Slana granola

Pozabi na čips, smokije, prestice, pokovko iz mikrovalovne pečice in na vse ostale slane prigrizke! Ideja, ki ti jo ponujam danes je veliko boljša kot vse našteto. Če moraš tako kot jaz ves čas nekaj grizljati (sploh pa ob svoji najljubši TV seriji), hkrati pa si želiš da ti prigrizki ne bi povzročili kasnejših prebavnih težav in slabe vesti, potem moraš nujno spoznati mojo novo obsesijo: slano granolo! Ja tako je, slano! Ko enkrat odkriješ svojo kombinacijo sestavin in začimb, bo to postal tudi tvoj najljubši vsakodnevni spremljevalec. Vrečkico hrustljave mešanice lahko vzameš s seboj kamorkoli greš. Ko te napade lakota, ti tako ne bo treba hiteti do prvega avtomata ali iskati najbljižje trgovine. Takšna granola je zagotovo veliko boljša izbira od kupljenih prigrizkov. Enostavna, hitro pripravljena in zelo hranljiva.

Granola je skupek kosmičev, oreškov, semen in včasih tudi suhega sadja. Zapečena, hrustljava in tako zelo okusna je.  Dopušča ogromo svobode, tako pri izbiri sestavin kot začimb in pripraviti jo je zares hitro in enostavno. Navadno se granoli dodajo sladke začimbe, kot sta cimet in vanilja. Mešanica je prelita z maslom ali oljem in s sladkornim sirupom (agavo, medom ali javorjem), ki jo običajno dodamo jogurtu, lkeu ali sadnemu smoothiju. Tokratna granola je drugačna. Sladke začimbe sta nadomestila sol in poper, skupaj s še nekaterimi bolj ostrimi začimbami ter suhimi zelišči. Tudi pri slani granoli sem uporabila sladek javorjev sirup, a ne skrbi, tu je zato, da sestavine lepo poveže ter poskrbi za ravno pravi balans.

Tako kot pri sladki, je tudi pri slani granoli izbira sestavin povsem tvoja. Pazi le, da bo teža osnove granole (kosmiči, oreščki, semena) v sorazmerju z mokrimi sestavinami (olje, sirup). In medtem ko v sladki granoli suho sadje skorajda nikoli ne manjka, ga tu ne potrebuješ. A to ne pomeni, da ga ne smeš uporabiti. Včasih ravno koščki sladko kislega suhega sadja v slani različici granole izkažejo za zelo dobro odločitev. Pa začimbe? Po želji. Sol in poper skorajda ne smeta manjkati, količina le-teh je tvoja izbira. Granolo poskusi začiniti še z drugimi, malce močnejšimi in ostrimi začimbami kot so mleta rdeča paprika, kajenski poper, čili, kurkuma, cimet (v slanih jedeh je odličen), ingver, kardamom, morda celo ščepec mletega česna… Konec koncev pa namesto svoje mešanice lahko uporabiš kar curry, ki tako ali tako sestoji iz večih začimb. Med zelišči se po mojem mnenju najbolj obneseta suh timijan in rožmarin, seveda pa se lahko odločiš za svojo kombinacijo ali pa zelišč sploh ne uporabiš. Slan granoli bolj kot maslo ali kokosovo olje pristaja olivno. Če svojo mešanico želiš začiniti z zares kvalitetnim oljem, ki je hkrati še ekološko, uporabi slovensko olje Morgan. V svoji ponudbi imajo tudi oljčno olje z okusom čilija. In ta je ravno prava izbira, če okus svoje granolo želiš poudariti s prijetno pikantnostjo.

Ker obožujem praktično vsa semena, sem uporabila vsa. Vsaj tista, osnovna: lan, sezam, sončnice in bučnice. Pri izbiri oreščkov sem se omejila le na eno vrsto. Uporabila sem svoje trenutno najljubše pekane, morda pri nas še malo manj znane, ameriške orehe, ki sem jih kupila v Kalčku. Pekan orehi so veliko slajši od običajnih orehov, čeprav seveda lahko uporabiš tudi te. Ali pa orehe zamenjaš za mandlje, lešnike, indijske oreščke… pač, po želji 🙂

Pa je slana granola zgolj prigrizek? Sploh ne! Uporabiš jo lahko namesto krutonov in kupljenih kroglic kot hrustljav dodatek kremnim juham (kot jaz na tej korenčkovo-krompirjevi juhi s čičeriko, kurkumo in ingverjem), jo potreseš po pisanih solatah (moja trenutno najljubša: radič, motovilec in špinača, koščki kremastega avokada, še vroča kuhana rdeča pesa ter mehko kuhana jajčka), dodaš navadnemu jogurtu (ker nikakor ni nujno da jogurt ješ le v sladki različici). Z granolo potresi testenine, jajčno omleto ali jo kot piko na i dodaj različnim rižotam (sploh tisti iz sicer nežne kvinoje, se kot hrustljav kontrast zelo lepo poda).

 

 

 

 

 

 

Spodnja količina sestavin velja za kar lep lonček granole. Povsem dovolj velika porcija za kar nekaj različnih topingov (kot posip za solate, juhe, vmešana jajčka, testenine…) ali pa za dve porciji večernega prigrizka 😉

 

Sestavine:

  • 50 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezgltenskih)
  • 30 g pekan orehov
  • 30 g bučnih semen
  • 30 g sončničnih semen
  • 15 g sezama
  • 10 g mletih lanenih semen (+ 30 ml tople vode)
  • 30 ml olivnega olja (navadnega ali pol navadnega in pol z okusom čilija)
  • 7 ml javorjevega sirupa
  • pol čž soli
  • sveže mlet črni poper
  • ščep kajenskega popra
  • pol čž suhega rožmarina
  • pol čž suhega timijana

Postopek:

Pečico segrej na 175 stopnj Celzija. Mleto laneno seme zmešaj z vodo in pusti stati približno 5 minut,da se naredi nekakšen gel. Zmešaj vse glavne suhe sestavine (orehe, semena (razen lana seveda), kosmiče). V kozici nežno pogrej olje z javorjevim sirupom, začimbami in zelišči. Lanen gel in začinjeno olje nato prelij čez pripravljeno mešanico, dobro premešaj ter jo enakomerno razporedi po pekaču, obloženem s peki papirjem. Peci približno 15-20 minut, oziroma dokler sestavine ne pozlatijo in postanejo prijetno hrustljave. Popolnoma ohladi, nato granolo shrani v zaprti posodi.

Tako kot sladka granola je tudi ta slan prigrizek prikupno darilce. Pretresi jo v steklene kozarce ali le v prozorne celofanaste vrečke, zaveži z lepo pentljico in vojla – doma narejeno darilce je pripravljeno. Verjemi, ob napetih športnih tekmah in obveznem vrčku piva, bodo/boste svojo porcijo zdravega prigrizka z veseljem zmazali tudi moški 😉

Dodaj odgovor