Ohrovtovi burgerčki s kvinojo in kozjim sirom

Če tekom leta najraje pripravljam različne kaše z mesom, sirom ali le in zgolj z zelenjavo, se poleti, ko je časa malce več, z veseljem lotim različnih polpet. Zanje navadno izberem ravno katero izmed žitaric, ji dodam zelenjavo, jajce in sir ter oblikujem bodisi polpete ali pa nekakšne ‘vege’ burgerčke.

Burgerji so zadnja leta postali pravi hit. Še topli, skupaj s svežo zelenjavo v hrustljavi žemljici (ali le med rezinama rahlo popečenega kruha) so neke vrste sendvič, ki zlahka zadovolji marsikatere brbončice. Ne pa brbončic vseh ljudi…

Okusi so namreč različni. Ne le glede izbire mesa, stopnje začinjenosti ter prilog, ki so zaradi večje sočnosti navadno dodane kupljenim burgerjem, pač pa tudi zato, ker mnogi mesa pravzaprav niti ne jedo. Ali pa preprosto niso veliki ljubitelji živalskih izdelkov in si zato raje privoščijo alternativo.

Te v primeru burgerjev ni veliko. Še najbolj znani so lečini burgerji. Leča zaradi svojih lastnostih skupaj z žitaricami (s katerimi so burgerji kombinirani, pa naj bo to kakšna kaša ali zgolj moka, ki pa je, če ne drugače, že tako del kruha, s katerim so polpeti servirani) enkratno nadomestilo za meso. Tudi sama sem lečine burgerčke že delala, tako kot tudi različne druge, ki leče ne vsebujejo. Nekaj idej sem v zadnjih dveh letih že objavila in če te zanima priprava burgerjev oz. različnih polpet, ki le-te zlahka nadomestijo, pobrskaj za recepti. Naj namignem: bučkini, grahovi, cvetačni, lososovi ali konopljini polpet(k)i, burgerji iz rdeče pese,  slastni burgerji iz belega fižola, preprosti krompirjevi burgerji… Vsi ti in še kakšen več se najdejo ravno na tej strani 😉

Kot pa verjetno že veš, sem velika ljubiteljica kvinoje in jo resnično uporabljam ves čas – kot ‘rižoto’, zakuho, podlago za pico in pito, pri pripravi sladkih zajtrkov, palačink, piškotov in drugih sladic ter še na veliko drugih načinov. Kvinoja je res ena super zadevica, saj je nevtralnega okusa in zlahka sprejme številne okuse. Le fino jo moraš sprati preden jo skuhaš, saj sicer rada nekoliko zagreni.

Kvinoja je zagotovo tudi eno izmed superživil. Gre namreč za t.i. popolno živilo, saj vsebuje vse potrebne esencialne aminokisline, obilico beljakovin, vitaminov in mineralov. nič čudnega torej, da so jo že pred leti proglasili kot osnovno živilo Nasinih avstronavtov.

In ker imam kvinojo tako zelo rada, sem tokrat pripravila kvinojine burgerčke 🙂 Kombinirala sem jih s slastnim mehkim kozjim sirčkov ter kodrolistnatim ohrovtom – mojim novim velikim prijateljem 🙂

Listnati ohrovt ima sicer precej izrazit okus. Povsem surov ali pa dušen na način ‘špinače’ mi ni najbolj všeč, no edino če njegove okusa ne prekrijem z drugimi, bolj okusnimi zadevcami 😉 Zato pa ga toliko raje uporabljam kot lahek poletni zelenjavni čips. In kako zelo hrustljav je! Kaj naredim? Liste sperem in dobro osušim. Natrgam jih na manjše dele (tršo stredico pred tem izrežem in nasekljano uporabim v rižotah ali enolončnicah) ter prelijem z malce kokosovega olja. Maščobo nežno vmasiram med liste in ohrovt na nizki temepraturi spečem v pečici. Ne potrebuje dolgo, le toliko, da postane fino hrustlajv. Solim na koncu. Seveda pa ohrovtu okus lahko dodaš že prej – uporabi sol, poper, mleto rdečo papriko, mešanico kari začimb, kumino, sojino omako, sezamova semena… karkoli. Igraj se in preizkušaj različne okuse svojega novega poletnega prigrizka.

Ali pa… ohrovt uporabi kot del burgerjevev za recept, ki sledi…

Iz sestavin sem pripravila 6 burgerjev. Tri malo manjše (zato da so šli med moje kruhke) ter 3 malce večje.

Priprava sledi, nekaj nasvetov za še boljši okus pa najdeš po zapisanem receptu, tako da ti priporočam da tokrat prebereš celotno objavo (ne le del z receptom ;)).

Potrebuješ:

  • 100 g kvinoje
  • 50 g kodrolistnatega ohrovta
  • steblo mlade čebulice
  • strok česna
  • 100 g mehkega kozjega sira
  • eno jajce
  • 50 g ovsene moke (zmletih ovsenih kosmičev)*
  • sol
  • sveže mlet črni poper

*po potrebi brezglutenskih

Postopek:

Kvinojo skuhaš po navodilih. Ohrovtu odtraniš srednji, trši del, liste spereš, osušiš ter drobno nasekljaš. Nasekljaš tudi mlado čebulico in strok česna.

Ohlajeni kvinoji primešaš ohrovt čebulo in česen, dodaš razžvrkljano jajc ter ovseno moko (oziroma fino zmiksane ovsene kosmiče) ter zmešaš. Dodaš še nadrobljen sir, soliš, popraš in vse skupaj še enkrat premešaš. Pustiš, da masa počiva približno 15.20 minut.

Oblikuješ poljubno velike burgerje. Med dlanmi zmes dobro stisneš, da preprečiš kasnejše razpadanje. Po želji pred peko burgerje v hadilniku dobro ohladiš, ni pa nujno.

Na segreti ponvi jih na kokosovem olju spečeš iz obeh strani. Ne potrebujejo dolgo časa, zgolj nekaj minut, seveda pa je odvisno od velikosti, debeline in seveda okusa.

Serviranje: po želji. Lahko so del priloge ali pa del poljubno sestavljenega vegi burgerja. Sama sem rezine kruha namazala z malce olivnega olja, rezino obložila s svežimi kumaricami in listi peteršilja, čez polpet pa dodala nekaj rezin kremastega avokada in sveže lističe timijana.

Želiš še boljše, bolj hrustljave burgerje?

Čeprav so burgerčki dobri tudi ohlajeni pa ti močno priporočam naslednje… Že ohlajene burgerje, ki so ti morda ostali (sploh če si jih delal(a) le zase) položi na rešetko pečice, nanj pa polpetke. Peci jih v ogreti pečici, na 200 stopinjah, še kakšnih 15 minut. Ne le, da se bodo burgerji ogreli, dobili bodo okusno skorjico, v notranjosti pa še vedno ostali mehki in kremasti.

Meni osebno so bili ‘ostanki’ (torej tisti trije, nekoliko večji burgerji, ki jih nisem pojedla v žemlji, ampak naslednji dan ob skledi tople riževeve solate), še veliko bolj okusni. Tako zrna kvinoje kot ohrovt, ki obdajata polpet, z dodatno peko postaneta fino hrustljavi. Toplo priporočam!

 

Save

Dodaj odgovor