Včasih sem dokaj pogosto pripraljala slane pite. Z veseljem sem preizkušala nove ideje tako za skorjico kot za nadev. Kar nekaj receptov se je znašlo tudi na tej strani (kar pobrskaj)- nekatere bi z velikim veseljem ponovila, a jaz sem pač takšna, da vedno, ko imam na voljo domačo kuhinjo raje poskusim kaj novega.
Tako sem danes pripravila pito, v kateri sem združila poznopoletno zelenjavo. Pesa in špinača sta iz domačega vrta, bučo sem kupila. Njihova sezona se je ravno začela in čeprav vem, da bodo na voljo še celo zimo, ko drugih svežih vrtnin ne bo, se ji vseeno nisem mogla upreti. Na vrhu pite sem dodala še nekaj češnjevih paradižnikov. Ti so sicer na voljo celo poletje, a pri nas doma se rdeče obarvajo šele nekje na sredini meseca avgusta in čas je, da jih začnem pridno uporabljati.
Testo je pripravljeno skoraj iz ene same sestavine. Čičirikine moke. Ta je brezglutenska in zato je končni rezultat rahlo drobljiva skorjica, ki pa me osebno prav nič ne moti – še več – všeč mi je. Res je takšna pita le za domač obrok in ni tako lahko prenosljiva (na primer kot malica za službo ali piknik v naravi) kot nekatere druge, a nič zato. Sprva sem sicer mislila, da jo bom polovico resda prihranila za naslednji dan (običajno so mi mrzli slani kiši še skorajda ljubši) in jo odnesla s seboj v službo, a se ji nisem mogla upreti. Pojedla sem celo. Sama. Kljub temu, da je dovolj velika, da se ob skledi solate najesta dva. Jutri bom pač malicala nekaj drugega 😉
Kljub temu da je čičerikina moka nekoliko bolj drobljiva (kar je logično, saj nima glutena – lepka , ki bi testo zlepilo skupaj in poskrbelo za kompaktno podlago), ima še dve veliki prednosti. Polna je beljakovin – kako tudi ne, saj gre pravzaprav za zmleto stročnico in je izjemno okusna. Vsekakor bolj kot katerakoli druga moka. Z nekoliko težjo zelenjavo (kot sta pesa in buča) se zaradi vsebnosti beljakovin in rahlo oreščkastega okusa odlično poda.
Slane pite ali kišeji (tuje quiche), so v zadnjem času zelo popularne. In to z razlogom – lahko jih pripraviš na 1001 način. Izbereš poljubno testo (iz poljubne vrste moke) in pito napolniš z vsem, kar imaš najraje. To je lahko meso, losos ali tune ali le veliko okusne zelenjave. Običajno je nadev zapečen z jajci in sirom (ali skuto, smetano..), lahko pa narediš tudi povsem vegansko različico. Moja današnja je že takšna, pa čeprav daleč od tega da ne bi jedla jajc ali sira – oboje imam namreč zelo rada, le da pri izbiri mlečnih izdelkov bolj kot na kravje prisegam na kozje.
Za koliko oseb je recept? Hm, čisto odvisno. Menda naj bi bile količine v takšnem pekaču primerne za 4-6 ljudi, a to se mi zdi malce veliko, razen če vsak dobi le en majhen košček 😉 Kot sem že omenila, se mi bolj primerno zdi, da bi pita ob skledi solate ali kremne juhe zadoščala za 2, če pa si vsaj približno dober jedec, jo lahko zmažeš tudi sam(a). Pa še to – če ti ostane, nič hudega, skoraj vse vrste slanih pit so enako dobre tudi hladne.
Sestavine:
Za testo…
- 185 g čičirikine moke
- cca. 75 ml olivnega olja
- suha zelišča (kot so timijan, origano, rožmarin, bazilika…)
- 1 čž soli
Za nadev…
- 2 srednji veliki pesi
- cca. 350 g buče
- sol
- ščepec mletega čilija ali kajenskega popra
- večja pest sveže špinače
- manjši strok česna
- nekaj češnjevih paradižnikov
+ solni cvet (ali groba morska sol), sveže mlet črni poper ter listi sveže bazilike
Postopek:
Pesi operi, premaži z oljem in z aluminijasto folijo pokriti peci v pečici na 175 stopinjah dokler se ne zmehčata. Bučo nareži na manjše kocke in sopari, dokler se ne zmehčata.
Za testo v mikserju zmiksaj moko s soljo in zelišči. Počasi in postopoma dolivaj olje in počakaj, da se iz testa naredi kepa.
Testo bodisi razvaljaj na pomokani površini (najlažje med dvema peki papirjema) ali pa preloži direktno v pomaščen pekač s snemljivim dnom. Po potrebi dodajaj moko – testo zna biti precej pacljivo. Testo enakomerno razporedi po pekaču (pomagaj si s pritiskom prstov, še lažje je, da čez testo postaviš kos peki papirja, nato pa testo poravnaš s pomočjo manjšega predmeta-kozarca, hrbtne strani žlice…). Ko je testo oblikovano, ga z vilico prešpikaj, prekrij s peki papirjem (del papirja lahko gleda čez robove pite, da se ti ne bodo preveč zapekli), dno pite obteži s suhimi stročnicami in slepo pecipeci približno 15 minut pri 175 stopinjah. Ohladi.
Pečeno peso olupi in nareži na rezine, bučo pa pretlači v pire (zdaj je tudi čas, da lupino odstraniš) ter ji dodaj sol ter čili ali kajenski poper. Na ponvi na hitro poduši špinačo, skupaj z nasekljanim strokom česna.
Na testo naloži rezine pese, dodaj dušene (po potrebi odcejene) špinačne liste, nato pa čez vse skupaj previdno premaži še bučni pire. Češnjevčke razporedi po piti tako, da jih malce potisneš v bučni pire.
Pito peci še približno 20 minut oz. dokler se lepo ne zapeče. Pečeno in rahlo ohlajeno potresi z grobo morsko soljo in sveže mletim črnim poprom ter okrasi s svežimi listi bazilike.