Nikoli se nisem poglabljala kaj točno je brunch. Je to nadomestek zajtrka in hkrati kosilo? Ali morda obrok za vmes, med zajtrkom in tistim pravim opoldanskim obrokom. Zdi se mi, da navadno strežejo dokaj ‘lahke’ brunche, torej mislim, da je tisto drugo bolj na mestu, čeprav gre v tujini verjetno res za jed, ki nadomesti oba obroka hkrati, torej zajtrk in večerjo. Kar je še najbolj primerno za tiste, ki radi res dolgo spijo 😉 Kakorkoli… sama se zbujam zgodaj (beri: zelooo zgodaj), torej je, vsaj zame, brunch zgolj lahek prigrizek pred kosilom. Saj veš, za takrat, ko ti po zajtrku že precej kruli po želodčku, za kosilo pa je vseeno še malo prezgodaj.
In ker sama nikakor in nikoli ne zdržim brez hrane (ne glede na to kako obilen zajtrk si pripravim), so prigrizki pred kosilom obvezni. Navadno precej enostavni (oreščki, na hitro obložen kruhek, zelenjavni sendvič…) Vsaj za nedeljske prigrizke pa se tu pa tam malce bolj potrudim. Sploh kadar sem pri volji za malce več eksperimentiranja 😉 In to je potem moje vrste brunch. Zato, da si potem lahko vzamem čas in v miru skuham nekaj bolj konkretnega. Nedeljskega.
Že nekaj časa sem se spogledovala z receptom za zanimive kroglice, narejene iz mletih sončničnih semen, špinače in sira. Sama sem recept malce spremenila. Namesto špinače sem uporabila listnati ohrovt, parmezan pa sem zamenjala za kozji sir. Tudi omakico sem prilagodila svojemu okusu. Morda sem nekoliko pretiravala s količino kurkume. Če ti njen okus ni blizu, jo vsekakor uporabi manj. V vsakem primeru pa tako kot pri vseh omakah velja – posksšaj, poskušaj, poskušaj… Vsak ima namreč svoje potrebe po soli, sladilu, kislosti. Pa tudi jogurti, čeprav navadni, se med seboj lahko precej razlikujejo v intenzivnosti okusa. In če je kurkuma nekaj česar resnično ne preneseš (kljub temu da je ena daleč najbolj zdravih začimb 😉 ), jo preprosto izpusti. Jogurt oplemeniti s kapljico limone, nekaj kapljicami olivnega olja, ščepcem soli in žličko suhega origana, če si za pikantno pa dodaj še malce kajenskega popra ali mlet suh čili. Ali pa namesto tega v jogurt nasekljaš na soncu sušene paradižnike. Njam!
Nad koglicami sem povsem navdušena. Tako fino hrustljave so, odlične vroče, tople ali hladne. Pa tudi uporabiš jih lahko na več načinov. Samostojne, takole s pomakico, so odličen dopoldanski ali popoldanski prigrizek lahko pa ti služijo tudi kot uvod v glavno jed. Z njimi lahko nadevaš slane zelenjavne palačinke ali pa jih dodaš testeninam, namesto mesnih kroglic. Tako kot sem jim sama lani dodala nekoliko podobne kroglice iz leče in gobic (klik), ki pa so sploh enkraten nadomestek mesa. Kroglice, ki so povsem brey moke, torej posledično tudi brez glutena, so odličen spremljevalec poletnim izletom v naravi – piknikom na bližnjem travniku, prigrizku na pohodih ali malico na obali.
Če ti bo okus mojih današnjih zelenih kroglic všeč, jih prihodnjič naredi malce več. Ohlajene so namreč tudi odličen spremljevalec večernem TV programu. Zase vem, da moram ob vsakem dobrem filmu (nadaljevanki ali šovu) obvezno zraven še nekaj grizljati 😉 Če pa ti okus ne bo blizu, ne obupaj, prihodnjič se poigraj in zamenjaj kakšno izmed sestavin in prepričana sem, da boš kmalu našel/našla svojo top kombinacijo. In čeprav sestavin morda zdi veliko, so vse precej osnovne, tako da večjega stroška za kroglice ni.
Za približno 14 kroglic…
Sestavine:
Za kroglice…
- 75 g mletih sončničnih semen
- špinača, blitve ali listnati ohrovt
- žlička nasekljane mlade čebulice
- 1 manjši drobno sesekljan česen
- jedilna žlica drobno sesekljane bazilike
- 15-20 g fino naribanega kozjega sira (lahko tudi ovčjega ali parmezana)
- 1 jajce
- žlica (cca. 10 g ) mehkega, a ne tekočega kokosovega olja (lahko tudi masla)
- pol čajne žličke suhega origana
- sol (po okusu, odvisno tudi od slanosti sira)
- sveže mlet črni poper
Za omako…
- lonček gostega jogurta (lahko je kozji, če je res gost, sicer je najbljši grški jogurt)
- pol čajne žličke mlete kurkume
- nekaj kapljic limone
- žlička medu (oz. po okusu)
- sol (po okusu)
- po želji še ščepec mletega ingverja
Postopek:
V slani vodi blanširaj izbrano zelenje – špinačo, blitvo ali listnati ohrovt… Nato vodo odlij, zelenje pa dobro stisni med dlanmi, da se znebiš vse odvečne vode. Potrebuješ za približno večjo pest tesno stisnjenega zelenja (ali nekje 50 gramov). Nato ga drobno nasekljaj.
Sončnična semena v mikserčku zmiksaj v fino moko, pretresi v skledo, dodaj nasekljano čebulico in česen, nariban sir, razžvrkljano jajce, maščobo, suh origano ter sol in poper. Dobro premešaj, dodaj nasekljano zelenjavo in baziliko še enkrat dobro premešaj.
Da se bodo kroglice lepše oblikovale, maso zanje lahko za kakšnih 20 minut postaviš v hladilnik, ni pa to nujno potrebno. Iz mase z rokami oblikuj v manjše kroglice – zmes prestisneš med prsti, nato pa s krožnimi gibi med dlanmi oblikuješ v kroglice. Te postavi na peki papir in jih vsaj za pol ur (lahko pa tudi za več ur) postavi v hladilnik.
Pečico ogrej na 185 stopinj Celzija. Na pekač položi peki papir s kroglicami (med njimi naj bo malo prostora, da se bodo lepo zapekle). Peci jih približno 15 minut, oziroma dokler spodaj ne dobijo lepe barve, nato jih obrni in peči še slabih 15 minut, oziroma toliko časa, da so lepo zapečene in dobijo lepo hrustljavo skorjico.
Med peko pripravi omako. Zanjo preprosto zmešaš vse sestavine in jo do serviranja postaviš na hladno.
Kroglice ponudi vroče, tople ali ohlajene, na nekaj hladne jogurtove omake, ki ji po želji dodaš še malce suhega origana, popra, lahko pa tudi ščepca čilija v prahu. Omako za pomakanje serviraj na strani, in vanjo po želji še dodatno pomakaj sončnične kroglice.
Nekaj idej glede prilagoditve pomake, osnovne zmesi in načinov uporabe kroglic pa je zapisanih v zgornjih uvodnih vrsticah.