Odličen kruh iz kosmičev, semen, mandljev in čičirikine moke

Le kaj bi jaz brez kruha? Svežega, domačega, fino in hrustljavo zapečenega… Obožujem ga! In pojem ga res veliko. Kadar kruh jem za zajtrk, pri tem vsekakor nisem dolgočasna. Vsakič ga premažem ali obložim drugače. Priznam, določene kombinacije ponavljam – seveda tiste, ki so mi res top. Sicer pa poskušam biti čim bolj kreativna in se ne ponavljati. Kruh jem tudi za malico, dopoldansko in popoldansko. Ob kosilu le redko, ob večerji pogosteje. Praktično ni dneva brez koščka kruha. In če bi dan na dan jedla kupljen bel pšenični kruh in to v večjih količinah, mi moje telo verjetno ne bi bilo preveč hvaležno.

Zato kruh pečem sama. Peka kruha pride na vrsto vsaj enkrat tedensko, navadno čez vikend. Moji recepti ne potrebujejo gnetenja, testo pa ne vzhajanja. Vsi recepti sozelo preprosti, vsi zdravi in zelo hranljivi. Že manjši košček kruha nasiti bolj kot kos običajnega da o tem, da ima veliko več okusa sploh ne zgubljam besed. Marsikaterega zlahka jem povsem samega, še več – tako so še okusnejši. ne potrebujejo raznih namazov da bi kruhu podarili okus (ali morda zakrili pomanjkanje le-tega). Ker pa obožujem hrustljavost rezine skoraj čisto vedno še dodatno popečem v toasterju. Tako kot ne morem brez kruha, tudi brez toastarja ne bi šlo 😉

Edina slaba stran peke kruha je, da ga polovico vedno pojem takoj. Nič zato, zaradi dodatnih kalorij se sploh ne sekiram, sploh ker vem, da to niso prazne kalorije, ampak hranljiva energija. Le prenajem se navadno, za kar mi je pozneje kar malce žal, saj me neprijetno tišči v želodčku 😉 Drugo polovico kruha nekako le uspem narezati na rezine in kar se da hitro (da jih zavarujem pred samo seboj) zamrzniti. In ker ga pečem zelo pogosto (in nadvse uživam nad odkrivanje novih lastnih ali tujih kombinacij), je moja skrinja večinoma polna rezin raznovrstnega kruha. Trenutno se v zamrzovalniku najde prosen, ajdov in kvinojin kruh, skupaj z današnjim sebeda. In tale je tako zelo okusen! Fantastičen je, povsem po mojem okusu! Recept pa ni moj, našla sem ga na strani znane blogarke, avtorice spletne strani Oh she gloves. Seveda sem njene ameriške mere prikrojila slovenskim in čeprav količine zaradi tega verjetno odstopajo je rezultat odličen. In nikakor mi žal, da sem se peke lotila. Zagotovo ga bom še kdaj naredila, pri čemer bom zagotovo kaj spremenila. Da bo okus zopet malce drugačen 😉

Na kratko: kruh je mešanica ovsenih kosmičev, različnih semen, mandljev ter čičirikine moke. In to je praktično vse. Za vezivo je dodanega nekaj indijskega trpotca, za ravno pravšnji balans med sladkim in slanim pa kokosov sladkor ter fino mleta morska sol. Kruh torej ne vsebuje kvasa in je povsem brez glutena – seveda če uporabiš brezglutenske kosmiče. Jaz sem jih, kupila pa sem jih v ljubljanskem Kalčku. Tudi mandlji so iz tam – seveda so ekološki, poleg tega pa so blanširani in olupljeni in tako še veliko slajši. Takšne sicer lahko dobiš že povsod, a le v obliki mandljevih lističev. Sama pa imam veliko raje cele mandlje, saj so mi všeč oreščki, v katere lahko zagrizem. manldji so tudi sicer eni mojih najljubših oreškov (čerpav jim zadnje čase hudo konkurenco delajo pregrešno dobri-a dragi! pekani ter brazilski oreščki, ki so fenomenalni skupaj z banano). Je pa res da mandlji včasih znajjo zagreniti. Temu se sicer lahko izogneš, če oreščke čez noč namočiš, namočenim pa (sicer z lahkoto) odstraniš kožico. Tako so  bolj hranljii, lažje prebavljivi in slajši. Ravno kožica je tista, ki včasih ni najokusnejša. A ker se moraš na namakanje dovolj zgodaj spomniti so takšni blanširani in olupljeni mandlji idealen ‘izhod v sili’ 🙂

Za peko kruha sem uporabila pravokoten pekač velikosti 22 x 8 cm.

Sestavine:

  • 100 g ovsenih kosmičev
  • 75 g sezama
  • 70 g bučnih semen
  • 35 g sončničnih semen
  • 50 g mandljev*
  • 45 g čičirikine moke
  • 40 g oluščenih konopljinih semen
  • 40 g chia semen
  • 15 g indisjkega trpotca
  • 30 ml kokosovega olja
  • 1 žlica kokosovega sladkorja
  • 1 čajna žlička fino mlete morske soli
  • 500 ml vode

*uporabila sem blanširane, olupljene mandlje, ki so veliko slajši in okusnejši. namesto njih seveda ahko uporabiš tudi povsem običajne mandlje.

Postopek:

Pečico ogrej na 160 stopinj Celzija. mandlje grobo nasekljaj, po želji lahko prepoloviš tudi bučna semena*. Pekač obloži s peki papirjem in naj stresi kosmiče, sezam, bučna semena, sončnice in mandlje. Sestavine enkakomerno razporedi v tanko plast in peci slabih 10 minut. Vmes enkrat premešaj.

Medtem v večji skledi zmešaj presejeno čičirikino moko, chia semena in indijski trpotec. Dodaj sladkor in sol ter sestavine iz pečice. Dobro premešaj, Prilij vodo in stopljeno kokosovo maščobo. Ponovno dobro premešaj, nato pa skledo pokrij s čistim kuhinjskim servietom in pusti, da počiva nekje 45 minut. V tem času se bo vse skupaj precej zgostilo.

Pekač obloži s peki papirjem, po želji rahlo premaži z oljem**. V pekač stresi zgoščeno zmes za kruh. S pomočjo dlani sestavine enakomerno poranaj in pritisni ob dno pekača. V predhodno ogreti pečici ga na 160-165 stopinjah peci pol ure, nato s pomočjo peki pairja kruh vzemi iz pekača. Na pekač, obložen s svežim peki papirjem kruh obrni na glavo in iz dna previdno odlepi papir za peko. Vrni v pečico in kruh peči še približno 45 minut.

Ohladi ga na rešetki in poponoma hladnega razreži.

*nekatera bučna semena so lahko precej velika. Po želji jih pred pripravo kruha razpolovi, kar sicer ni nujno, manjša semena pa na koncu omogočijo lažje rezanje kruha.

**uporabi nekoliko več peki papirja – naj sega do vrha oziroma čez stranice pekača. Tako kruh kasneje lahko povsem enostavno dvigneš iz pekača.

Mmmm, res je dober! Sama semena, združena v hrustlajvo zapečeno rezino. Najboljši mi je povsem sam, rezine pa še boljše dodatno popečene. Je odličen spremljevalec kremnih juh ali mešanih solat, pristajajo mu tako sladki namazi (dovolj je že žlička masla ali kokosovega olja, po želji pa še nekaj medu in ščepec cimeta) kot slani (na primer hummus, rezine avokada, mehko kuhanega jajca ali dobrega kozjega sira). In če te zanima roza zadevica, s katero sem premazala košče na fotografijah, klikni tukaj (klik), kjer si lahko prebereš recept za domači hummus iz rdeče pese.

 

3 comments

    • Katja says:

      Res? Drobil se ti je? Meni se je morda le malenkost, pri rezanju, kar je normalno, pri ugrizu pa popolnoma nič. Si sestavine dobro premešala, pustila stati in kruh po peki pred rezanjem popolnoma ohladila? Zagotovo je malce odvisno od izbora sestavin, velikosti semeni in oreščkov, količine dodane tekočine predvsem pa od pečice, ki jo uporabljaš. Vseeno velikega odstopanja ne bi smelo biti. Glede na to, da ti je kruh sicer všeč, recept le še kdaj ponovi in morda ugotoviš, kje se je prvič zataknilo 😉

Dodaj odgovor