Kostanjeve palačinke s kokosovim jogurtom, medom in pomarančo

13. februar je svetovni dan palačink! Še en razlog več, da si jih privoščiš! Sladke ali slane, z različnimi nadevi, iz različnih vrst moke. Sama najraje uporabljam pirino in ajdovo moko, običajno moko pa odlično nadomestijo tudi zmeti ovseni kosmiči. V zbirki mojih receptov lahko najdeš različne kombinacije sestavin, iz katerih palačinke najraje pripravljam. Pobrskaj in morda najdeš kakšno inspiracijo tudi zase.

Navadno so moje palačinke malce debelejše, nekoliko bolj puhaste, ameriške. Takšne imam najraje. Večinoma so brezglutenske, zaradi polnovrednih in raznolikih mok pa vselej zelo hranljive in seveda tudi zdrave.

Kadar pripravljam slane palačinke, naredim tanjše, da jih lahko napolnim z različno zelenjavo, gobicami, kakšno kašo, piščančjim mesom, avokadom in drugimi okusnimi rečmi, jih čvrsto zvijem in navadno pojem za večerjo.

A tokratno objavo posvečam sladkim tankim palačinkam. Še pred receptom pa…

…nekaj malega o kostanju…

Kostanj imam zelo zelo rada. Ko je sezona zanj, ga vsak dan skuham velik lonec in nato jem še toplega. Ne morem se mu upreti, zato ga navadno pojem toliko, kolikor ga gre v družinsko skledo za solato. Nekatere po večjih količinah kostanja sicer boli želodec, mene na srečo ne. Prav tako obožujem vonj pečenega kostanja na ljubljanskih ulicah. Kostanj je zagotovo eden izmed razlogov da jeseni Ljubljano obiščem pogosteje, v našem mestecu ga namreč na prostem ne pečejo. Iz kostanja sem doma že pripravljala različne sladice, čeprav jih izpod rok izkušenih slaščičarjev pravzaprav še nikoli nisem poskusila. In vedno znova sem bila presenečena, kako se kostnaj odlično obnese v sladkih jedeh, sploh v kombinaciji s čokolado. In tudi po koncu sezone si kostaj večkrat privoščim. Kuhanega in olupljenega ponuja že mnogo trgovin, čeprav osebno prisegam le na dve znamki z mehkim in okusnim italijanskim kuhanim kostanjem, brez drugih dodatkov. Vrečka mehkega kostanja je odličen vmesni prigrizek, nasiten, zdrav in hranljiv. Ker ja, kostanj je zelo zdrav.

Bogat je z vlakninami, ki poskrbijo za dobro prebavo in preprečujejo napade lakote. Zaradi visoke vrednosti vitamina C uspešno krepi imunski sistem, ter tako ščiti pred nadležnimi virusi, ki povzročajo prehladna obolenja. Vsebuje velike količine vitaminov skupine B, pomembnih za močne lase in nohte, stabilen živčni sistem in obilico energije. Prav tako je bogat s kalijem, ki poskrbi za mirnejše delovanje živcev, z bakrom, magnezijem, kalcijem, cinkom, vitaminom A ter z aminokislinami in antioksidanti, ki preprečujejo širjenje prostih radikalov v telesu in prezgodnje staranje telesa. Čeprav ima izmed vseh oreščkov najmanj maščobe, pa je vseeno odličen vir esencisalnih maščobnih kislin.

Prejšnji teden pa sem prvič kupila kostanjevo moko in ker sem lansko letu v Londonu jedla zeloooo okusne in zelo sladke kostanjeve palačinke (recept za točno takšne pa včeraj našla še na spletu), je bila odločitev povsem enostavna. Tokrat bodo na vrsti kostanjeve in točno po tistem receptu. Pa še matcha latte sem si naredila, ker sem to vroče mleko s posebnim prahom zelenega čaja pila prvič ravno v Londonu, v tej isti restavraciji 🙂

Kostanjeva moka je tako kot tudi kostanj zelo hranljiva in okusna, pa še glutena ne vsebuje. Z njo si torej lahko popestrijo jedilnik tudi vsi, ki se mu izogibajo. Čeprav je na tržišču kostanjeva moka že dolgo prisotna, jo vseeno ni tako zelo lahko dobiti. V Kalčku jo imajo, seveda ekološko, kar je zagotovo še dodaten plus. Zakaj torej tokrat ne bi poskusil(a) kostanjevih palačink? Verjemi, zelo okusne so, pa še tako lepo dišijo ko se pečejo 🙂

Recept torej ni moj, ampak narejen po točnih navodilih lastnic restavracije Hemsley+Hemsley, ki se nahaja v eni največjih trgovin na Oxford streetu v Londonu. Kostanjeve palačinke so polnjene z gostim kokosovim jogurtom, za svežino so dodani krhlji pomaranče, vse skupaj pa je prelito s sladkim medom. Prava energijska bomba, zagotovo, a vseeno zelo zdrava in tudi zato vredna greha.

Kokosov jogurt lahko dokaj enostavno narediš sam(a) ali pa ubereš enostavnejšo pot in lonček kupiš. Pazi le, da ne bo vseboval preveč dodatkov in da bo glavna sestavina seveda kokosovo meso. Kalček na primer ponuja kokosov jogurt Happy Coco. Meni je všeč. Servirala sem ga v prikupnih keramičnih skledicah iz trgovine 1001 dar. Ravno prav velike so za lonček kremastega jogurta, hkrati pa zelo uporabne tudi za različne večerne prigrizke, brez katerih pri meni sploh več ne gre 😉 Set štirih (dveh belih in dveh modrih) posodic znamke Mashon Cash, z nevsiljivim reliefnim vzorcem , prihaja ravno iz Velike Britanije. Naključje? Morda pa res 🙂

Za 1 osebo oziroma za 3 palačinke…

Potrebuješ:

  • 40 g kostanjeve moke
  • 1 jajce
  • 85 ml vode
  • olje ali kokosovo maščobo za peko
  • 125 ml ali 1 lonček kokosovega jogurta
  • 1 JŽ kostanjevega medu (lahko tudi kateregakoli drugega)
  • 1 čž pomarančnega soka
  • krhlje ene pomaranče

 

Postopek:

Moko presej v skledo, na sredini naredi jamico, vanjo vbij jajce in med stalnim stepanjem počasi dolivaj vodo. Dobro premešaj, da se znebiš vseh grudic in pusti, da zmes počiva 15 minut.

Medtem kokosov jogurt zmešaj z žlico medu ter dodaj nekaj kapljic pomarančnega soka. Pomarančo olupi in razdeli na krhlje. Če imaš voljo jim odstrani še kožico in seveda peške, če jih ima.

Segrej ponev, jo premaži z maščobo, maso za palačinke še enkrat premešaj, nato pa v ponev prilij toliko zmesi, da je dno ravno prekrito. Palačinko obrni, ko se zgoraj že obarva in dobi pike, spodnja plast pa zlahka loči od ponve. Nadaljuj, da porabiš vso zmes, iz katere bi moral(a) dobiti 3 palačinke standardne velikosti.

Pečene palačinke obloži s pomarančnimi krhlji in dodaj veliko žlico medenega kokosovega jogurta. Zavite palačinke prelij z medom in uživaj!

 

Kostanjeva moka pa nikakor ni le za sladice. Zgornji recept je nadvse uporaben tudi, kadar se odločiš za slano varijanto. Na primer: palačinke lahko napolniš s skuto, feta sirom ali mehkim kozjim sirom, dodaš nariban korenček, kuhano in ohlajeno rdečo peso in svežo mlado špinačo. Jeseni pa jih na primer ponudiš z na hitro prepraženimi gobicami (na primer lisičkami ali jurčki). 

2 comments

Dodaj odgovor