Zelena granola

Ali zaradi barve kar Green-ola 😉 Ja, po dolgem času sem se jo zopet lotila. Kosmiče sicer jem približno enkrat na teden oz. vsaj na deset dni. Navadno jih kar skuham (najraje v riževem mleku), skupaj z začimbami (na primer s cimetom, pozimi dodam malce ingverja, včasih si privoščim še ščep prave vanilije v prahu ali eksotičnega kardamoma) in nato dodam še vse obvezne sestavine, s katerimi sicer pustim kosmičem vdahnem povsem novo življenje 😉

To je seveda sadje – sveže in suho. Še najboljša je banana, poleti v kombinaciji s svežim jagodičevjem (maline, borovnice, robide – mmmm), pozimi pa skupaj s suhimi brusnicami, figami ali pač katerimkoli drugim suhim sadjem. Pozimi h kosmičem pogosto vmešam zgolj jabolčno čežano ter potresem z nekaj suhimi brusnicami – poceni in zelo okusno!

Če sadja nimam ravno veliko, si pomagam z medom ali javorjevim sirupom. Obvezen dodatek so seveda še hrustljavi oreščki, ki jih potresem čisto na koncu, ko si je skleda kosmičev že pripravljen (mimogrede) tudi koščki temne čokolade se na vrhu prav lepo prilegajo 😉

Seveda si vse skupaj lahko olajšaš, si sadje narežeš, kosmiče pa preprosto zvečer namočiš. Zjutraj dodaš sadje in oreščke in vojla, zdrav zajtrk je ‘ready to go’! 🙂

Granola, no granola pa je nekaj, za kar sicer ne potrebuješ veliko časa, se moraš pa za pripravo vseeno vzeti malce več časa, najbolje že dan pred hrustljavim zajtrkom. Ker ja, granola je hrustljava različica kombinacije kosmičev in sadja – pa naj bo z dodatkom kakava, kokosa, oreščkov… ali tako kot danes v receptu, ki te čaka spodaj – z zelenim čajem, tahinijem in napihnjenci. Prednost granole je seveda ta – da jo lahko narediš veliko, ohlajeno shraniš v steklene kozarce s pokrovom in v njej uživaš dalj časa (sploh če jo hraniš v hladilniku). Zjutraj poleg granole pograbiš še lonček jogurta, morda še kos svežega sadja in vse je pripravljeno za službeno/šolsko malico. Aja, granolo pa lahko seveda grizljaš kar tako – povsem samo, kot vmesni prigrizek in okusno alternativo manj zdravim kupljenim energijskim tablicam.

A, napihnjenci kajne? Ja, saj veš, to so tista mala napihnjena zrna žit, ki jih dandanes prodajajo že skorajda povsod. Sprva se je dobilo le riževe napihnjence (ki so, mimogrede, osnovna sestavina riževih ploščic ali dobre stare bali čokolade 😉 ), danes pa ‘napihujejo’ že vse mogoče. Sama sem si jih pred mesecem kupila prvič in sicer amarantove. To je tisto čisto drobno žito, ki je podobno kvinoji (le da je še nekoliko manjše). Je zelo zdravo, vsebuje vse potrebne aminokisline in nasploh velja za neke vrste super živilo. A kaj, ko mi njegov okus sam po sebi ni všeč, zato sem poskusila še z napihnjenci. Zaenkrat samih še ne jem, jih pa potresem po kakšnih drugih jedeh. Čez nekaj dni sem si nato kupila še napihnjeno proso – proso imam namreč zelo rada, napihljivčki pa so tako luštkane okrogle oblike, kot mali razdrobljeni stiroporčki. In ker so bili v eni izmed trgovin ravno kupončki s s popustom, sem priložnost izkoristila in si kupila tudi te.

No, in da bo zaloga nekaj časa držala, sem si zadnjič v Kalčku kupila še napihnjen riž – ta ti je verjetno še najbolj poznan, a v ekološki trgovini (mimogrede v BTC-ju imajo novo, veliko večjo in bolj pregledno poslovalnico) izbrala polnozrnatega. Poleg tega sem se v Kalčku založila še z ovsenimi kosmiči, sladkimi dateljni, gojikami (goji jagode naj bi bile tudi sploh in oh super krasne in zdrave, jaz sem jih vzela zato, ker prihaja obdobje z manj svežega sadja, suhega pa sicer obožujem, a sem si želela še nekaj drugega kot le brusnice, fige in seveda rozine), v košarico sem dodala še tahini (kozarček sezamove paste, ki ga zadnja leta izprazim neverjetno hitro), tisto, res pravo burbonsko mleto vanilijo ter javorjev sirup. Joj, ko pridem tja, bi imela kar vse 😉 No, iz vseh tokrat nakupljenih sestavin (ob pomoči še nekaj drugih) sem pripravila zeleno granolo, neverjetno okusno ter s hranljivimi sestavinami napolnjeno poslastico za lepša jutra.

Verjetno te tudi zanima zakaj zelena granola, kajne? Zelena je zaradi ddatka matcha čaja v prahu – najkvalitetnejšega zelenega čaja, nabitega z antioksidanti in drugimi pomembnimi hranljivimi zadevicami. Poleg tega bo dodatek čaja pripomogel k večji budnosti, zbranosti in energiji. To pa je pravzaprav tisto, kar navsezgodaj zjutraj vsi najbolj potrebujemo.

Granola je prava hranilna bomba kvalitetnih sestavin. Tokrat oreščkov ne vsebuje in to namenoma, saj je vse več ljudi alergičnih nanje. Zato sem namenoma pripravila kosmiče le z dodatkom semen, sončničnih ter mojih najljubših, bučnih.

Potrebuješ:

  • 100 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
  • 50 g bučnih semen
  • 25 g sončničnih semen
  • 20 g napihnjevcev (po izbiri – moja kombinacija: amarant, proso in polnozrnat riž)
  • 35 g nasekljanega suhega sadja (po izbiri – moja kombinacija: brusnice, dateljni in goji jagode)
  • ščepec soli
  • 0,5 JŽ matcha čaja v prahu
  • 50 ml javorjevega sirupa
  • 65 ml tahinija
  • 1 JŽ (cca 10 g ) stopljenega kokosovega olja
  • 0,5 čž prave burbonske vanilije v prahu

Postopek:

Pečico ogreješ na 150 – 160 stopinj Celzija. Na peki papir natreseš kosmiče ter bučna in sončnična semena ter vse skupaj pečeš približno 15 minut, dokler se kosmiči rahlo ne obarvajo, semena pa postanejo nekoliko hrustljava. Vmes tu pa tam premešaš. Ohladiš in postaviš na stran.

V kozici na nizki temperaturi stopiš kokosovo olje, dodaš tahini, javorjev sirup in vanilijo. Mešaš in ko se vse lepo združi in razstopi, odstaviš.

V skledi zmešaš kosmiče in semena, dodaš napinjence, ščep soli ter zeleni čaj. Čez mešanico preliješ mokre sestavine in vse skupaj dobro premešaš.

Z zmesjo napolniš pekaček, velikosti cca. 16,5  x 16,5 cm, ki si ga obložil(a) s peki papirjem. Čez mešanico položiš še en kos peki papirja in z dlanjo (ali dnom posode, kozarca) zmes močno pritisneš ob podlago papirja. Vrhnji papir odstraniš. Zmes dobro ohladiš.*

Medtem pečico ogreješ na 125 stopinj, nato pa v njej približno 15-20 minut pečeš granolo. Ko se ta ohladi, jo nadrobiš na poljubno veliko koščke ** in ohlajeno hraniš v steklenem kozarcu.

*ideja: če ti granole v takšni obliki niso všeč, si lahko po istem receptu pripraviš nekoliko mehkejšo različico energijskih tablic. S sestavinami napolnjen pekač za nekaj ur postavi v haldilnik, nato pa strjeno zmes nareži na poljubno velike pravokotne ploščice. Vsako posebej zavij v folijo, da se ne sprimejo. Hrani v hladilniku.

**meni je všeč da je nekaj precej velikih, zato sem granolo tokrat pekla v pekačku, saj sem tako lahko ustvarila debelo plast

Še dva recepta za granolo pa najdeš tukaj in tukaj.

Dodaj odgovor