Ne kruh s semeni, pač pa kruh iz semen! Ja, današnji hlebček je sestavljen zgolj iz mešanice različnih semen. Ne vsebuje niti ščepca žitne moke, pa tudi kvasa ni v njem. Namesto njega nisem uporabila vinskega kamna niti sode bikarbone ali jajc. Tisto, kar ga drži skupaj in kar kruhu pomaga da ta zaradi svojih sestavin vseeno ni ‘zabit’ je indijski trpotec.
Vlaknine trpotca so pri peki brezglutenskih kruhov (kar ta vsekakor je) zelo koristne, hkrati pa so povsem naravna sestavina, ki uspešno skrbi še za zdravo prebavo. Tako kot to delajo tudi semena. Praktično vsa. Ne le laneno, čeprav je to verjetno št. 1 v skrbi za zdravo črevesje, pač pa tudi chia, sončnice, bučnice… Vsa semena so tudi vir zdravih maščob. Seveda so najboljša v povsem surovi obliki (še boljša pa za nekaj ur namočena v vodi), a jih že dolgo uporabljajo tudi v različnih pekovskih izdelkih.
Sploh v zadnjem času se prodaja veliko različnih t.i. polnozrnatih kruhov. Naj te ime ne zavede. To v večini primerov namreč ne pomeni, da so narejeni iz bolj zdrave, polnovredne moke, pač pa da so povsem običajni pekovski moki (beri: prečiščeni in osiromašeni beli pšenični) dodana semena. Če torej kruh še vedno raje kupiš kot pečeš, priporočam, da bolj kot na polnozrnate gledaš na hlebčke z oznako polnovredni.
Ti pa toplo priporočam, da se peke kruha lotiš doma. Vsaj tu pa tam. Na tej strani najdeš veliko različnih receptov in kombinacij različnih zdravih sestavin, iz katerih lahko kruh povsem enostavno spečeš sam(a). Če te je strah natančnega časa vzhajanje, pravilnega in ravno prav dolgega gnetenja ter ostalih, za dober kruh podobnih ‘malenkosti’, naj te potolažim. Tudi sama se s takšno peko kruha ne ukvarjam. Namesto kvasa že dolgo časa veliko raje uporabljam kako drugo vzhajalno sredstvo. Ker so moji recepti skorajda vsi brezglutenski, je rezultat, logično, nekoliko gostejši kruh, ki pa je vseeno zelo okusen. Po vrhu vsega seveda pa tudi zdrav. Puhaste rezine kruha, ki ne nasitijo za dolgo pač niso na mojem meniju.
Sestavine:
- 195 g bučnih semen
- 130 g sončničnih semen
- 75 g lanenih semen
- 75 g chia semen
- 35 g luščin indijskega trpotca
- 1 zvrhana čž morske soli
- 15 ml javorjevega sirupa
- 45 ml stopljenjega kokosovega olja
- 325 ml tople vode
Postopek:
Pečico ogrej na 175 stopnij Celzija, pekač obloži s peki papirjem.
Dve tretjini bučnih semen zmiksaj, tako da iz njih skorajda nastane moka. Pretresi jo v večjo skledo ter dodaj preostanek bučnic, sončnice, laneno seme, chio, indijski trpotec in sol. Premešaj. Prelij vodo, kokosovo olje ter javorjev sirup ter vse skupaj dobro premešaj. Zmes pretresi v pripravljen pekač in jo dobro pritisni ob dno.
Peci 45 minut. Nato kruh s pomočjo peki papirja vzmemi iz pekača, ga obrni na glavo, odstrani papir za peko in ga na pladnju peci še 15 minut.
Preden ga razrežeš ga na rešetki popolnoma ohladi.
Nasvet: toplo priporočam, da rezine kruha pred zaužitjem še dodatno popečeš. To je ključ do še boljšega, hrustljavega kruha 🙂
Okusa polnemu kruhu ne manjka veliko. Včasih je dovolj le malo masla, žlica kisle smetane ali zgolj velik ščep grobe morske soli. Seveda ga lahko obložiš z rezinami rahlo soljnega avokada in ponudiš z mehko kuhanim jajcem (reeees dobro!), rezine premažeš s humusom ali pa žlico res dobre domače marmelade. A to vsekakor ni nujno potrebno. Popečen semenski kruh je odličen spremljevalec na oko pečenih jajc ali gostim kremnim zelenjavnim juham. Kar pa je pri tem kruhu najbolj pomembo je to, kar omenjam že zgoraj – rezine pred postrežbo vedno še dodatno popeci – najbolje kar v toasterju. Ne bo ti žal 😉
Zdravo!
Ali lahko naredim ta kruh tudi brez javorjevega sirupa? Sem namreč na protiglivični dieti in ne smem uživati nobenega sladkorja (tudi zelo zelo malo OH) in intenzivno iščem vse mogoče variante, kako pretentat svoj um, da je vse po starem – ta kruh se mi zdi super ideja.
Hvala za odgovor! 🙂
Brez javorjevega sirupa kruha nisem pekla, tako da za sigurno ne bi vedela kako bi se obnesel brez njega. Res je, da javor pomaga sestavinam, da se nekoliko zlepijo skupaj. Morda ga lahko nadomestite z malce kokosovega olja ali pa le preprosto izpustite. Morda uspe tudi tako 😉 Druga možnost za dodatno vezivo je seveda uporaba tudi žlica predhodno namočega lanenega semena…
Brez problema brez javorjevega sirupa, vsaj meni je blo ok. Bom pa danes preizkusila s tahini kremo, ker sem jo našla v hoferju in jo obožujem.