko bolj slani. Kadar torej kupujem kozje izdelke, vem kam moram ponje. Po jogurt v Spar (znamka Toni’s), po kozjo albuminsko skuto v eno izmed slovenskih siraren, po ekološki kozji sir pa v  Hofer (prodajajo ga v obliki majhnega kvadra). Pakirane rezine zelo okusnega sira pa imajo tudi v Kalčku. Medtem ko je Hofrov nekoliko bolj slan, je tale res nežen, v pečici pa se prav lepo stopi. Na njem celo piše da ne vseuje laktoze (kar sicer meni ni pomembno, zate pa morda je?), oziroma je laktoze tako malo, da v njem lahko uživajo tudi tisti, ki so nanjo občutljivi. Vsekakor ti priporočam, da tale sirček preizkusiš. In prosim, nikar ne imej pomisleke nad mlečnim izdelkom ljubkih kozic. Razen mleka (ki ga pravzaprav še nisem poskusila) so odlični.

Pico sem delala le zase. Če jo želiš s kom deliti, količine ustrezno povečaj. Najprej pa recept za pesto…

Potrebuješ:

  • 100 g zamrznjenega graha
  • 30 g sveže špinče
  • 20 g sveže bazilike
  • 25 g blanširanih, olupljenih mandljev
  • pol manjšega stroka česna
  • 15 – 20g kozjega sira
  • 15 ml limoninega soka
  • 15 ml oljčnega olja
  • sol po okusu

Postopek:

Grah na hitro pokuhaš v majhni količini vrele vode. Odcediš. Blanširane in olupljene mandlje na nizki temperaturi v ponvi brez maščobe rahlo prepražiš. Streseš jih v zmogljiv mešalnik in zmiksaš v moko. Dodaš sveža, oprana in osušena zelišča, grah, česen in drobno nariban sir ter zmiksaš kar se da gladko. Nato počasi dolivaš olje in limono. Sproti poiskusaš in prilagajaš svojemu okusu. Pesto naj bo čim bolj gost in nikakor ne preredek. Tudi soliš po okusu. Malce je odvisno od slanosti sira, zato sol dodajaj postopoma. Ko bo pesto povsem gladek, ga preložiš v kozarček, zapreš in hraniš v hladilniku.

Pesta je za spodnji recept za pico preveč. Dovolj ga je za dve takšni pici, seveda pa ga lahko porabiš tudi kako drugače. Poleg krompirja, mesa, za testenine ali preprosto kot namaz na kruhu.

Pica.

Sestavine:

Za testo…

  • 125 g ajdove kaše (zelene, beri zgoraj)
  • 175 ml vode
  • 1 JŽ (cca. 5 ml) olivnega olja
  • 1 JŽ (cca. 5 ml) jabolčnega kisa
  • večji ščep soli
  • 1/2 čž sode bikarbone

Za pico…

  • testo iz ajdove kaše
  • 1/2 lončka špinačno-grahovega pesta
  • nekaj vloženih artičokinih srčkov
  • 75 g kozjega sira
  • sveže mlet črni poper

 

Postopek:

Za testo…

Ajdovo kašo streseš v posodo, doliješ vodo, olje in kis, dodaš še sol in sodo. Premešaš, posodo pokriješ in namočeno kašo nekaj ur pustiš na sobni temperaturi.

Pečico ogreješ na 175 stopinj Celzija. Ajdo skupaj z tekočino v kateri se je namakala preliješ v zmogljiv mešalnik in zmiksaš v gladko zmes. ta naj bo gosta, malce gostejša kot za pripravo palačink. Zmes preliješ v ne prevelik pekač, obložen s peki papirjem. Enakomerno poravnaš. Testo pečeš približno 15 minut.

Za pico…

Med peko testa splakneš vložene srčke artičok in jih po potrebi razrežeš na manjše dele. Na pol pečeno testo pnamažeš špinačno-grahov pesto, jo obložiš z artičokami in kosi sira. Za približno 10 minut vrneš v pečico. Pečeno pico začiniš s sveže mletim poprom in okrasiš s svežimi lističi bazilike.

Pica malce drugače. Majhna in nasitna. Okusna, zdrava, in takšna po kateri ti, tudi če jo poješ ‘preveč’ ne bo slabo. Ne bo ti naredila teže, ukradla energije in pustila posledice na telesu ali na zdravju. Pica s katero lahko popolnoma mirno pretiravaš 😉

2 comments

Dodaj odgovor