Še en dan, še ena pita. Oziroma – novo leto, nova pita 🙂 Predvsem slane, so moja velika strast. Preprosto obožujem jih! Vsakokorat pripravim povsem drugačno, skoraj vedno brezglutensko in vegetarijansko. Še boljše kot tople so hladne in zato super malica za na pot. Tako, namesto sendviča 😉 Testo za pite sem pripravljala že iz raznoraznih kombinacij sestavin. Takšne iz ajdove ali riževe moke, pa iz ovsenih kosmičev z dodatkom sončničnih ali bučnih semen. Prav posebne pite so tudi pita iz kvinoje, iz prosene kaše in takšna, ki je narejena iz vnaprej kuahne polente.
Živilo, brez katerega si sploh več ne predstavljam svoje kuhinje so veliki oranžni gomolji sladkega kropmirja. Navadno ga spečem v pečici, saj mi je tako pripravljen, najboljši. Pa naj bo za prilogo, kot sestavina tople grenke jesenke solate, prigrizek za h kakšni okusni pomakici (na primer avokadovi ali hummusu)… Sladki krompir sem nedolgo nazaj uporabila tudi v čokoladni torti in izkazal se je za naravnost fantastičnega. Torti je podaril naravno sladke okus in sočnost, ki jo torta pač mora imeti. Recept za zdarvo čokoladno poslastico najdeš tukaj (klik).
Danes, za prvi dan v letu 2017 pa sem krompir uporabila tudi namesto testa v svojem kišu (oz. slani piti). Priprava je povsem enostavna, čeprav se ti postopek morda zdi nekoliko dolg. Pita je sicer okusna tudi topla, meni osebno je pač boljša dobro ohlajena. Ker je krompir precej sladek, potrebuje nekaj slanih, pikantnih ali rahlo pekočih sestavin, ki bodo delovale kot protiutež. Sploh, ker sem za nadev uporabila še nekaj slajše vrste zelenjave, kot sta koromač in rdeča paprika, za preliv pa namesto običajne smetane sladko (čeprav nesladkano!) kokosovo mleko.
Nekaj najlepšega pri takšnih pitah je, da za nadev lahko uporabiš praktično karkoli – tisto kar imaš najraje ali pa deluješ po načelu ‘izprazni hladilnik’. Med jajca in smetano (pa naj bo živalska ali rastlinska) lahko dodaš še sir (kar toplo priporočam) in vse tisto, kar ti pade pod roke. Različno zelenjavo, koščke slanine, rezine dimlejenga lososa, kuhano ali pečeno piščančje meso, ki je ostalo od kosila dan prej, nekaj koščkov natrgane kvalitetne klobasice, pa vložene tune ali na hitro pokuhan file lososa… Preprosto se igraj z okusi in s kombinacijami različnih sestavin.
Količina sestavin je odvisna od velikosti pekača. Iz napisanega sem pripravila dve piti, premera 19 cm, ki zadostujeta za 2 osebi.
Sestavine:
Za skorjico…
- 2 srednje velika sladka krompirja (oziroma cca. 325 g naribanega, olupljenega gomolja)
- sol
- ščepec mletega čilija
- 1 jajce
Za nadev…
- zelenjava po izbiri (koromač, rdeča paprika, ohrovtovi listi, črne olive)*
- 6 jajc
- 50 ml kokosovega mleka
- 50 + 25 g kozjega sira
- sol in sveže mlet črni poper
- kozji ghee** (klik)
*uporabi katerokoli vrsto zelenjave želiš, v kišeje pa se izredno lepo poda tudi por ali drobno narezana rdeča čebulica
**namesto gheeja lahko uporabiš običajno maslo ali katerokoli drugo maščobo (olivno, kokosovo olje…) sama ghee obožujem, kozji pa ob kozjem siru pač toliko bolje sovpada
Postopek:
Pečico ogreješ na 220 stopinj. Pekač premažeš z maščobo, obložiš s peki paprijem in zopet premažeš z maščobo. Tako se testo zagotovo ne bo prijelo.***
Krompir olupiš in naribaš. Položiš ga na čisto gazo, narediš ‘culico’ in iz krompirja iztisneš čim več tekočine. Ta korak je precej pomemben, sploh če želiš da je skorjica hrustljava.
V skledi razvrkljaš jajce in začimbe ter vmešaš krompir. Pretreseš na pekač in z rokami dobro pritisneš ob dno in robove. Pečeš približno 15 – 20 minut – dokler ni krompirček rahlo zapečen.
Medtem na maščobi nežno prepražiš na kockice narezano zelenjavo (razen oliv) – koromač, malce pozneje mu dodaš še papriko in ohrovt. Vmes soliš in večkrat premešaš. Rahlo ohladiš.
V skledi stepeš jajca, dodaš kokosovo mleko (po želji sladko smetano), sol in poper. Premešaš, v jajčno mešanico dodaš zelenjavo in nariban ali nadrobljen kozji sir (50 g).
Pečeno testo vzameš iz pečice, rahlo ohladiš, nato napolniš z nadevom in potreseš z nasekljanimi olivami ter preostankom sira (25 g). Pečeš na 175 stopinjah približno 20 minut, oziroma dokler jajca niso pečena tudi na sredini pite. Rahlo ohladiš in ješ še toplo, še bolje pa povsem ohlajeno.
***toplo priporočam uporabo pekača s snemljivim dnom ali pa takšnega za enkratno uporabo – ta je narejen iz tršega peki papirja (ki ga vseeno premaži z izbrano maščobo) ter ga po peki lahko tudi razrežeš in tako pito povsem nepoškodovano in v celem kosu z lahkoto vzameš iz njega.