Topla fižolova solata z rukolo in pestom iz konopljinih semen

Pri kosilu solata skoraj nikoli ne manjka. Vsaj v toplejši polovici leta ne. Večja kot je skleda, boljše je. In bolj pisana kot je solata, raje jo imam. Najboljša je seveda tista, z domačega vrta. Sveža, hrustljava, neškropljena zelena solata, v katero vedno narežem še nekaj duge zelenjave. Paradižnik, papriko, kumare. Včasih celo korenček ali pa mlade redkvice. Če ga le imam, uporabim tudi avokado. Ta seveda ni domač, niti lokalen ne. Je pa verjetno eden izmed mojih najljubših sadežev. Je odličen vir zdravih maščob, ravno prav zrel pa doda tisto fino kremasto strukturo, ki poveže vse ostale sestavine solate v lepo celoto.

Pozimi, ko sveže, zelenolistnate solate ni na voljo (no, vsaj domače ne), jo pojem nekoliko manj. Tudi zato, ker mi zaradi nizkih temperatur ne ustreza, saj telo še dodatno ohlaja. Čeprav je danes že prvi dan meseca maja, solate na vrtu seveda še ni. Namenoma je tudi nisem kupila, saj ni bilo nobene, ki bi mi bila všeč. Zato sem se raje odločila za ekološko rukolo. Lepe mlade lističe sem našla v Kalčku in čeprav rukola ni ena izmed mojih najljubših sestavin, si jo občasno vseeno kupim. Z njo ne pretiravam, saj je precej močnega, pikantnega okusa. Dodam jo zgolj za okus in je ne uporabljam kot glavno sestavino solate. Vendar ta tokrat ni bila premočna in preveč pikantna. Zato sem se ‘opogumila’ in sem jo uporabila tako pri pripravi pesta za toplo fižolovo solato, cele liste pa še kot dodatek gotovi jedi. Ta bi bila s kosom kruha lahko prav prijetna in zadostna glavna jed. No, morda ne more ravno nadomestiti kosila, kakšno lažjo večerjo pa zagotovo lahko.

Fižolova solata mi je danes prijala še bolj kot sem mislila. Kljub lepi vremenski napovedi, dan sploh ni bil tako zelo prijeten. Sonce se ves dan ni prebilo izza oblakov, pa še pihalo je. In veliko bolj kot hladna zelena solata mi je ustrezala topla, ravno prav pikantna fižolova priloga.

In medtem ko rjavega fižola ne maram preveč, mi je bel veliko ljubši (še raje imam čičeriko, a to verjetno že veš 😉 ). Bel fižol je prijetno kremast in nežnega okusa in mu zato pristajajo nekoliko močnejši okusi. Česen, pesto, rukola in česen na primer. Za malce svežine in pike na i pa limona, brez katere v tem receptu nikakor ne gre.

Fižola sicer ne jem pogosto, kadar pa ga, uberem bližnjico. Vem, da je veliko bolje, da zrno sam namočiš čez noč in kuhaš (in kuhaš in kuhaš) dokler se povsem ne zmehča. Ker se danes kuhan fižol lahko kupi tudi v kozarcu in ne le v pločevinki, se s kuhanjem obremenjujem še manj. Tudi fižol sem kupila v isti prodajalni kot rukolo, saj je ekološki, kar je zagotovo dodaten plus.

Čeprav sestavin ni veliko, pa sem vseeno imela malce težav najti svež peteršilj in baziliko, ki sem ju potrebovala za pesto. Hecno, konopljina semena dandanes lahko dobiš že povsod, za zelišča pa sem morala obrniti vse trgovine v okolici. Kljub temu, da sem iz majhnega kraja, imamo tudi pri nas vse štiri ‘glavne’ živilske trgovine. No, na koncu sem peteršilj in baziliko dobila v Lidlu. No, o ekoloških rastlinah seveda sicer ni ne duha ne sluha, a nič zato. Očitno bo treba počakati, da dišavnice zrastejo na domačem vrtu.

Spodnje količine veljajo za dve porciji oz. dva takšna krožnika, kot ga vidiš na fotografiji…

Za konopljin pesto…

Potrebuješ:

  • 20 g sveže rukole (daljše in trše peceljčke odstrani)
  • 20 g sveže bazilike
  • 20 g oluščenih konopljinih semen
  • cca. 2 JŽ olivnega olja
  • cca. 1 JŽ limoninega soka
  • sol in poper
  • kanček sesekljanega česna

Priprava:

V zmogljivem mikserčku najprej zmiksaš zelišča, malce česna in semena, nato pa postopoma dodajaš olivno olje in limono. Količino prilagajaš svojemu okusu, tako kot po kusu tudi začiniš s poprom in soljo. Pesto torej sproti preiskusaš in ko ti okus ustreza, pesto preložiš v kozarček.

Za fižolovo solato…

Potrebuješ:

  • 300 g kuhanega belega fižola
  • lonček konopljinega pesta
  • strok nasekljanega česna
  • 2JŽ olivnega olja
  • eno večjo pest rukole
  • limonin sok
  • sol in poper

 

 

 

Priprava:

V kozici na srednji temperaturi segreješ olje, v katerem približno minuto nežno dušiš nasekljan česen. Ko prijetno zadiši, dodaš dobro splaknjen in odcejen fižol in med mešanjem kakšni dve minuti pustiš, da se ta pregreje. Nato vmešaš poljubno količino pesta in pest sveže rukole. Premešaš in odtaviš. Po okusu začiniš z limoninim sokom, soljo in poprom. Na krožnik naloženo toplo fižolovo solato dodatno potreseš s konopljinimi semeni in ponudiš z rezino limone in/ali preostankom pesta.

Kljub temu, da v solati ni veliko sveže zelenjave, pa to nikakor ne pomeni da ni zdrava. Polna je rastlinskih beljakovin in zdravih maščob. Kljub temu da je precej nasitna že sama po sebi, je v manjših količinah lahko prav prijetna priloga za različne jedi.

One comment

Dodaj odgovor