Proseni piškotki s kokosom in marmelado iz suhega sadja

1

Ker receptov za piškote na spletnih straneh v zadnjem mesecu kar mrgoli, sem hotela narediti malce drugačne. Takšne, ki so hkrati zdravi in okusni. Takšne, brez belega sladkorja in takšne, ki so hkrati še brez glutena (celo brez moke) in laktoze (za vse vas, alergike) ter piškoti, ki so primerni ne le za vegetarijance temveč tudi za vegane. Kar pa je najpomembneje pa je to, da so majhni posladki pripravljeni iz samih ‘normalnih’ sestvin in ne vsebujejo raznoraznih nenavadno zvenečih dodatkov, ki bi poskrbeli da vsa stvar stoji skupaj in da je okus piškotov vsaj približno takšen kot pri kupjenih. Res so zato malenkost drobljivi, a tudi prijetno hrustljavi. Ne pretrdi, ne premehki. In ravno dovolj sladki.

6

Kar pa mi je najbolj všeč pri vsem tem je seveda to, da pri izdelavi ni nobene posebne packarije – priprava je hitra in enostavna. In čeprav piškotki ne izgledajo tako lepo kot tradicionalni (polni lepljivega glutena, belega sladkorja in umetnega pecilnega praška), pa to konec koncev sploh ni pomembno. Pomemben je užitek in to, da veš, da s sladkanjem v nobenem primeru ne škodiš svojemu zdravju.

2

Za 18 srednje velikih piškotov…

Sestavine:

  • 125 g prosene kaše
  • rastlinsko mleko *
  • ščep prave vanilije v prahu
  • 50 g fino mletega kokosa (t.i. kokosove moke)
  • 10g kokosovega sladkorja
  • 1/2 čajne žličke cimeta
  • kokosovo olje (po potrebi, cca. 2 jŽ)
  • 100 g suhih fig**
  • 18 mandljev

*prisegam na rastlinsko mleko znamke Isola in sicer na nesladkano riževo-mendljevo mleko.

*namesto suhih fig lahko uporabiš suhe slive, marelice, datlje ali katerkoli drugo saldko suho sadje. Če se odločiš za fige, naj bodo takšne, ki so že same po sebi zelo sočne (npr. znamke Naberesco).

3

Postopek:

Proso v cedilu dobro spereš pod tekočo vodo. Skuhaš ga v rastlinskem mleku, ki mu dodaš ščep burbonske vanilije v prahu. Mleko dodajaš postopoma, tako, da kuhane kaše ni potrebno odcediti. Ko je kuhano, proso ohladiš, ter zmešaš s kokosom, sladkorjem, cimetom in stopljenim kokosovim oljem. Iz mase z rokami oblikuješ kroglice – pri tem zmes toliko časa mečkaš z rokami, da morebitna odvečna tekočina odteče, zmes pa postane tako kompaktna, da med dlanmi lahko oblikuješ kroglice.  Te polagaš na peki papir in postaviš v hladilnik, da se utrdijo.

Suhe fige (ali drugo sladko sadje) narežeš na manjše koščke in čez preliješ le toliko tople vode, da prekrije sadeže. Pustiš da se omehčajo (pol ure bo verjetno dovolj, je pa odvisno od sadja). Sadje z malce tekočine vržeš v mešalnik in zmiksaš do gladkega.

Ohlajeno kuglico vzameš v dlan in v sredini s prstom previdno narediš udolbinico. Piškotke pečeš na 180 stopinjah približno 20 minut, oziroma do zlato rumene barve. Nič hudega če so v sredini piškoti še malce mehki – ko se ohladijo se učvrstijo 😉

Ohlajene piškotke nadevaš s suhim sadjem in po želji okrasiš še s celim mandljem.

5

Ne vem kako zelo te zanimajo lastnosti posameznih živil, zato le na hitro nekaj o proseni kaši. Predvsem zato, ker se skromno in lahko dostopno žito uporablja veliko premalo. In zato, ker jo je resnično vredno uvrstiti v tedenski jedilnik.

Proso je eno redkih žit, ki na telo deluje bazično, torej ga ne zakisli. Vsebuje veliko fosforja, magnezija, kalija, silicija, železa in kalcija ter je prava zakladnica B-vitaminov. Proso čisti črevesje in raztruplja telo. Je pravi balzam za želodec in različne črevesne bolezni, poleg tega pa je tudi naravni antibiotik. Z uživanjem prosene kaše lahko veliko narediš za dober vid in zdravje kože, zdravje in trdnost zob ter sijaj las in nohtov. Super kajne? 😉

4

Proseno kašo lahko uporabiš v različnih slanih in sladkih jedeh. Odlična je kot zakuha kremnim juham, zdaj, ko je hladno pa jo sama pogosto uporabljam za tople sladke zajtrke. Skuham jabolčno čežano, jo začinim s klinčkim, dodam cimet in  ščepec ingevrja. Posebaj skuham proso (pred tem ga res dobro sperem, da ne greni, včasih pa ga čez noč tudi namočim) in ko je čežana pripravljena, vanjo zamešam kašo, dodam še nekaj suhih brusnic in to je to. Seveda se potem igram še z dodajanjem raznih oreščkov ali pa zajtrk potresem s fino mletim kokosom. Če so jabolka kisla vse skupaj prelijem z žlico medu, za piko na i pa potresem še s cvetnim prahom ter tako poskrbim, da v mrzlih dneh zagotovo ne zbolim 🙂

Dodaj odgovor