Ekstremno zdrava čokoladna bomba


Gre to dvoje sploh skupaj? Ekstremo zdrava IN čokoladna bomba? Zagotovo. Če te zanima več, beri dalje…

Čokolada je zagotovo ena najbolj priljubljenih sladkarij. Dobra je že sama po sebi, torej kot čokoladna tablica, odlična v sladoledih, namazah, pecivih in ja, seveda tudi pecivih in tortah. Večinoma so to torte brez posebne hranilne vrednosti, polne sladkorja in vzhajalnih sredstev in razen trenutnega občutka zadovoljstva s seboj ne prinašajo ničesar dobrega. Prevelike količine vodijo v nehoteno nabiranje (kilo)gramčkov, preveč sladic, narejenih pretežno iz bele moke in belega sladkorja pa se slej ko prej lahko pozna celo na zdravju. Kar nočemo, kajne?

Ta je nekaj povsem drugačnega. Je bogatega čokoladnega okusa, a brez industrijsko pripravljene čokolade. Je povsem brez glutena in laktoze. Ker v njej ni jajc ne smetane je primerna tudi za zaprisežene vegane.

Čokoladna sladica pa je posebna tudi zato, ker je narejena iz dveh skrivnih sestavin. Medtem ko sem lani že pripravljala (omojbogkakozelodobro) čokoladno torto s sladkim krompirjem (klik klik), sem tega tokrat izpustila. Uporabila pa sem sestavini (zelenjavo in sadež), ki se ju niti ne vidi niti ne čuti. Ravno zaradi njiju pa torta kar poka od zdravja, kljub temu, da ni povsem brez sladkorja (čeprav je tudi izbira tega tokrat nekaj posebnega). In ravno omenjeni sestavini sta ključni za tisto, kar vsaka dobra torta potrebuje – sočen biskvit ter kremast in maslen premaz (in to brez dodanega masla).

O kom oz. o čem pravzaprav govorim? O skromni rdeči pesi ter krokodiljem sadežu – živahno zelenem avokadu, ki ga nekateri naravnost obožujemo, drugi pa sovražijo. No, v tej sladici ga bomo, bodo, boste oboževali vsi!

Pesa, avokado in čokolada v enem samem receptu – in to receptu za torto? Povsem po mojem okusu 😉

Hkrati ti s tem pecivom želim ti dokazati, da:

* nikakor ne drži da ima biskvit s peso nujno okus po pesi,

* se iz avokada da narediti okusno čokoladno kremo in to brez masla in sladkorja,

* peka brez glutena ni zahtevna, zakomplicirana in zastrašujoča ter

* so veganske sladice enako okusne od tradicionalnih.

Naj te torej pesa in avokado ne prestrašita. Obljubim, biskvit res ne bo imel okusa po pesi, krema pa ne po avokadu.

Če se sladkorju izogibaš, naj te potolažim še glede tega. Pravi rjavi sladkor ni noben strup, sploh če si ga privoščiš zgolj občasno. Tako ali tako pa ena najbolj zdravih vrst zelenjave ter sadež, ki sodi v sam vrh prehrambene lestvice hranljivih živil izničita vsakršen morebiten (slab?) učinek sladkorja v torti 😉

Veliko boljši od kristalnega belega je poleg rjavega tudi kokosov sladkor, ki ima sicer nekoliko specifičen okus, a sladice z njim so načeloma še veliko bolje, sploh kadar gre za kobinacijo s kakavom. Obadva, tako rjavega kot kokosovega, lahko uporabiš tudi v tem receptu.

Če pa se sladkorju vseeno želiš povsem izogniti, uporabi Sukrin – povsem naravno sladilo (znano tudi pod imenom eritritol), ki ima identičen okus sladkorju, vendar je brez kalorij, poleg tega pa se ponaša z glikeničnim indeksom 0. (Glikemični indeks (GI) pomeni, kako hitro po zaužitju določenega živila se dvigne krvni sladkor – večja kot je številka, huje je; za primerjavo – običajni sladkor ima GI 70)

Si torej sploh lahko zamisliš bolj zdravo čokoladno dobroto? In še enkrat – pesa in avokado nista tu le zato da poskrbita za zdravje temveč tudi, oziroma predvsem, ker poskrbita za sočnost in bogato strukturo, ki je včasih niti z niti z maslom in jajci ne moreš doseči.

Sestavine:

Za biskvit:

  • 2 srednje veliki pesi (oz. cca. 150 g pireje kuhane rdeče pese)
  • 350 ml mandljevega mleka
  • 1 JŽ vinskega kamna
  • 200 g sladkorja (rjav, kokosov ali Sukrin)
  • 75 ml stopljenega kokosovega olja
  • 125 g ovsene moke (ali ovsenih kosmičev)
  • 75 g razmaščene mandljeve moke Sukrin
  • 75 g presnega kakava v prahu
  • 1 čž prave mlete burbonske vanilije v prahu
  • 2 čž sode bikarbone
  • 1 čž pecilnega praška
  • ščepec soli

Za kremo:

  • 2 dobro zrela avokada
  • cca. 6 JŽ presnega kakava
  • cca. 16 JŽ javorjevega sirupa
  • 2 žlici stopljenega kokosovega olja
  • ščep prave vanilije v prahu
  • ščepec soli

 

Postopek:

Če nimaš ovsene moke, v mikserčku najprej do finega zmiksaš ovsene kosmiče.

Pesi spereš (a ne olupiš) ter kuhaš v vodi toliko časa, da nista povsem mehki (mehkobo preveriš tako, da v peso zapičiš ostro konico noža). Rahlo ohladiš, nato z lupilnikom zelenjave (ali nožem) pesi olupiš. Zmiksaš ju v zmogljivem mešalniku in odmeriš približno 150 g pireja.

V skledi zmešaš mandljevo mleko in vinski kamen, dobro premešaš, ter pustiš 1o minut.

V drugi skledi zmešaš suhe sestavine: mandljevo in ovseno moko, kakav, sodo bikarbono, ščep soli ter vanilijo v prahu.

Mleku dodaš sladkor in pesin pire, premešaš, nato pa postopno skozi cedilo vmešavaš še suhe sestavine. Vse skupaj zmešaš do gladkega, najlažje gre z ročno metlico za stepanje. Če se ti zmes zdi pregosta, lahko dodaš še malenkost mandljevega mleka.

Pečico ogreješ na 170 stopinj Celzija.

Z zmesjo premažeš večji pekač, obložen s peki papirjem ter nežno premazanim s kokosovim oljem. Čas peke je odvisen od velikosti pekača in s tem debeline zmesi na njem. Nekje med 20 in 30 minut bo verjetno dovolj. Biskvit je pečen, ko vanj zapičiš zobotrebček, ki po vbodu ostane čist. Pazi le, da biskvita ne prepečeš, sicer bo suh.

Za kremo stopiš kokosovo olje ter v mikserčku zmiksaš vse zgoraj naštete sestavine. Količine kakava in javorjevega sirupa so okvirne, saj je vse odvisno od velikosti avokada ter tega, kako sladko kremo želiš. Zato jo sproti poskušaj in prilagajaj svojemu okusu. Morda ti bo bolj všeč krema z več grenkega kakava morda z več sladila.

Ko je biskvit pečen, ga skoraj povsem ohladiš, preden ga s pomočjo peki papirja, obrneš na rešetko ter nežno odstraniš papir. Pusti, da se na rešetki dokončno ohladi. Ohlajen biskvit narežeš na enako velike kose. Kos biskvita premažeš s kremo, nanj postaviš drug kos in vse skupaj ponoviš. Krema naj bo tudi na vrhu biskvita.

Nekaj dodatnih namigov:

  • če si absolutno proti glutenu (bodisi zaradi lastne izbire ali zdravja) pazi, da izbereš takšne kosmiče, ki so brez glutena,
  • če nimaš dobrega mešalnika lahko namesto mletja ovsenih kosmičev uporabiš kupljeno ovseno moko ali pa to zamenjaš za pirino (če seveda nisi na brezglutenski dieti),
  • enako velja za miksanje pese. Če je tvoj mešalnik slab, peso preprosti nareži na kocke in zmiksaj skupaj z mandljevim mlekom dokler ne dobiš neke vrte ‘smoothija’. Če mešalnika sploh nimaš, peso naribaj na ribežen, seveda na tistega, s čim manjšimi luknjicami,
  • pecivo lahko pripraviš tudi v obliki torte. Zmes razporedi v dva okrogla pekača iste velikosti (ali najprej speči biskvit iz polovice zmesi, nato še iz druge polovice). Ko sta oba dobro ohlajena, vsakega obrni na rešetko in odstrani peki papir. Prvega premaži s polovico kreme, nanj položi drug bikvit ter z drugo polovico kreme premaži še vrh torte,
  • hlajenje biskvita je pomembno, sicer se zna zgoditi, da razpade, saj v njem ni praktično nobenega veziva,
  • avokado mora biti za okusno kremo res dobro zrel in kremast. Toplo priporočam, da izbereš že zorjen ali primerno mehak hass avokado – to so tisti temnejši, malce bolj okrogli avokadi in ne svetlejše zeleni hruškaste oblike,
  • pred postrežbo tortico za nekaj časa postavi na sobno temperaturo – bo še boljša 😉

Za lepši izgled, kremo premaži tudi ob stranice rezin. Morda boš zato moral(a) povečati količine sestavin, morda jo bo zadostovalo že toliko. Vse je odvisno od števila rezin ter seveda tega, kako bogato boš premazal(a) biskvit na sredini in na vrhu. Če bo krema ostala, to sploh ni problema. Namaži jo na jutranji opečen kruhek in prisežem, daleč najboljši zajtrk je zagotovljen. Če ti velika količina kreme v sladicah ne ustreza, stranice, tako kot jaz, preprosto pusti ‘gole’.

Končen izdelek ni potrebno okrasiti, sama vedno ga. Preprosto obsedena sem s hrustljavimi sestavinami, kot so različna semena in oreščki. Dodajam jih dobesedno povsod- tako v slane kot sladke jedi in seveda tudi na torte. Nekaj hrustljavega na kremnih sladicah je po mojem skromnem mnenju več kot nujno. Moja tokratna izbira niso smenena niti oreščki, temveč tisto, kar se tej sladici najbolj poda – hrustljava in zdrava surova zdrobljena kakavova zrna (konec koncev gre le za čokoladno torto 😉 ).

Še besedica ali dve o mandljevi moki. Mlete mandlje (t.i. moko) lahko kupiš v vseh dobro založenih trgovinah, mandlje v dobrem mešalniku lahko zmelješ tudi sam(a) ali pa uporabiš razmaščeno mandljevo moko Sukrin. Posebnost le-te je, da se pri peki obnaša bolj podobno kot moke iz žit oz. zgolj mleti mandlji. Ker je narejena iz kvalitetnih, ekološko pridelanih španskih mandljev je seveda brez glutena, ker pa zanjo uporabljajo metodo hladnega stiskanja v sebi ohranja več vitaminov in mineralov kot sorodne različice.

Dodaj odgovor