No, pa je leto naokoli. In zopet je tukaj mesec, ko v mojem domu bolj kot kadarkoli prej zadiši po sladkem. Ne samo novembra, cela zima je v znamenju sladkih jedi. Kratki dnevi in nižje temperature kar kličejo po tem, da vklopim pečico, pripravim sklede ter mešam, ustvarjam in preprosto… uživam.
November sem letos pozdravila s slastnimi, zdravimi in hrustljavimi sezamovimi piškotki (klik), sicer pa imam za peko v tem mesecu tudi prav poseben razlog. Praznujem namreč rojstni dan in to ravno danes 🙂
Sem pa prebrala, da je 21. november tudi svetovni dan pozdrava. In kako lahko lepše pozdraviš svoje goste, kot s kosom čokoladne dobrote, ki se je ni bi branili niti največji zagovorniki zdrave hrane. Ne le oni, tudi Master chef(i) bi si obliznili prste 😉
In če novembra na vrsto pridejo predvsem jabolčne pite in zavitki, razni muffinčki ter vsaj ena torta, pa je december rezerviran za peko piškotov. Začne se že z Miklavžem, tekom meseca pa se vse do konca leta zvrsti še veliko različnih sladkih in hrustljavih keksov.
Verjetno v nobenem domu ni božiča (in novega leta) brez doma pečenih piškotov in prav je tako. Vonj po sveži peki je nekaj najbolj prijetnega. In ravno zato ti s peko nikakor ni potrebno čakati ravno na praznični čas.
Za rojstni dan se spodobi speči torto. Ne glede na koliko si star(a), sladka doma pečena torta je obvezna! Razen posameznih kosov mislim, da za praznovanje še nikoli nisem imela kupljene torte. Nisem si je želela niti takrat, ko sem bila še otrok in ko so bile pisane ‘marcipanaste’ tort še precejšnja novost in so med mnogimi sošolci vzbujale veliko navdušanje.
Ko sem bila majhna je torto vedno pekla moja mami. Vedno sem si zaželela domačo. Moja najljubša je bila bananina, ki jo pravzaprav lahko najdeš tudi v arhivu receptov na tej spletni strani. Bananina torta je bila kar nekaj let stalna spremljevalka mojih rojstnodnevnih praznovanj, malce kasneje pa so jo zamenjale kremne rezine. Kremšnite so bile namreč še ena mamina specialiteta in osebno so mi bile okusnejše od samega originala!
Odkar pa v kuhinji preživim več časa kot ona, tudi za sladice poskrbim sama. Kljub tradicionalnim in preizkušenim receptom se vedno lotim še česa novega. Ker uživam v preizkušanju novih receptov in z nestrpnostjo čakam trenutek, ko zagrizem v prvi košček moje nove ‘kreacije’. Trudim se, da so moje torte (in ostale sladke dobrote) zdrave. Da niso le sladkorja polno mašilo za telo, temveč ga nahranijo v pravem pomenu besede. A pri tem nikakor ne pristajam na kompromise. Okus na račun zdravja vsekakor ne sme trpeti. Zato so kljub zdravim sestavinam, ki jih uporabljam za peko, moje slaščiče povsem dovolj sladke in sočne. Takšne, kakršne pač morajo biti, takšne po mojem okusu.
In če bi tudi ti rad(a) poskrbela za sladko in polnovredno razvajanje brbončic, a si še vedno prepričan(a) da to dvoje ne gre skupaj, poskusi z receptom, ki ti ga ponujam danes. Skoraj prepričana sem, da ti bo všeč in te bo prepričal, da ne potrebuješ velike doze belega sladkorja, da potešiš potrebo po sladkem. In če ti sem te uspela prepričati in ti je bila tortica všeč, bom vesela vsakega tvojega komentarja. Tako kot vedno 🙂
Še preden pa ti zaupam recept, nekaj malega o sestavinah.
Torta je vegetarijanska, pravzaprav veganska. Je brez glutena, brez mlečnih izdelkov, oreščkov in jajc in je tako primerna za alergike vseh vrst. Biskvit je pripravljen iz ajdove moke, kakava ter pireja sladkega krompirja, za sladkobo pa je poskrbel kokosov sladkor. V biskvitu ni ne kvasa ne umetnega pecilnega praška, pač pa vinski kamen, ki ga tudi pri peki kruha redno uporabljam. Čokoladna krema je narejena zgolj iz treh preprostih sestavin. Suhih datljev, kakava in vode.
Naj te dejstvo o uporabi sladkega krompirja v torti ne prestraši. Zagotavljam ti, da gomolja ne boš čutil(a), je pa ravno ta tisti, ki poskrbi za dodatno sladkobo ter sočnost biskvita. Hkrati deluje kot vezivo ter prispeva še nekaj dodatnih hranil, ki jih telo pozimi še kako močno potrebuje.
Veliki gomolji sladkega krompirja (ali batate, kot mu tudi rečejo) so namreč zakladnica hranilnih snovi. Danes se ta, predvsem v tujini zelo priljubljen krompir, dobi že v vsaki trgovini. Prepoznaš ga po rdečkasti lupini, njegovo meso pa je navadno živahno oranžne barve.
Sladki krompir vsebuje ogromno različnih vitaminov kot so A, B, C ter celo D-vitamin. Je močan antioksidant, redno uživanje sladkega krompirja močno izboljša imunski sistem, ščiti telo pred vnetji ter zmanjšuje posledice staranja. Visoka vrednost betakarotena pozitivno vpliva na oči in kožo, varuje pred nastankom raka, uživanje kropmirja pa pomiri vse težave, povezane s črevesjem. Zaradi vsebnosti magnezija in železa prispeva k boljši krvni sliki in ker ima nižji glikemični indeks od običajnega krompirja, je primeren celo za diabetike.
Zdaj pa k receptu. Uporabila sem pekač premera 24 centimetrov, torto pa sem narezala na 8 enako velikih kosov.
Sestavine:
Za kremo:
- 140 g izkoščičenih datljev
- 160 ml vode
- 45 presnega (ali grenkega) kakava v prahu
Za biskvit:
- 250 g sladkega krompirja
- 110 g ajdove moke
- 130 g kokosovega sladkorja
- 60 g kakava v prahu
- 1 zvrhana jedilna žlica indijskega trpotca
- 1 zvrhana čajna žlička vinskega kamna
- pol čajne žličke sode bikarbone
- 310 ml vode
Postopek:
Za kremo:
Datlje za nekaj ur namočiš, da se zmehčajo. Nato jih v zmogljivem mešalniku skupaj z vodo in kakavom zmešaš do gladkega. Preložiš v skledico in postaviš v hladilnik.
Za biskvit:
Preseješ moko, sladkor in kakav ter jih zmešaš z ostalimi suhimi sestavinami (vinskim kamnom, sodo bikarbono ter luščinami indijskega trpotca).
Model za torto premažeš s kokosovim oljem, ga obložiš s peki papirjem in po želji premažeš še zgornjo stran papirja. Pečico ogreješ na 185 stopinj Celzija.
Do mehkega skuhaš krompir, ga rahlo ohladiš, olupiš ter skupaj z (svežo) vodo zmiksaš v gladek pire. Krompir dodaš suhim sestavinam ter vse skupaj z metlico dobro premešaš. Zmes mora biti vlažna, a ne preveč tekoča. Vliješ jo v pripravljen model za torto, ga pokriješ z alu folijo ter pečeš 15 minut. Nato folijo odstraniš ter pečeš še 15-20 minut oz. dokler biskvit ni pečen. Torto vzameš iz modela, jo ohladiš, nato pa premažeš s pripravljeno kremo.
Okrasiš po želji. Sama sem se tokrat odločila za kombinacijo kokosa, zdrobljenih kakavovih zrn in hrustljave kaljene ajde, vse skupaj pa okrasila še s posušenimi cvetovi vrtnic. Na del torte, ki na fotografijah ni okrašen sem kasneje potresla z nasekljanimi praženimi lešniki, kar se je prav tako izkazalo kot zelo dobra (in okusna) poteza 🙂
Čokoladna torta je v tem trenutku zagotovo moja najljubša. Z veseljem jo bom pripravila še enkrat, pravzaprav že naslednji vikend. December pa bo seveda posvečen piškotkom. Že komaj čakam! 😉