Cvetačni polpeti s kosmiči in kvinojo ter zelena omaka iz brazilskih oreščkov

Rada imam polpetke. Zares. Rada jih pripravljam in rada jih jem. Vsakič naredim drugačne. Mesne sicer redko, pa ne zato, ker mesa ne bi jedla, amak ker ga raje spečem kar ‘klasično’. Se pa pri polpetkih (ki so mimogrede lahko odličen nadomestek burgerjev) rada poigram z različnimi sestavinami.

Del polept je vedno vsaj ena vrsta zelenjave, pogosto dodajam tudi stročnice (grah, fižol, lečo, čičeriko, tudi s tuno so odlični…). Obvezno tudi nekaj moke ali kakšne, navadno zmiskane, kaše, veliko začimb in zelišč ter seveda nekaj, kar polpete drži skupaj. Navadno je to kar jajce, sem pa polpete delala tudi že brez njega. V tem primeru zelo prav pride namočeno mleto laneno seme, pa tudi chia deluje kot vezivo.

In ravno za chio sem se tokrat odločila tudi sama. Zato so ti polpetki hkrati vegetarijanski in veganski, poleg tega pa ne vsebujejo laktoze, saj tako v polpetih kot v omaki ni mlečnih sledi, zaradi brezglutenskih ovsenih kosmičev pa so primerni tudi za tiste, ki imajo morda z glutenom povezane težave.

Cvetačni polpeti so pčeni v pečici in ne v veliki količini olja. Kljub temu so natančno takšni, kakršni polpeti morajo biti. Na zunaj hrustljavi, znotraj pa prijetno mehki in sočni.

Polpete lahko ješ tako tople kot hladne. Odlične so v kombinaciji z rižem, pečenim ali kuhanim krompirjem ali pa kot burger v štručki. Tam je obvezna še kakšna omakca, da vse skupaj zaradi kruha ne bi bilo slučajno presuho, za svežino pa vsaj kakšen list sveže solate. Seveda lahko polpete ješ tudi povsem samostojno, namesto priloge pa raje poješ kakšno polpetko več. Tudi v tem primeru ti bo prav prišla omaka. Seveda jo je najlažje kar kupiti, a kaj, ko je v pripravljenih omakah pogosto precej umetnih oječevalcev okusov, pa tudi ostale sestavine so prej kot sveže. Zato ti predlagam, da omako narediš sam(a). Od začetka do konca. In nikar se ne ustraši, to sploh ni težko, pa tudi veliko časa ti ne bo vzelo. Pomembno je le, kakšne sestavine izmereš nato pa tako ali tako vse delo opravi mikserček – boljši in močnejši kot je, bolj gladka bo omaka.

Ideja za hitro in preprosto omako, ki zlahka služi kot preliv za solate, testenine ali pečen krompir je naslednja. Z metlico (vidiš, tukaj niti mešalnika ne potrebuješ) dobro zmešaš tahini, olivno olje, limonin sok. Dodaš malce soli, popra in kakšno suho zelišče, na primer origano. Mešaš do gladkega, po potrebi dodaš malce vode. Poskusiš in dodajaš začimbe dokler ne dobiš popolnega okusa.

Namesto omake ob polpetih lahko postrežeš tudi pesto, ki pravzaprav je neke vrste omaka. Pesto sestavljajo oreščki, sveža zelišča in zopet – olje, limona, sol, poper… Pestu se navadno dodaja tudi trdi sir, največkrat parmezan. Najbolj znan pesto je narejen iz pinjol in bazilike, vendar tako prvo kot drugo lahko zamenjaš za karkoli želiš. Pinjole na primer za mandlje, orehe, bučnična ali sončnična semena, indijske oreščke, celo konopljina semena. Baziliko pa za peteršilj, splomladi za mlade koprive ali čemaž, jeseni za kodrolistnati ohrov…

Ob cvetačnih polpetih (recept sledi) sem tokrat ponudila omako (ali pesto) iz brazilskih oreščkov in drobnjaka. Božanska je! Naredila sem jo malce več kot sem jo potrebovala za pet polpet. Prvič zato, ker je vedno lažje zmiksati večjo količino kot manjšo, drugič pa zato, da bom omako lahko uporabljala še naslednje dni – če bo seveda zdržala. Pokvarila se zagotovo ne bo, saj je v njej precej konzervansov – olje, sol, limetin sok, kis… Bolj me skrbi, da jo bom ‘zmazala’ kar tako, mimogrede. Takšna omaka (ki je neke vrste pesto) je odlična kot preliv za solate, z njo lahko nadomestiš običajno omako ali kupljen pesto za testenine, jo ponudiš poleg pečenega krompirčka ali pa si jo, konec koncev, namažeš na popečen kruh.

Ta zelena omakica je tudi zelo zelo zdrava. Brazilski oreščki vsebujejo ogromne količine selena, ki ga danes težko dobimo s katerim drugim živilom, ta mineral pa je odličen tudi za uravavanje hormonov, lepo kožo, zdravo srce in spomin. Je pa ta omaka še toliko boljša zato, ker je narejena z vnaprej namočenimi oreščki. Tokrat sicer predvsem zato, da se primerno omehčajo in nato lažje zmiksajo, jim pa namakanje hkrati pomaga zvišati hranilno vrednost, telo pa takšne tudi veliko lažje prebavi.

Recept je zgolj za eno osebo oz. 5 polpet. Sama sem z lahkoto pojedla vse hkrati, pa sem si zraven privoščila še skledico dišečega belega jasminovega riža in večjo skledo zelene solate. Če torej kuhaš za dva priporočam, da količine podvojiš. Sicer pa to lahko storiš v vsakem primeru, saj so polpeti dobri tudi hladni in bodo odličen ‘lunch paket’ za jutrišnji delovni dan.

Sestavine:

Za polpete…

  • 1 žlica (5g) chia semen + 3 žlice vode
  • 45 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
  • 50 g kuhane kvinoje
  • 100 g naribane cvetače
  • 5 g drobno sesekljanega drobnjaka
  • 1 žlica (5 ml) limetinega soka
  • 1 večja žlica (dobrih 5 ml) oljčnega olja
  • pol stroka fino naribanega ali nasekljanega česna
  • 1 čž sol in poper

Za omako…

  • 60 g predhodno (vsaj za nekaj ur) namočenih brazilskih oreškov
  • 60 ml vode
  • 5 g drobno sesekljanega drobnjaka
  • 5 g sesekljanega peteršilja
  • 2 čž limetinega soka
  • 1 čž jabolčnega kisa
  • pol fino naribanega ali nasekljanega stroka česna
  • sol po okusu

Za okras in svežino…

  • krhlji limete

Postopek:

Za nekaj ur namoči oreščke. Skuhaj kvinojo po navodilih. Ohladi jo, razdrobi z vilico ter odmeri 50 gramov. Chia semenom dodaj vodo, premešaj in pusti, da želira. Cvetačo naribaj.

Pečico ogrej na 200 stopinj, pekač pa obloži s peki papirjem.

V mikserčku v moko zmelji ovsene kosmiče. Nato dodaj kvinojo, chia gel, naribano cvetačo, limetin sok, olje, česen, sol in poper. Na hitro zmiksaj, da se sestavine dobro povežejo med seboj. Maso razdeli na več delov (4-6) in z rokami oblikuj polpete. Zmes zna biti rahlo pacljiva, a nič zato.

Polpete polagaj na obložen pekač in peci dobre pol ure, oziroma, dokler se zlatorumeno ne zapečejo. Nekje na sredini pečenja jih obrni, da se bodo obarvale z obeh strani.

Medtem ko se polpeti pečejo… Brazilske oreščke odcedi, po želji odstrani rjavo kožico. Prilij svežo vodo ter skupaj z ostalimi sestavinami zmiksaj v gladko kremo. Omako poskusi in po želji popravi z dodatkom limete ali soli.

Polpete postreži skupaj z omako in izbrano prilogo (z rižem se preverjeno odlično kombinirajo, pečenim krompirčkom ali pa ju skupaj s svežo zelenjavo serviraj v žemljici).

One comment

Dodaj odgovor