Brokolijevi polpetki s čemažem in jogurt s svežim hrenom

Končno! Končno je skopnel še zadnji sneg in na moje veselje in hkrati začudenje se je pod njem že skrival čemaž. Te povsem brezplačne in zelo zdrave divje hrane je tukaj kjer živim, res ogromno. Le nekaj korakov stran od naše hiše je pobočje, ki ga na začetku pomladi prekrije zelena preproga divjega česna. Že ko se sprehodiš (ali le pelješ) mimo, vse diši. Res je vonj nekoliko intenziven in spominja na vonj tistega pravega česna, nad čemer se sploh ne smrdujem. Deluje sveže, zdravo, pomladno.

Čemaž imam rada in že nekaj let ga z veseljem uporabljam. Vendar zgolj v majhnih količinah. Okus čemaža je precej močan in v jedi ga je hitro lahko preveč. Z njim svoje recepte zgolj začinim, ne želim pa, da okus po česnu prevlada. Čemaž lahko uporabiš na veliko različnih načinov. Kot dodatek solatam, rižotam in raznim kašam (klik), testeninam (klik), ribjim in mesnim jedem. Odličen je v skutnih pa vegetarijanskih namazih (klik), s katerimi premažeš debel kos polnozrnatega kruha. Tudi juhice so odlične, sploh kremne, kot na primer tale, ki sem jo pripravila pred nekaj leti (klik).

Na žalost premalo cenimo tisto, kar lahko najdemo v naravi. Sploh v naravi, neposredno okoli nas. Živila raje kupujemo. Pa se je res lažje odpraviti v trgovino in zapraviti kup denarja za, pogosto eksotična živila, kot pa na sprehod na bližnjo jaso ali v gozd, ki v vsakem letnem času skriva nekaj naših, slovenskih superživil? Čemaž, regrat, gozdne jagode in borovnice, divje robide, pa divji šparglji, kostanj in gobe… Vsa ta živila v sebi skrivajo neverjetno moč. Zanje ni potrebno odšteti niti centa, hkrati pa nas ‘prisilijo’ da se vsaj za uro ali dve umaknemo od računalniškega in televizijskega ekrana in se nadihamo svežega zraka.

Priznam, da sem tudi sama, kar se tiče sprehodov in časa ‘zunaj’ pogosto lena… Na srečo me vsaj dobrote narave vedno premamijo, da se tudi sama malce sprehodim.

Sezona čemaža se je ravno dobro začela in še nekaj časa bo na voljo. Če ga še ne poznaš, je čas, da ga poskusiš uporabiti. Kako, v predlogih nekaj vrstic višje 😉

Je pa hren tisti, ki ga imamo vsaj pri nas, vedno le za veliko noč. Vedno preveč, zato ga jemo še ves teden po praznikih. Korenina ima neverjetno veliko zdravilnih učinkov in prav škoda, da se nanjo spomimo samo enkrat na leto.

K polpetam, ki sem jih namesto s česnom in čebulo naredila s čemažem, bi se sicer prav lepo podal običajen grški, ovčji ali gostejši kozji jogurt, verjetno tudi kisla smetana. Ker slednje skorajda nikoli ne uporabljam, sem se odločila za jogurt (kozji, itak) 🙂 Kupujem ekološki kozji jogurt Toni’s, ki je za razliko od večine drugih prav prijetno gost. Je blagega okusa, z dodanimi probiotičnimi kulturami, kar je še dodaten plus. 180 gramski lonček je zadostoval tako za pripravo polpet kot za pomako. Če ti je okus čemaža dovolj močan, si brbončice pohladi zgolj z jogurtom, če pa imaš raje vsaj nekoliko bolj pikantne jedi, izkoristi ostanke velikonočnega hrena in ga nekaj naribaj v jogurt. Ne skrbi, zaradi kremastega mlečnega jogurta bo ta veliko manj močen, kot če bi jedel/jedla samega.

Sestavine za polepete:

  • 200 g svežega brokolija
  • 2 jajci
  • 30 g gostega (kozjega) jogurta
  • nekaj drobno sesekljanih čemaževih listov
  • nasekljani listi peteršilja
  • 12 g tapiokine moke*
  • 20 g kokosove moke**
  • večji ščep sode bikarbone
  • pol čž fino mlete morske soli
  • sveže mlet črni poper
  • 30 g (kozje albuminske) skute

+kokosovo olje za peko

Sestavine za omako:

  • 150 g gostega (kozjega) jogurta
  • 1 JŽ drobno naribanega svežega hrena
  • sol in poper po okusu

*tapiokina moka je škrob, ki pomaga, da je zmes bolj kompaktna. Čeprav nisem poskusila, mislim, da bi jo lahko nadomestil(a) z npr. koruznim škrobom. Tapiokino moko dandanes ni več težko dobiti, ekološko in v priročni majhni embalaži, pa ponuja trgovina Kalček

*kokosova moka v tem primeru ni fino nariban kokos, temveč prava, fino mleta moka kokosovega oreha

Postopek:

Za omako… 150 g jogurta zmešaj z drobno naribanim svežim hrenom. Po okusu dodaj sol in poper. Postavi v hladilnik.

Za polpete… nekaj minut sopari* na cvetove narezan brokoli, nato ga sesekljaj in pretresi v večjo skledo. Nasekljaj še svež peteršilj in čemaž te ju stresi v skledo. Jajca skupaj s 30 g jogurta dobro razžvrkljaj. Z mešanico prelij zelenjavo. Premešaj, nato skozi cedilo pretresi še tapiokino in kokosovo moko ter sodo bikarbono. Dodaj sol in poper ter dobro premešaj. V zmes nadrobi skuto in jo nežno vmešaj med vse ostale sestavine. Pusti, da zmes počiva vsaj 15 minut.

Ponev segrej na srednjo temperaturo. Prilij žlico kokosovega olja ter nanj postopoma polagaj za večjo žlico velike kupčke brokolijeve zmesi. Ko se ta vsaj že rahlo zapeče, polpetke s pomočjo žlice oblikuj v čim lepšo obliko. Polpete peci nekaj minut, nato jih obrni in speci še na drugi strani. Nadaljuj dokler ne porabiš vse zmesi.

Polpete ponudi s pripravljeno hrenovo omako, kuhanim rižem ali le nekaj kosi domačega kruha.

*če nimaš soparnika, brokoli na hitro pokuhaj v res majhni količini vode. Tako, da ostane še nekoliko čvrst na ugriz. Sicer pa je uporaba soparnika resnično najboljša. Soparjenje zelenjave je verjetno eden najbolj zdravih oblik kuhanja, saj živila s soparjenjem ohranjajo vse vitamine in minerale. Dolgo sem uporabljala neke cenene soparnike, ki so zelo hitro porjaveli, kar verjetno ni ravno najbolje. Zdaj imam končno tistega pravega, bambusovega in sicer iz trgovine 1001 dar. Super je!

Enostavni in zelo zdravi brezglutenski polpeti. Hrustljavi navzven, znotraj pa ravno prav mehki in sočni. Takšni, kot jih imam najraje.

One comment

Dodaj odgovor