Ti cmočki so pravzaprav neke vrste nesploščeni zelenjavni polpeti, le v nekoliko drugačni obliki, simpatičnih cvetačnih kroglicah. Cvetača sama po sebi resda ni ne vem kako zelo okusna, hkrati pa je morda zaradi neprevladujočega okusa enkratna osnova za raznolike kombinacije z drugimi sestavini. Moji kepice torej niso bele zaradi krompirja ali obilice bele moke, temveč zaradi cvetače. Pa tudi zaradi fete, ki se skriva v njih in ki cmočke prijetno začini in jim podari tisti pravi okus. Cvetača je v kombinaciji praktično s katerimkoli sirom odlična. Feto imam rada, ker je kremasta in prijetno slana. Pa tudi zato, ker je narejena iz kozjega in/ali ovčjega mleka, ki sta po mojem mnenju veliko okusnejša in bolj zdrava od kravjih mlečnih proizvodov. Dodatek limone (tako soka kot lupinice) pa poskrbi za svežino in sočnost.
Cvetačne kroglice so odličen dodatek špagetom s paradižnikovo omako, zrezku v gobovi omaki ali pa popestrijo skledo sveže solate. Najboljše so še tople in takšne lahko poješ kar same, ali pa skupaj s kruhom, v kakšni fini gosti omaki, oziroma še bolje – zelenjavnem pireju. To je lahko povsem običajen pire krompir ali pa krompirju dodaš še kakšno drugo zelenjavo. Kot osnova cmočkom je odlična tudi zares gosta kremna grahova juha ali grahov pire.
Tople cmočke pa lahko uporabiš kot del skled (bolj znanih kot buddha bowls). Gre za skledo, polno samih dobrih in zdravih sestavin. Sestavine navadno niso zmešane med seboj, ampak lepo po kotičkih zasedajo delček sklede. Kljub navidezni ureditvi so sklede najokusnejše takrat, ko sestavine med seboj premešaš, okusi pa se med seboj lepo prepletejo. V skledi so navadno kombinirana polnovredna žita, zelenjava (predvsem zelenolistnata), proteini (jajce, riba, meso, stročnice) in maščobe (avokado, oreščki, semena). Kombinacijo pa si lahko izmisliš povsem sam(a).
Če vseh ne moreš pojesti takoj, seveda lahko ješ tudi hladne. Ti so sicer nekoliko bolj suhi, a nič zato. Skupaj s kakšno fino pomakico bodo enako okusni. Že lonček gostega gremnega jogurta (zaradi sestavin fete morda najbolje kozjega ali ovčjega) je lahko povsem dovolj.
Nekaj cmočkov, ki so mi ostali od samostojnega grizljanja, sem tudi sama uporabila v eni izmed takšnih skled. V večji, globok krožnik sem naložila nekaj sveže špinače, v pečici pečene krhlje sladkega krompirja z veliko žlico hummusa, prijetno začinjen rjavi riž s suhimi, v olju vloženimi paradižniki, kuhano kvinojo, polovico na rezine narezanega avokada s posipom iz nasekljanih slanih praženih bučnic in suhega origana, mehko kuhano jajce in seveda nekaj cvetačnih kroglic. Vse skupaj sem začinila še s kremnim solatnim prelivom in vojla – skleda je bila pripravljena.
Za 10 – 12 cmočkov…
Sestavine:
- cca. 300 g sveže cvetače
- 75 g feta sira
- sok polovice limone
- sveže nastrgano limonino lupinico
- peščico sveže nasekljanega peteršilja
- sol, poper in česen v prahu (po okusu)
- 1 jajce
- 45 g riževe moke
Postopek:
V multipraktiku cvetačo nasekljaš na velikost riževih zrn (lahko pa jo le res drobno sesekljaš). V ogreto ponev kaneš za dve žlici olivnega olja in na njem dbrih pet minut nežno dušiš. Pretreseš v skledo, vanjo nadrobiš feta sir, ter dodaš še vse ostale sestavine.*
Med dlanmi oblikuješ za manjšo žogico velike cmočke**, ter jih polagaš na krožnik, obložen s peki papirjem. Za vsaj eno uro (še bolj za več, lahko tudi čez noč), krožnik postaviš v hladilnik.
Pečico ogreješ na 175 stopinj celzija. Pekač obložiš s svežim papirjem za peko, nanj preložiš kroglice in jih pečeš približno 20 miinut. med peko cmočke vsaj enkrat obrneš.
Z izbrano prilogo ponudiš še tople. Za večjo sočnost jih lahko rahlo pokapljaš s kvalitetnim oljčnim oljem ali kančkom limoniega soka.
* če cvetača med dušenjem spusti preveč vode ali pa si uporabil(a) večje jajce, po potrebi maso za cmočke lahko zgostiš s še nekaj moke. Vseeno z njo ne pretiravaj, da cmočki po peki ne bodo presuhi.
**pri oblikovanju lepih okroglih cmočkov včasih pomaga, da zmes med v dlani najprej dobro stisneš, nato pa med dlanmi oblikuješ kroglico.