Kruh brez ščepca moke

Ko sem bila majhna, sem jedla le bel kruh – pa ne zato, ker bi bila izbirčna, ampak zato, ker smo takšnega pač kupovali doma. Konec koncev so večinoma prodajali le bele hlebce in štruce, francoska štruca je bila že redkost, ki smo si jo doma privoščili ob posebnih priložnostih, na primer za prigrizke raznih praznovanj.

Pri kruhu sem imela najraje skorjo. Bolj trda (ne suha, temveč hrustljava) kot je bila, raje sem jo imela. In nikoli nisem razumela ljudi, ki jedo le sredico!? Pri belem kruhu sem ostala vse dokler na prodajne police ni prišel kruh, obogaten s semeni. Takoj sem ga zamenjala zanj – že od nekdaj mi je namreč všeč kruh, ki je nekoliko gostejši, takšen, v katerega resnično lahko zagrizeš, kruh s hrustljavo skorjico in sredico polno okusnih semen.

Takrat (še) nisem bila pozorna na to, da je tak kruh tudi bolj zdrav od belega – izbrala sem ga preprosto zato, ker mi je bil všeč. No, danes je ponudba različnega pekovskega peciva ogromna. In mislim – ogromna! Zdi se mi, da trgovine kar malce tekmujejo med seboj katera bo imela širšo ponudbo hlebčkov, štruc, žemljic… Predvsem pa – verjetno zaradi vse večjega zavedanja zdrave prehrane – katera pekarna bo ponudila bolj zdravega. Pirin, polnozrnati, semenski, z dodanimi vlakninami, chia semeni. Brez kvasa, brez glutena, brez umetnih adetivov. Z manj soli, brez soli. Iz slovenskega žita, iz ekološke moke…

Ja, dobrega in kvalitetnega kruha ni težko dobiti, če le znaš izbrati pravega. Kar je super za vse, ki jim peka domačega kruha ne diši. Tudi meni ni, dokler nisem odkrila nekaj (različnih) receptov za polnovredne, zdrave in v večini dokaj preproste vrste kruha. Ti so navadno brezglutenski, skoraj vedno (če ne vedno) brez kvasa. Pripravljeni so iz različnih kombinacij polnovrednih mok, semen, žit, kosmičev… (povezave do nekaj mojih najljubših najdeš čisto na koncu objave). In pripravljam jih z največjim veseljem ter vselej z veliko radovednostjo – bo kruhek uspel, mi bo všeč, bo boljši od prejšnjega? Ni namreč lepšega vonja od tega po sveže pečenem kruhu. In če je recept zanj tako zelo lahek, kot je ta, še toliko bolje. Pripravi ga resnično lahko kdorkoli! Prisežem, tako zelo je enostaven je, da ga lahko brez težav naredijo tudi otroci. In to sami, brez dodatne pomoči.

Kruh, ki ga tokrat objavljam je poln samih dobrih stvari. Polnovredni kosmiči, semena in oreščki so njegove glavne sestavine. V njem ni niti ščepca moke. Je brez glutena (če seveda pazljivo izbereš kosmiče). Zanj kvasa ne potrebuješ. Kruhek je resnično poln hranljivih sestavin, hkrati pa je v nasprotju s kupljenimi (osiromašenimi) in ogljikovimi hidrati polnimi kruhi, prava beljakovinska bomba. In tako neverjetno enostaven je za pripravo! Brez gnetenja, brez packarije, brez dodatno umazane posode. Vse sestavine zmešaš kar v pekaču, namočiš za nekaj ur in spečeš. In ravno s tem, ko sestavine pred peko nekaj časa pustiš namočene, povečaš njegovo hranljivost. Kruh je zato tudi lažje prebavljiv, zaradi indijskega trpotca (ki je tu zato, da med seboj lepo poveže vse sestavine) pa idealna izbira za urejeno prebavo. Že zaradi kosmičev, oreščkov in semen vsebuje obilico vlaknin, indijski trpotec pa jih ima toliko, da ga nekateri uporabljajo celo kot blago odvajalno sredstvo.

Le redko katera maščoba je primerna za peko. Poleg kokosovega olja je na izredno visoke temperature odporen tudi ghee ali kuhano maslo. Tudi sicer je ghee zelo zdrava maščoba, posebno priljubljena pa je v ayurvedi, kjer ghee uporabljajo celo kot zdravilo za marsikatero tegobo. Sama uporabljam slovenski ghee (klik), ki mu resnično zaupam. Pripravljen je po tradicionalnem postopku iz slovenskega, ekološkega masla. Če to ni top?!

Sestavine:

  • 145 g ovsenih kosmičev
  • 135 g sončničnih semen
  • 90 g lanenih semen
  • 2 JŽ chia semen
  • 65 g lešnikov
  • 3 JŽ luščin indijskega trpotca
  • 1 čž soli
  • 1 JŽ javorjevega sirupa (cca. 1o ml)
  • 3 – 4 JŽ stopljenega gheeja (cca. 35 ml)
  • cca. 350 ml vode

Postopek:

V silikonskem ali s peki papirjem obloženem pekaču zmešaš vse suhe sestavine. V posodi dobro premešaš vodo, olje in javorjev sirup. Z mešanico preliješ suhe sestavine, dobro premešaš in zmes s hrbtno stranjo žlice enakomerno pritisneš ob podlago pekača. Kruh pustiš pri miru vsaj nekaj ur na sobni temperaturi (lahko pa tudi čez noč).

Pečico segreješ na 175 stopinj Celzija. Kruh najprej 20 minut pečeš v pekaču, nato ga vzameš iz pečice, streseš iz pekača ter ga obrnjenega pečeš direktno na rešetki (nanjo lahko za vsak slučaj položiš svež kos peki papirja) še približno pol ure do 40 minut.

Ohladiš, razrežeš, po želji še dodatno popečeš v toasterju in uživaš!

Opomba: zaradi lešnikov, javorjevega sirupa in dokaj sladkega gheeja je kruh vsaj za moj okus malce presladek. Naslednjič bom zagotovo povečala količino soli, kar pa kar takoj lahko storiš tudi ti.

Naj še povem, da recept ni moj. Na tujih spletnih straneh se pogosto pojavlja, prva pa ga je objavila zelo priljubljena veganska blogarka Sarah Britton. Kruh je pravi hit – deležen je samih pozitivnih kritik. Ne le okus tudi hitra in enostavna priprava, sestavine in hranljiva vrednost tega neobičajnega kruha so razlogi za to, da ga peče vse več ljudi.  In kot je zapisala avtorica tega recepta – ne sekiraj se, če nimaš ali ne maraš vseh sestavin, ki so zapisane v receptu…  Zlahka jih prilagodiš svojemu okusu, pomembno je le razmerje med njimi, vse ostalo je v tvojih rokah. Ovsene kosmiče tako lahko zamenjaš za pirine ali ajdove, lešnike za mandlje, orehe ali katerekoli druge oreščke, ghee za kokosovo olje, namesto javorjevega sirupa pa lahko uporabiš med. Sama dodajam še to – če so ti všeč sladki kruhi, vmešaj še nekaj nasekljanega suhega sadja – brusnic, rozin, jabolčnih krhljev, fig ali suhih sliv. Odlično!

Kruh je hkrati sočen in hrustljav. Je polnega okusa in izredno hranljiv. Iz rezin si lahko pripraviš odlične toaste! Dodatno popečen je še boljši, tako fino hrustljav je. In ker je tako polnega okusa, da ga lahko ješ kar samega. Sirov, suhih salam, čokoladnih namazov ali marmelad ne boš pogrešil(a). Seveda pa je z vsem naštetim še toliko boljši 😉 Sama imam zadnje čase najraje različne namaze, sladke ali slane, ki jih seveda pripravim sama. Popečen kruh odlično dopolnjuje nežno vmešana jajčka z avokadom, suhimi paradižniki in baziliko, skupaj s sirnim namazom pa je odlična podlaga za rezine dimljenega lososa. Prve rezine mojega novega kruha pa sem testirala skupaj s popečenimi sardelcami. Mmmmm…

Vsaj tu pa tam navaden kruh zamenjaj s temle. Verjemi, telo, prebava in počutje ti bodo zelo hvaležni. Sama sem šla pri pripravi kruha še korak dlje in uporabila izključno ekološke sestavine. Semena imam ves čas na zalogi, po javorjev sirup in lešnike (mimogrede, uporabila sem kombinacijo praženih in surovih) pa sem odšla v trgovino Kalček.

 

 

 

 

 

 

Pet najljubših:

  • Brezglutenski kruh iz ajdove kaše in chia semen (klik)
  • Kvinojin kruh (klik)
  • Kruh in ajde, kosmičev in prosene kaše (klik)
  • Superkruh (klik)
  • Nekaj boljšega kot kruh (klik)

In še dva sladka:

  • Bananin brezglutenski kruh (klik)
  • Sladki kruh z jabolčno čežano in cimetom (klik)

8 comments

    • Katja says:

      Pustim kar cele. Ker so pred peko namočeni se že rahlo zmehčajo in ko je kruh pečen, brez težav in z lahkoto zarežeš tudi tam, kjer se skriva lešnik 😉

    • Katja says:

      Živjo! Žal ustreznega nadomestka ni, vsaj v tem receptu mislim da ne bo šlo. Trpotec lahko uporabiš v različnih receptih, rok trajanja je dolg. Tako da se kakšno vrečko splača kupiti 😉 Luščine se dobijo že skoraj v vsaki trgovini, na oddelku z zdravo prehrano.

  1. Tanja says:

    Živjo, odlično uspel! Morda malo preslan ( dodala malo več in še malo več soli 😛 ), dala pa pol lešnikov in pol luščenih mandljev in le čajno žličko javorjevega sirupa, ker nisem hotela sladek kruhek 😉 Hvala za recept 🙂

Dodaj odgovor