V pistaciji panirano piščančje meso

V zadnjem času vse bolj ugotavljam, kako dober, okusen in sočen je kuhan piščanec. Sploh v raznih enolončnicah, bogatih s svežo poletno zelenjavo in mladim krompirčkom ali pa v zdravi in kremasti avokadovi solati, odlični tako topli kot hladni (klik).

Vseeno pa meso večkrat kot kuham, pečem. Piščančje meso mi je všeč predvsem zato, ker je tako nežnega in neizrazitega okusa in se tako pri pripravi vsakič znova lahko odločim za drugačno kombinacijo začimb in zelišč ter okusov, ki mu jih dodajam. Odlična je na primer kombinacija sveže ingverjeve korenine z malce česna in svežega timijana ali origana. Pa tista z rožmarinom, maslom in sveže mletim črnim poprom.

In če piščanca bodisi kuham, dušim ali pa narežem na manjše trakove in na hitro popečem ga kot takšnega dodam skledi hrustljave zelene solate, pa ‘pohanega’ jem le redko.

Res je, da se, če se le da, izogibam beli moki, vendar razlog zagotovo ni le ta. Panirala bi ga lahko v kakšni drugi moki ali na primer grobo mletih kosmičih. Na pohančke se preprosto ne spomnim. Škoda, ker je tako pripravljeno meso pravzaprav zelo okusno (če pri pripravi seveda ne uporabiš celega litra olja najslabše kakovosti). Panirano meso je znotraj mehko, zunaj pa ga obdaja hrustljav plašček. In po dolgem času sem se tudi sama lotila. In tako naredila nekaj ‘pohančka’ po moje 😉

Paniranje je v tem receptu  seveda veliko bolj zdravo od tistega, ki si ga vajen(a). Osnova sta seveda jajce in moka, v mojem primeru je belo zamenjala pirina. Pa drobtine? So, vendar ne krušne. Moje ‘drobtinice’ so pripravljene iz mešanice oreškov, semen in začimb s kančkom kokosa. Tako pripravljen ‘miks’ ponekod imenjujo dukkah. Nekaj let nazaj sem naredila prvega in sicer s pomočjo pečenega kostanja za posip na gosti kremni cvetačni juhi (klik).

Dukkah lahko pripraviš na 101 način, kombinacij je neskončno, pravzaprav se lahko igraš in narediš miks po svoji želji. Ne le da praženi, začinjeni in zmiksani oreški omamno dišijo tudi zelo uporabni so! Dukkah lahko potreseš po juhah, pečenih ali vmešanih jajčkih, testeninah, skutnem namazu ali solatah. Lahko ga potreseš celo po kruhu, namazanem z maslom ali pa ponudiš kot aperativ. Kruh popečeš, narežeš na debele ozke paličice, pristaviš skledico s kvalitetnim olivnim oljem, drugo pa napolneš s tako pripravljenim potresom. Pa naj vsak pomaka svoje kuhke najprej v oljčku, nato v semenčkih. Odlično!

Tokrat sem dukkah (tokrat sem ga zmelala veliko bolj na fino kot pri zgoraj omenjeni juhi) pripravila s pistacijo in v njem panirala svojega piščančka. Seveda sem dodala še nekaj drugih sestavin (glej recept). Če ti katera izmed njih ni všeč, jo preprosto preskoči ali zamenjaj za kaj drugega. Poskušaj, igraj se. In ustvari miks po svojem okusu.

Za eno osebo…

Potrebuješ:

  • 2 piščančja fileja
  • 40 g pistacije (oluščene)
  • 20 g lešnikov
  • 1 JŽ sezama
  • 1 čž kumine
  • 1 čž kokosa
  • sol in poper
  • 1 jajce
  • nekaj žlic pirine moke

Postopek:

Za t.i. ‘dukkah’ na suhi ponvi rahlo prepraži pisatacije in lešnike. Lešnikom med praženjem odstopi kožica, zato jo odstrani. Oreščke stresi v mikserček in na ponvi prepraži še kumino, sezam in kokos. Nato vse skupaj do finega zmiksaj, pretresi v skodelico ter vmešaj nekaj popra in soli. Količina soli je odvisna od okusa ter seveda od pistacije.*

Pripravi tri krožnike. V prvega daj razžvrkljano jajce, v drugega moko s ščepcem soli in v tretjega del posipa**.

Piščančje fileje razreži na primerno debelino (nekje 0,5 cm) in jih povaljaj najprej v moki, nato v jajcu in nazadnje v pistacijevem posipu. Po potrebi si vmes umivaj (in briši) roke, saj bo paniranje tako lepše in manj ‘pacljivo’, meso pa lepše in okusnejše. Posip pa s prsti kar na debelo utri v meso, da bo dobil čim debelejši in okusnejši ‘plašček’ 😉

Piščančje fileje položi na pekač, obložen s peki papirjem in v predhodno ogreti pečici peci dobrih 20 minut na 185 stopinj Celzija, oziroma toliko časa, da meso ni pečeno, a hkrati ostane še sočno.

 

*Če je ta že pražena in slana, z njo ne pretiravaj, V tem primeru pa ti prav tako ni potrebno pistacije še dodatno pražiti.

** Preostanek spravi za druge priložnosti, nekaj idej najdeš zgoraj.

Če mesa ne ješ, ne skrbi. Recept lahko uporabiš tudi za pripravo za paniranje primernega sira, ribjega fileja ali tofuja.

 

Save

Dodaj odgovor