Priznam. Sem čokolholik. In verjetno nisem edina, kajne? Je pa res, da so mi veliko bolj kot občutno presladke mlečne čokolade (v katerih je kakava včasih le za vzorec) všeč intenzivnejši okusi temnih čokoladnih tablic, v katerih mora biti vsaj 70 odstotkov kakava.
Čokolade sicer ne jem čisto vsak dan, zagotovo pa si jo privoščim vsaj nekajkrat tedensko. In takrat se je najem tudi za tiste dni, ko je na jedilniku ni 😉 In ko gre za sladice – no, tudi tukaj so čokoladne visoko na lestvici priljubljenosti. Sicer proti sladkim sadnim dobrotam nimam popolnoma nič (jabolčne pite in zavitki, sadni 100% sladoledi, bananina torta, itd. so super), a vendarle, čokolada je le čokolada 🙂
V novembru praznujem rojstni dan. Že lani sem si kar sama spekla torto – čokoladno, itak, ki je požela pohvale tudi tisih, ki prisegajo zgolj na klasične torte (‘bela moka, bel cuker torte’). Naredila sem jo iz pireja sladkega krompirja in ajdove moke, sladila pa s kokosovim sladkorjem. Recept zanjo, najdeš tukaj (klik). In čeprav me je imelo, da bi letos zadevo ponovila, seveda nisem mogla iz svoje kože in se odločila da zopet poskusim nekaj čisto novega. In to že dober teden prej (le zato, da bom naslednji vikend lahko spekla še kaj novega 😉 ).
Je pa za proslavljanje in sladkanje še en razlog. Pred kratkim me je namreč sestra razveselila z novico o zaroki, ki ji že čez nekaj mesecev sledi poroka. Ker tudi ona prisega predvsem na čokoladne sladice sem se odločila, da s koščkom tortice razveselim tudi njo (in njenega zaročenca. In sebe seveda 😉 ). Ravno danes namreč odhajam k njej na obisk, kjer bova ob kosilcu (in sladici seveda) čvekali predvsem o, ja, poroki. In vseh idejah, obleki, poročnem meniju in torti (sklepam, da bo čokoladna 😉 ) ter številnih pripravah, ki sodijo zraven. In ker si le mislim lahko, koliko stresa povzročajo priprave na tako pomemben življenjski dogodek, ji bom hkrati prinesla še eno prav posebno darilce – poročno beležnico.
Organizacija poroke res ni mačji kašelj. Zatakne se že pri tem, kje poroka sploh bo (in danes je prostor potrebno rezervirati že skoraj leto dni prej). Vsega ostalega, povezanega s tem dnevom, je ogromno. Idej res ni malo, a izbrati tiste prave, ki bodo poroko povezale v lepo in nepozabno celoto, no, to je malce (precej!) težje. Kje se bosta s fantom poročila, kakšno ‘temo’ poroke, barvne odtenke, cvetje in dekor bosta izbrala bo na koncu seveda njuna odločitev. Jaz lahko pomagam le s svojimi predlogi.
Jima bo pa Poročna beležnica te dni zagotovo prišla zelo prav. Gre za prav poseben planer, s pomočjo katerega bo načrtovanje poroke zagotovo veliko lažje. Beležnica vsebuje prostor za zapiske vseh pomembnih detajlov, ki jih ne smeš pozabiti vključiti v pripravo na ta dan, pa se na nekatere morda sam(a) niti ne bi spomnil(a). Fino je namreč imeti vse ideje in podatke zbrane na enem samem mestu. Ljubek zveščič je ustvarila simpatična slovenska oblikovalka in z njo olajšala delo že mariskaterima bodočima mladoporočencema. Beležnica se mi zdi super darilce za mlad par, hkrati pa lep spomin na pripravo zanju verjetno najpomembnejšega dneva v življenju.
Tako kot lanska novembrska je tudi letošnja čokoladna torta povsem brez glutena. In ne le to, brez katerekoli žitne moke je. Osnovni sestavini sta kvinoja (kuhana kvinoja in ne moka) ter mleti mandlji.
Ker pa gre vendarle za sladico, je v njej (poleg kakava seveda) precej sladkorja. Nisem uporabila kristalnega, čeprav ga, če želiš, brez problema lahko v celoti zamenjaš za mojo alternativo – brezov sladkor. Je enako sladek kot kristalni, a manj kaloričen in veliko bolj zdrav. Njegova posebnost je tudi v tem, da za razliko od običanega ‘cukra’ ne škodi zobem, temveč ravno nasprotno. Brezov sladkor, znan tudi pod imenom xylitol, je ključna sestavina zdravih zvečilnih gumijev, ki pomagajo ohranjati sklenino. Zanimivo, ni kaj 🙂 Poleg tega, da preprečuje karies, skrbi za dobre črevesne bakterije, spodbuja tvorbo naravnega kolagena (ki je ključ do čvrste kože, lepih las in zdravih nohtov) in ne dviguje krvnega sladkorja tako kot to počne običajen sladkor. Brezov sladkor sem delno kombinirala še s kokosovim (cca. 3/4 brezovega in 1/4 kokosovega), sem pa mleti brezov sladkor (na voljo sta kristalni in mleti brezov sladkor) uporabila tudi pri pripravi kreme, s katero sem biskvit premazala. Brezov in kokosov sladkor sem kupila v Kalčku, pa tudi tisto pravo burbonsko vaniljo v prahu ter ekološke mlete mandlje oziroma t.i. mandljevo moko. Jah, v tem letnem času se pač veliko peče 😉
Premer torte je 24 cm. Za 8 večjih ali 12 manjših kosov.
Sestavine:
Za biskvit:
- cca. 75g surove kvinoje (oziroma vsaj 350 g kuhane)
- 4 jajca
- 75-80 ml riževega napitka
- ščep vanilije v prahu
- 100 ml stopljenega, a ne vročega masla
- 75 ml stopljenega, a ne vrčega kokosovega olja
- 300 g sladkorja*
- 0,5 čž vinskega kamna
- 100 g mandljeve moke
- 75 g presnega kakava v prahu
- 1,5 čž pecilnega praška
- 0,5 čž sode bikarbone
- 0,5 čž soli
Za premaz: (količine so okvirne, sproti preizkušaj in prilagajaj okusu)
- 25 g presnega kakava v prahu
- 25 g mletega sladkorja*
- 20 ml javorjevega sirupa
- 15 ml stopljenega, a ne vročega masla
- 15 ml stopljenega a ne vročega kokosovega olja
- ščep vanilije
- ščepec soli
Za okras:
- mandljevi lističi ali grobo sesekljani blanširani mandlji
*glede izbire sladkorja preberi tekst pred receptom
Postopek:
Kvinojo dobro speri in skuhaj po navodilu. Ko je kuhana odlij odvečno vodo, lonec pa pokrij, da kvinoja počije in dodatno nabrekne. Ohladi jo.
Pečico ogrej na 175 stopinj Celzija. Okrogel pekač (po možnosti s snemljivim robom), premaži z maslom in obloži s peki papirjem.
Kvinojo razrahljaj z vilico, odmeri pravo količino ter jo skupaj z rumenjaki, stopljenim maslom in kokosovim oljem, rastlinskim mlekom in vanilijo zmiksaj v gladko kremo.
V večji posodi zmešaj presajen kakav, pecilni prašek, sodo, sol in sladkor. Nato ročno vmešaj kvinojino kremo. Na koncu dodaj še presajeno mandljevo moko in vse skupaj dobro premešaj.
Beljake z električnim mešalnikom stepi. Nekje na sredini dodaj vinski kamen in nadaljuj dokler sneg, ko skledo obrneš na glavo, ne spolzi več iz nje. S plastično spatulo (ali kuhalnico) ga nežno vmešaj v testo in z njim napolni tortni model.
Čokoladno torto peci približno 40 minut oziroma dokler noževa konica, ko jo zapičiš v sredino torte, ne ostane čista. Pečen biskvit nekaj časa ohlajaj v tortnem modelu, nato ga preloži na rešetko, kjer se bo do konca ohladil.
Medtem lahko pripraviš kremo. Preprosto zmešaš vse zgoraj naštete sestavine in kremo sproti preizkušaš. Če se ti zdi presladka, dodaš še malo kakava, v nasprotnem primeru pa javorjev sirup. Če je krema preredka, jo lahko zgostiš s sladkorjem v prahu ali kakavom (odvisno od okusa), če je pregosta, dodaš še kakšno kapljico stopljene maščobe.
Torto premaži z malce riževega napitka, nato pa s pripravljeno kremo. To takoj posuj z nasekljanimi mandlji, preden torto razrežeš pa počakaj, da se krema strdi.
Nekaj nasvetov. Tokrat sem takšno torto delala prvič. Če (in ko) jo bom ponovila, bi poskusila nekaj zadevic spremeniti. Če želiš, lahko to storiš tudi ti (že takoj) ali pa slediš zgoraj zapisanim količinam… Naslednjič bom: uporabila več kvinoje in manj mandljeve moke ter podvojila količino premaza. Torto bom prerezala na pol ter še spodnji biskvit navlažila, premazala s polovico premaza in nato pokrila ter postopek ponovila.
Sočna, mehka, dišeča, naravnost odlična! Malo sem sicer morala prirediti recept glede na založenost moje špajze in hladilnika, vseeno je bil rezultat za 5+!
O, super Selena! Meni še boljša čokoladna torta, pa je tale: http://www.cookeatandsmile.com/2016/11/21/veganska-cokoladna-torta-brez-glutena-brez-laktoze/ 😉