Veliko jedi je takšnih, ki me vselej spravijo v dobro voljo. Ne glede na to kako slab dan imam je hrana vedno tista, ki me najbolj potolaži. Morda to ni ravno najboljše zdravilo, a vsekakor je. Zdravilo za mojo dušo in crkljanje za želodček. Dobra hrana, sploh tista, prijetno topla in omamno dišeča je kot objem odznotraj. In ravno to je tisto, kar v trenutkih slabosti in šibkosti (ne glede na situacijo v kateri sem zaradi njiju pristala) kar potrebujem.
Ena najpreprostejših takšnih jedi, ki mi v težkih dnevih (ki jih v mojem življenju na žalost nikakor ni malo) vedno uspejo narisati vsaj malce nasmeha na obraz je zagotovo kruh. Domač, še rahlo topel in dišeč kruh. Pogosto še dodatno popečen, nato pa premažem s humusom, obložen z avokadom in češnjevim paradižnikom ali kakšnim res okusnim sirčkom. Pogosto pa je dovolj že nekaj surovega masla (in nekaj hitre chia marmalede (klik)) ali pa zdrav čokoladni namaz iz tahinija (klik).
Kruh je res nepogrešljiv in verjetno ravno zato vedno išem in preizkušam nove in drugačne recepte zanj. In seveda zato, ker kruh že tako ali tako jem vsak dan in bi se vedno enega in istega verjetno kmalu naveličala. Zato kruh pogosto pečem. Kupujem ga ne, torej ga pravzaprav moram. Seveda so moji recepti zanj vselej tudi zdravi, tako da slabe vesti tudi ob večjih količinah zaužitega kruha, nikakor ni. Na blogu tako lahko najdeš kar nekaj zanimivih receptov za polnovredne kruhe. S kosmiči, semeni, kvinojo, ajdovo kašo… Da ti ne bo potrebno preveč iskati, ti čisto spodaj prilagam nekaj hitrih povezav.
A še preden z miško potuješ do konca strani, objavljam recept za novega. Za kruh, ki je popolnoma brez moke in zato tudi brez glutena. Njegova priprava je hitra in enostavna. Gre za zelo zdrav kruhek, ki je hkrati poln vlaknin in beljakovin. Narejen (in hkrati pečen) je v 45 minutah, ne potrebuje nobenega vzhajanja – tako da res ni izgovora, da za peko kruha pač nikoli ne moraš najti dovolj časa. Posebnost tega recepta so mandljeva moka, jajca (ki sicer niso tipična sestavina kruha) in rožmarin. tega sicer lahko nadometiš tudi s kakšnimi drugimi zelišči (na primer timijanom, origanom…) ali pa zelišča med seboj poljubno kombiniraš. Moj je pač ‘le’ rožmarinov.
Sem se pa malce uštela z izbiro pekača. Veliko bolje bi bilo če bi vzela malo manjši model (beri: krajši). Tako bi bil kruh višji in zato tudi lepši. Sicer me nizek kruh ne moti, si pač odrežem malce debelejše kose ali pa si jih privoščim več (in tako še dalj časa uživam v ljubem kruhku 😉 ), le fotografije višjih rezin bi bile nekoliko lepše. Na žalost je tako, da vsi jemo tudi z očmi, čeprav še kako drži, da ravno najboljše jedi navadno izgledajo kot nek ‘miš maš’ 😀
Zdaj pa k receptu…
Potrebuješ:
- 145 g mandljeve moke *
- 20 g kokosove moke **
- 20 g mletih lanenih semen
- 2 JŽ nasekljanega svežega rožmarina
- 15 g sode bikarbone
- ščep soli
- 5 jajc (če so zelo majhna lahko tudi 6)
- 60 g mehkega, a ne povsem tekočega kokosovega olja ***
- 1 JŽ jabolčnega kisa
* toplo priporočam Sukrinovo razmaščeno mandljvo moko (klik), ker je bolj rahla in primernejša za peko kot pa mleti, po vrhu pa še neoluščeni mandlji.
** uporabi kokosovo moko, ne drobno finih nastrgnaih kokosovih kosmičev. Lahko sicer poskusiš tudi s temi, če moke nimaš.
*** namesto kokosovega olja lahko v zmes dodaš tudi povsem običajno maslo ali pa ghee.
Postopek:
Pečico ogrej na 175 stopinj Cezija.
V skledi zmešaj mandljevo, kokosovo in laneno moko ter nasekljan rožmarin, sol in sodo bikarbono.
V drugi skledi stepi jajca, olje in kis, nato pa tekočo zmes prelij k suhim sestavinam in vse skupaj dobro premešaj.
Z maso napolni pekač za kruh, predhodno obložen s peki papirjem (v silikonskem bi šlo verjetno tudi brez njega).
Peci 25-30 minut oz. dokler kruh ni lepo zapečen in ko vanj zapičiš zobotrebec, ta ostane čist.
Kruh najprej nekaj časa ohlajaj v pekaču, nato ga prestavi na rešetko do konca ohladi.
Mandljev kruh hrani v dobro pokriti posodi (ali alu foliji) v hladilniku, lahko pa ga narežeš in zamrzneš.
Kruh je dober kar tako, brez vsega. Je prijetno mehek, sočen in se kar topi v ustiš. Še boljši je pramazan z maslom. Drugega sploh ne potrebuje. Seveda pa ga lahko obložiš z vsem, kar ti je tudi sicer najbolj všeč. Sama sem prvi košček poskusila samega, nekaj naslednjih pa še z odličnim kozjim sirčkom. Obožujem ga! In tako k mandljem kot k rožamrinu se resnično lepo poda.
Če si torej za malce ekperimentiranja in si želiš zdrav, brezglutenski in malce drugačen kruhek, le poskusi.
In zdaj.. Še nekaj obljubljenih povezav do malce drugačnih, a slastnih štruc 🙂
- Kruh iz ajdove kaše in chia semen (klik)
- Semenski kruh iz ajde, prosene kaše in ovsenih kosmičev (klik)
- Kruh s kosmiči, semeni in lešniki (klik)
- Rižev kruh z bučnicami in mandlji (klik)
- Najpreprostejši pirin kruh (klik)
- Kvinojin kruh (klik)
Čisto za konec pa še dva malce bolj sladka…