Čemažev namaz s sončničnimi semeni

Zelena je barva pomladi. Po dolgem času jo je zopet več na krožnikih, sploh takšne, v sveži, surovi obliki. Solate na vrtu sicer še ni, je pa zato naš bližnji gozdiček poln povsem brezplačne (in izredno hranljive) zelene hrane. Čemaža!

Zdi se mi, da je letos njegova sezona daljša kot navadno. Prve čemaževe lističe sem namreč nabrala že, uf, kar nekaj časa nazaj, z njim pa še vedno lahko popestrim marsikateri obrok. Ker ima precej izrazit okus, ga navadno uporabljam v manjših količinah. Po nekaj listkov – navadno kot pika na i različnim rižotam (iz riža, ajde, kvinoje, prosene kaše, ješprena…), testeninam ali s skuto obloženim kruhkom. Tokrat pa je ravno čemaž zvezda recepta. In njegov okus presenetljivo sploh ni tako močan, kot sem se potihoma bala da bo. Meni je prav prijeten. Če pa vseeno ne maraš njegovega nekoliko česnovega okusa, si recept enostavno lahko prilagodiš. Kako, izveš malce kasneje.

Današnji recept lahko uporabiš na več različnih načinov. Jaz sem ga sicer naredila kot namaz za krekerje, ki so osamljeno ležali v enem izmed kuhinjskih predalov. Načeloma jih jem s humusom, a tega žal nimam več na zalogi. Polnozrnata štručka, premazana s čemaževim namazom, po želji obložena s sirom in rezinami paradižnika je lahka in zdrava malica. Sicer pa recept lahko uporabiš tudi kot dodatek jedem, na primer kot pesto za testenine, z njim začiniš kuhan ali pečen mladi krompirček, ga premažeš na pečen ribji file ali dobro zapečen kos mesa. Žlička namaza (preverjeno!) odlično dopolnjuje slane palačinke in jajčne omlete.

V čem se namaz (ali pesto, po želji) razlikuje od običajnih? Po tem, da ne vsebuje oreškov. Kar je super, glede na to, da je recept primeren tudi za alergike na oreščke. Pinjol ali mandljev tokrat torej ne potrebuješ, potrebuješ pa večjo pest sončničnih semen. Verjetno je ravno njihov rahlo sladkast okus razlog, da čemažev namaz nima pretirano močnega okusa, še bolj kot sončnice pa izbira rastlinskega napitka, ki ga prav tako potrebuješ. Seveda lahko izbiraš med katerimkoli (da le ni sladkan, seveda), jaz sem se odločila za riževega, ker ga imam praktično ves čas na zalogi. Z naravno sladkim okusom prijetno oblaži sledi po divjem česnu (oz. čemažu).

Sestavine:

  • 100 g sončničnih semen
  • 50 g čemaža
  • 75 ml rastlinskega napitka
  • 3-4 JŽ olja
  • 1 JŽ limoninega soka
  • žlička soli

Postopek:

Čemažu odstraniš peclje, ga opereš dobro osušiš ter drobno sesekljaš.

V multipraktiku na hitro zmiksaš semena.

Nato priliješ mleko, olje in limonin sok (po občutku, okusu in želji glede gostote).

Dodaš čemaš in sol ter zmiksaš do gladkega.

A, še to sem ti dolžna – kako lahko prilagodiš namaz svojemu okusus? Če te skrbi premočan priokus česna, preprosto dodaj več sončničnih semen in manj čemaža. Gostoto namaza pa lahko spremeniš s količino mleka, olja in limone. In še predlog – medtem ko miksaš tole luštno pomladno zadevico, pesto sproti poiskušaj. Če se ti zdi da potrebuje več soli- dosoli, več limone – še nekaj kapljic pa bo. Je pregost? Dolij malce mleka (sploh če se ti zdi okus preveč intenziven), sicer olja.

 

6 comments

    • Katja says:

      Super Maja, upam, da vam bo všeč – na kruhu, med testeninami, pač kjerkoli 😉 Rastlinski napitek je v bistvu rastlinsko ‘mleko’. Torej riževo, mandljevo, sojino… Dobi se ga v čisto vsaki trgovini. Sama največkrat kupujem riževega (v Sparu, Hofru, Dm-u… Pazim le, da ni dodatno sladkano, sploh kadar ga uporabljam v ‘slanih’ receptih). Pozdravček, Katja

Dodaj odgovor